Top Inwestycje Komunalne to konkurs ogólnopolski, organizowany przez PortalSamorzadowy.pl. Rokrocznie wyłania najważniejsze inwestycje komunalne, które służą rozwojowi gospodarczemu, mają duże znaczenie dla regionu i mieszkańców. Swoich faworytów wskazują czytelnicy portalu, a także jury, złożone z samorządowców, ekonomistów, menedżerów, ekspertów i urzędników. Z okazji 10 edycji konkursu, to grono wybrało czołowe przedsięwzięcia ostatniej dekady. Wśród nich znalazła się dąbrowska Tucznawa.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
– To niezwykle ważny plebiscyt, który towarzyszy nam już od 10 lat, a przed nami kolejne jego edycje. Bardzo mnie cieszy, że co roku możemy nagradzać inwestycje, które zmieniają otaczającą nas przestrzeń, wnoszą do niej nową jakość i służą mieszkańcom lokalnych społeczności. Teraz mieliśmy możliwość dokonania inwestycyjnego podsumowania ostatniej dekady, co sprawiło nam wyjątkową przyjemność. Top Inwestycje 10-lecia, to projekty wzorcowe, godne naśladowania – mówił Rafał Kerger, redaktor naczelny PortalSamorzadowy.pl.
Nie przeocz
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Śmiałe pokazy tańca zaskoczyły dziewczyny w klubie Pomarańcza Katowice
- Mecz GKS-u Tychy z Widzewem przerwany przez racowisko i czarny, gryzący dym
- Lawendowy ogród w Katowicach został otwarty. To największy ogród społeczny w mieście
Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było - co podkreśla miasto - strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.
Sześciu dużych inwestorów, będą kolejni
W Tucznawie jest już sześciu dużych inwestorów. Od 2017 r. działa tam japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy). Wkrótce działalność rozpocznie SK ie technology, firma z kapitałem koreańskim, wiodący producent separatorów baterii litowo–jonowych, wykorzystywanych m.in. w samochodach elektrycznych.
Przedsięwzięcia tego typu nie byłyby możliwe bez oddania do użytku pod koniec 2014 r. zupełnie nowej drogi, o długości 9 km, która skomunikowała tereny inwestycyjne w Tucznawie z najważniejszymi drogami przebiegającymi przez Dąbrowę Górniczą – od przebudowanego węzła DK 94/ DW 790, poprzez DW 790, ul. Koksowniczą, ul. Gołonoską i nowy odcinek prowadzący przez Las Bienia do skrzyżowania z ul. Idzikowskiego. Przebudowa objęła też utworzenie rond na skrzyżowaniach: DW 790/Składowa, DW 790/Koksownicza, Koksownicza/Gołonoska, Gołonoska/Ząbkowicka/Związku Orła Białego.
Strefa inwestycyjna obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto – m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych. Ponad 130 ha jest już zagospodarowywanych przez firmy, a 81,6 ha czeka na nowych właścicieli. Przygotowanie i udostępnienie terenów w Tucznawie kosztowało 45,7 mln. W samym tylko 2020 r. ze sprzedaży miejskich gruntów pozyskano tam 29 mln zł, a w 2021 r. jeden z inwestorów – SK ie technology dokupił 30 ha, za które zapłacił miastu 30,8 mln zł. Szereg działań związanych z pozyskiwaniem przedsiębiorców gmina prowadzi we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Musisz to wiedzieć
Aktualności dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem w Dąbrowie Górniczej nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie:
dabrowa-gornicza.com