Europejczycy zaciskają pasa: rewolucja w oszczędzaniu energii

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
Wśród działań podejmowanych na rzecz zmniejszenia zużycia energii w domu respondenci najczęściej wymieniali remonty i renowacje. 44 proc. pytanych przyznało, że zainwestowało w izolację dachu, ścian, okien i podłogi.
Wśród działań podejmowanych na rzecz zmniejszenia zużycia energii w domu respondenci najczęściej wymieniali remonty i renowacje. 44 proc. pytanych przyznało, że zainwestowało w izolację dachu, ścian, okien i podłogi. thefutureis/ 123RF
W obliczu rosnących cen energii i globalnego kryzysu klimatycznego, mieszkańcy Unii Europejskiej coraz śmielej zmieniają swoje nawyki, by zużywać mniej energii w domu. Jednocześnie oczekują wsparcia i działań na poziomie unijnym, wymagają zdecydowanych działań, aby zapewnić zrównoważony rozwój i sprawiedliwość społeczną w transformacji energetycznej.

Zmiana nawyków w odpowiedzi na kryzys energetyczny

77 proc. mieszkańców UE deklaruje, że w ciągu ostatnich pięciu lat zmieniło swoje nawyki, żeby zużywać mniej energii w domu – wynika z badania Eurobarometru. To znaczący odsetek, świadczący o rosnącej świadomości ekologicznej i chęci działania na rzecz ochrony środowiska. Europejczycy podejmują konkretne kroki, takie jak remonty i renowacje, które mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej ich domów. – 44 proc. pytanych przyznało, że zainwestowało w izolację dachu, ścian, okien i podłogi – wskazano. Wśród innych popularnych działań, wymieniane są zmiany systemów grzewczych oraz instalacja paneli słonecznych.

Z drugiej strony „czterech na dziesięciu badanych przyznało, że części działań nie udaje się podjąć ze względów finansowych lub dlatego, że decyzja dotycząca renowacji musi być podejmowana z właścicielami budynków lub wspólnie z innymi mieszkańcami." To, zdaniem autorów badania, pokazuje, że bariery finansowe i organizacyjne nadal stanowią znaczące wyzwanie dla wielu Europejczyków.

Oczekiwania wobec wsparcia unijnego

W kontekście podejmowanych działań oszczędnościowych, większość Europejczyków wyraża oczekiwanie większego wsparcia ze strony Unii Europejskiej. – Większość pytanych przyznała, że oczekuje jednak wsparcia ze strony UE na rzecz transformacji energetycznej i przy utrzymaniu kontroli nad swoimi rachunkami – wskazano i dodano, że „co drugi mieszkaniec Wspólnoty uważa, że UE powinna zachęcać państwa członkowskie do wspierania rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym”.

Mimo podjętych działań, wysokie ceny energii pozostają głównym problemem dla mieszkańców UE. – 40 proc. badanych zapytanych o najważniejsze cele unijnej polityki klimatycznej, powiedziało, że powinna ona gwarantować mieszkańcom bardziej przystępne ceny energii – podano. To pokazuje, jak ważne jest znalezienie równowagi między realizacją ambitnych celów klimatycznych a zapewnieniem dostępności cenowej energii dla obywateli.

Jednak mimo wyzwań, Europejczycy wyrażają poparcie dla dotychczasowej polityki energetycznej Unii. –Trzy czwarte uważa, że UE powinna odgrywać większą rolę koordynacyjną w kwestiach energetycznych – wskazano. – Ponadto, „ośmiu na dziesięciu zgadza się, że cele klimatyczne UE stworzą nowe miejsca pracy i przyciągną inwestycje w sektorze czystej energii – dodano.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl