Europejski Dzień bez Samochodu. Co zrobić, aby skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją na Pomorzu?
Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku podaje, że 22 września br. każdy posiadacz aktywnej Gdańskiej Karty Mieszkańca (z zapisanym Pakietem Mieszkańca, ważnym na bieżący rok), będzie mógł bezpłatnie podróżować komunikacją miejską po mieście.
- Do 2021 r. z bezpłatnych przejazdów mógł korzystać jedynie właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, teraz się to zmieniło - tłumaczy rzeczniczka prasowa Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, Dagmara Szajda. - Zarządzenie w tej sprawie podpisała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Tego dnia udogodnienia wprowadzą również ZKM Gdynia, MZK Wejherowo, PKP SKM oraz Polregio. Jakie wymagania trzeba spełnić?
Zasady bezpłatnych przejazdów:
- ZKM Gdynia i MZK Wejherowo - każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów na wszystkich liniach organizowanych przez ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem.
- PKP SKM i Polregio - każdy pasażer, będący właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, będzie miał prawo do bezpłatnych przejazdów pociągami PKP SKM i POLREGIO w granicach województwa pomorskiego – na podstawie okazanego podczas kontroli biletów ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dowodu tożsamości.
Dodatkowo 22 września br. zakończy się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.
ZOBACZ TAKŻE: Gdańsk. Zmiany w organizacji ruchu na Wyspie Sobieszewskiej. Jak długo potrwają i co się zmieni dla kierowców?
- Europejski Tydzień Mobilności (dawniej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) jest obchodzony co roku w dniach 16–22 września - mówi Dagmara Szajda. - Kampania została zainicjowana w 2002 r. przez Komisję Europejską, a jej celem jest zachęcanie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania np. jazdy na rowerze, czy też korzystania z komunikacji miejskiej.
