Polimery Police. Nowy kompleks chemiczny rozpoczyna produkcję. Jest jednym z największych w Europie [WIDEO]

Michał Borkowski
Michał Borkowski
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wideo
od 16 lat
Projekt Polimery Police to największa inwestycja polskiej chemii i jedna z największych w Europie. 11 maja 2023 minęły 4 lata od podpisania kontraktu EPC z głównym wykonawcą, Hyundai Engineering. Dzisiaj rozpoczyna się produkcja w kombinacie. Przedstawiciele władz Grupy Azoty już symbolicznie uruchomili zakład.

Premier: dziś w Policach otwieramy największą inwestycję przemysłową ostatnich lat, fabrykę Grupy Azoty

Polimery Police to inwestycja kluczowa dla całej gospodarki - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji poświęconej uruchomieniu produkcji polipropylenu w nowej instalacji Grupy Azoty w Policach.

– Dużo więcej towarów chemicznych musimy obecnie importować, niż możemy wyprodukować i wyeksportować. Dlatego taka inwestycja była bardzo potrzebna. Jest też kluczowa dla całej gospodarki RP – powiedział obecny na otwarciu fabryki premier Mateusz Morawiecki. – Polimery to wielka szansa inwestycyjna, to wielka rzecz. Nowoczesność wkracza na Pomorze Zachodnie – dodał szef rządu.

Jak zaznaczył premier, inwestycja w Policach jest inwestycją w polską chemię, gdzie notujemy deficyt handlowy. Polska więcej produktów chemicznych sprowadza, niż wysyła za granicę - tłumaczył.

Wicepremier Kaczyński: inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową

Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową, jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - oświadczył wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników uroczystości w zakładach Grupy Azoty.

Podczas czwartkowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police odczytano list prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego.

Wicepremier ocenił, że to wielki i radosny dzień nie tylko dla Grupy Azoty, Polic i Pomorza Zachodniego, ale także dla całej naszej branży chemicznej oraz dla całości polskiej gospodarki.

Inwestycja ta, będąca największym i najdroższym przedsięwzięciem tego typu w Europie Środkowej, umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową. Jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - wskazał Jarosław Kaczyński.

Prezydent: Polimery Police to jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego

Polimery Police to jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego, który może znacząco wpłynąć na wynik polskiej gospodarki - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty.

List od prezydenta odczytał podczas uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polipropylenu w nowej fabryce Grupy Azoty – Polimery Police prezydencki minister Andrzej Dera.

Prezydent uznał inwestycję za jeden z najambitniejszych projektów w historii polskiego przemysły chemicznego. "Gratuluję państwu wizji i rozmachu, z jakimi zaplanowano to przedsięwzięcie, jedno z największych w branży w naszym regionie Europy, a zrealizowane na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem potrzeb nowoczesnej gospodarki i regulacji klimatycznych" - napisał prezydent.

Nowy kompleks chemiczny rozpoczyna produkcję. Jest jednym z największych w Europie

- Dzisiejszy dzień należy odebrać jako osiągnięcie kolejnego kamienia milowego, czyli rozpoczęcie produkcji na instalacji polipropylenu. Dojście do pełnej zdolności produkcyjnej, mówię tutaj o założonych 99 procentach dostępności operacyjnej instalacji, wymaga czasu. Musimy to robić etapami. W najbliższym kwartale prawdopodobnie osiągniemy 50 procent zdolności produkcyjnej, w czwartym kwartale 75 procent, a dopiero pełne obciążenie zdolności produkcyjnej będzie miało miejsce w przyszłym roku - mówi Andrzej Niewiński, prezes zarządu Grupa Azoty Polyolefins S.A.

Całkowita powierzchnia zakładu w przybliżeniu wynosi 51 ha. Tyle zajmuje 71 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie. Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.
Generalnym wykonawcą "Projektu Police" jest Hyundai Engineering Co., Ltd.

Co będzie produkowane w ramach projektu Polimery Police?

Ze względu na unikalne właściwości produktu i zróżnicowany asortyment, nowy produkt - gryfilen znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, m.in.: w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych (folie spożywcze, opakowania sztywne, pojemniki na żywność), artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie (rury, włókna) czy przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.

