Europejski Kongres Gospodarczy 2021 w liczbach
Na trzy dni w stronę stolicy Śląska, skierowane były oczy całej Europy. Trzynasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 6. European Tech and Start-up Days to ponad 100 debat z udziałem 500 prelegentów w trakcie trzech dni, blisko 9 tys. zarejestrowanych uczestników, w tym 5,7 tys. biorących udział stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Sesje tematyczne i wydarzenia towarzyszące relacjonowali przedstawiciele ponad 100 tytułów medialnych. Kongresowe debaty zostały odtworzone w czasie rzeczywistym 290 tys. razy.
- Siedem tysięcy osób bierze udział w EKG 2021 w Katowicach stacjonarnie i online
- Trwa EKG w Katowicach. Gospodarczy plan dla Polski jednym z tematów rozmów
- Jerzy Buzek o EKG w Katowicach: „To będzie inny kongres niż poprzednie”
- Von der Leyen: Nie możemy gospodarki opierać na węglu. EKG w Katowicach rozpoczęty
– Cieszy nas tak mocna reprezentacja prywatnego biznesu w XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym i 6. European Tech and Start-up Days. W organizację tegorocznej edycji włączyło się ponad 120 partnerów. Skala i zainteresowanie Kongresem pokazują, że jesteśmy na drodze do powrotu do normalności, jeśli chodzi o konferencje biznesowe i sektor wydarzeń. Chcemy i potrzebujemy spotkań bezpośrednich, podczas których nawiązujemy relacje, inicjujemy biznesy, poznajemy nowych ludzi, wykorzystujemy potencjał. Dlatego już teraz zapraszamy na XIV Europejski Kongres Gospodarczy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia 2022 roku – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Grzegorz Gajda, redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” rozmawiał także z prezesem Femion Technology SA i TryPay SA, Jarosławem Olejarzem. Rozmowa dotyczyła między innymi tego, jak działa firma, jakie usługi świadczy, czym jest otwarta bankowość oraz na czym polega innowacyjność TryPay. Wskazano także czym różni się TryPay od klasycznego banku.
Zobacz zdjęcia
Wśród wiodących nurtów XIII Europejskiego Kongresu znalazły się także m.in. zielona transformacja, Europejski Zielony Ład, międzynarodowy handel i relacje gospodarcze, cyfryzacja oraz konsument w czasach nowej normalności.
- Promotor Polski. Nagrodzeni Krzysztof Składowski, Robert Konieczny i Maciej Pieprzyca
- Energia odnawialna i wodór jako paliwo przyszłości w 2. dniu EKG 2021
- Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. 1. dzień pod znakiem gospodarki pandemii
- Autobusy na wodór będą jeździć po regionie. Czy to realne? Kazimierz Karolczak na EKG
– Włączenie się w budowę gospodarki, która „rozwija się bez konieczności niszczenia planety”, może być korzystne dla wszystkich. By osiągnąć nasz cel, musimy działać wspólnie. Potrzebujemy przedsiębiorców, inwestorów, miast takich jak Katowice. Potrzebujemy odważnych pomysłów. Nie możemy dłużej opierać gospodarki na węglu – mówiła podczas otwarcia XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. – Pytanie, które przed nami stoi, to nie: czy dojdzie do transformacji gospodarki, ale jak możemy przyspieszyć ten proces – dodała.
– Jeżeli klient jest królem, to nasza planeta jest królową. Jeśli te dwa byty są w stanie razem koegzystować, to mamy szczęśliwe królewskie małżeństwo – powiedział podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego Rafał Brzoska, prezes InPost. – Dostawa do paczkomatu oszczędza 75 proc. emisji CO2 na każdą przesyłkę. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że jeśli w ciągu 9 lat nie zmienimy naszych zachowań na bardziej przyjazne planecie, to nasze wnuki nie będą w stanie żyć w normalnym świecie – dodał.
– Chcemy, by nasi konsumenci mogli kupić wszystko, czego potrzebują, a nasi partnerzy osiągali sukces w skali globalnej. Drugi aspekt to atrakcyjne ceny. – Chcemy, by ludzie, którzy robią zakupy przez Amazon, byli pewni, że to im się opłaca – wyjaśnił Mourad Taoufiki, dyrektor generalny Amazon.pl podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. – Następny czynnik to wygoda zakupów, w tym szybka dostawa. Chcemy mieć tutaj 10 centrów i wykorzystać całą infrastrukturę, by spełniać wszystkie oczekiwania klientów – dodał.
Najładniejsze stoiska na EKG 2021 w Katowicach. Wystawców mn...
Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do 2025 r. wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów, a rozwiązania na niej oparte wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych firm. W polskich firmach sztuczna inteligencja najczęściej używana jest do analizy danych oraz automatyzacji obsługi klienta – jako chatboty i voiceboty.
– Pandemia Covid-19 przyspieszyła rewolucję cyfrową o 7 lat, a dzięki AI firmy zwiększą swoją produktywność nawet o 30 proc. Do 2024 r. liczba asystentów głosowych ma osiągnąć 8,4 mld, czyli więcej, niż wynosi populacja całego świata. Jednak by te prognozy się spełniły, po stronie biznesów niezbędna jest gotowość do przeprowadzenia rewolucji wewnątrz organizacji. Wdrożenie botów wymaga przygotowania działów IT, obsługi klienta i analityki. Dlatego konieczne jest pozyskanie nowych kompetencji z zakresu transformacji cyfrowej, optymalizacji procesów i sztucznej inteligencji – mówił Kamil Bargiel, CEO SentiOne.
Grupa PTWP, planuje kolejną edycję największego spotkania biznesowego Europy Centralnej w dniach 25-27 kwietnia 2022 r.