Polipropylen jest jednym z podstawowych tworzyw. Ze względu na swoje właściwości (m.in. wytrzymałość temperaturową, chemiczną, niską gęstość, transparentność), jest powszechnie wykorzystywanym tworzywem w większości gałęzi gospodarki, w tym w sektorze opakowaniowym, tekstylnym, medycznym, motoryzacyjnym czy też budowlanym.

Wiemy, kto będzie handlował gryfilenem w Polsce i w Europie

W Polsce produkt będzie dystrybuowany przez spółkę Grupa Azoty Compounding. Najważniejszymi kryteriami, które zdecydowały o wyborze konkretnych dystrybutorów były m.in. doświadczenie, kompetencje techniczne i sprzedażowe oraz dotychczas osiągane efekty sprzedażowe.

Dystrybutorzy na rynkach europejskich:

  • Ter Hell Plastic GmbH - wyłączny dystrybutor na rynek Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii.
  • Nexeo Plastic Europa B.V. - wyłączny dystrybutor na rynek Włoch, Francji, Hiszpanii i Portugalii.
  • Biesterfeld Plastic GmbH - wyłączny dystrybutor na rynek Wielkiej Brytanii i Irlandii.
  • Imlitex Industry UAB - wyłączny dystrybutor na rynek Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.
Przedstawiciele władz Grupy Azoty już symbolicznie uruchomili zakład

Polimery Police. Nowy kompleks chemiczny rozpoczyna produkcj...

Kalendarium

  • 11 maja 2019 roku - spółka PDH Polska podpisała umowę z Hyundai Engineering na realizację projektu Polimery Police
  • Kwiecień 2020 - wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz podpisał decyzję o pozwoleniu na budowę kolejnej części terminalu przeładunkowo – magazynowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie portu morskiego Police.
  • 27 marca 2023 roku - na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec "Gaschem Rhone" dostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca.
  • 28 kwietnia 2023 roku - pierwsza dostawa propylenu do Polimerów Police. Surowiec - 1002 tony - został dostarczony drogą kolejową przez Grupę Azoty ZAK w przystosowanych do tego celu cysternach. Dostarczony do Polic propylen jest niezbędny do przetestowania instalacji polipropylenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polimery Police. Nowy kompleks chemiczny rozpoczyna produkcję. Jest jednym z największych w Europie [WIDEO] - Głos Szczeciński

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Andy
22 czerwca, 13:47, 8gwiazdek:

Morawiecki będzie miał czym handlować z kolegami z Moskwy :D

Przez Tuska nie udało mu się z grupą Azoty w 2012r. to teraz po jej dokapitalizowaniu odbije to sobie z nawiązką.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bz-wbk-azoty-acron-neumann-morawiecki,190,0,2393534.html

https://forsal.pl/artykuly/720907,azoty-tarnow-spolka-strategiczna-donald-tusk-proba-wrogiego-przejecia.html

t
tylko PIS
Tusk będzie miał co sprzedawać swoim z niemiec i rosji
8gwiazdek
Morawiecki będzie miał czym handlować z kolegami z Moskwy :D
R
Re
22 czerwca, 6:18, 123:

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wstrzymały w marcu 2023 roku do odwołania produkcję kaprolaktamu oraz pracy instalacji Melamina III

22 czerwca, 13:36, 8gwiazdek=Wygra PiS:

Sepleniąca ryża kānalia tfussk palce w tym maczał?

22 czerwca, 13:38, Gość:

Nie. Za te spółki odpowiedzialny jest Sasin.

A myślałem, że za otwarte wczoraj w Krakowie Europejskie Igrzyska.

Gwizdów nie było końca 😁😂

G
Gość
22 czerwca, 6:18, 123:

Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wstrzymały w marcu 2023 roku do odwołania produkcję kaprolaktamu oraz pracy instalacji Melamina III

22 czerwca, 13:36, 8gwiazdek=Wygra PiS:

Sepleniąca ryża kānalia tfussk palce w tym maczał?

Nie. Za te spółki odpowiedzialny jest Sasin.

123
Należące do Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" wstrzymały w marcu 2023 roku do odwołania produkcję kaprolaktamu oraz pracy instalacji Melamina III
Wróć na i.pl Portal i.pl