Europejski ranking siły nabywczej. Polska notuje nieznaczny spadek; Warszawa na szczycie, powiat kolneński na końcu

Piotr Kobyliński
Siła nabywcza w Warszawie zbliżona jest do średniej europejskiej
Siła nabywcza w Warszawie zbliżona jest do średniej europejskiej Fot. Szymon Starnawski / Polska Press
W najnowszej pracy badawczej „GfK Purchasing Power Europe 2022” mierzącej siłę nabywczą 42 państw europejskich, Polska zajmuje 29. miejsce. Względem ubiegłego roku oznacza to spadek o jedną pozycję. Za nami uplasowały się kolejno m.in. Węgry i Rumunia. Czechy wyraźnie przed nami górują zajmując 22. miejsce. Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju wyniosła 9 254 euro, podczas gdy średnia dla Europy to 16 344 euro.

Zestawienie GfK bardzo wyraźnie obrazuje, jak duże różnice występują w zakresie siły nabywczej wśród państw europejskich. W 2022 roku na pierwszych miejscach – podobnie jak przed rokiem – uplasowały się Liechtenstein, Szwajcaria i Luksemburg. Pierwsza zmiana nastąpiła tuż poza podium: tu Norwegia zepchnęła Islandię z 4. miejsca. Listę zamykają Kosowo, Mołdawia i Ukraina.

Inflacja wyhamowała wzrosty

Około 11,1 biliona euro, to kwota jaką Europejczycy mają do rozdysponowania w 2022 roku. Mogą ją wydać m.in. na żywność, mieszkania, usługi, koszty energii, ubezpieczenia, wakacje, komunikację i inne dobra konsumenckie. To odpowiada średniej sile nabywczej w wysokości 16 344 euro na osobę (76 810 zł, przy kursie euro z dnia 2 listopada br. wynoszącym 4,7 zł), co oznacza nominalny wzrost o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost ten nie uwzględnia jednak inflacji, która w 2022 roku ma różną wysokość w zależności od kraju. Dla zdecydowanej większości państw realna siła nabywcza była więc mniejsza, niż przed rokiem.

Polska spada o jedno „oczko”

W najnowszym rankingu GfK nieco słabiej niż przed rokiem wypadła Polska, która uplasowała się na 29. pozycji ze średnią siłą nabywczą na poziomie 9 254 euro (43 490 zł). Jest to wynik przeciętnie o 500 euro lepszy niż w przypadku Węgier i 1 200 euro wyższy w porównaniu do Rumunii. Wynik Polski jest jednak znacznie słabszy niż Czech, gdzie przeciętna siła nabywcza w 2022 roku wyniosła aż 12 970 euro (60 960 zł). – Średnia siła nabywcza przypadająca na mieszkańca naszego kraju odpowiada tym samym wartości 56 proc. średniej europejskiej.

- Warto pamiętać, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu dystans, który dzielił nas od najbogatszych państw w Europie, był znacznie większy. Przez ten czas Polska znacząco odrobiła zaległości, jednak dużym wyzwaniem w naszym kraju wciąż pozostają silne dysproporcje w podziale na regiony – zauważa Agnieszka Szlaska-Bąk, Client Business Partner w GfK.

Stolica na szczycie, Bielsko-Biała, Gliwice i Tychy wysoko

Obecnie tylko 82 z 380 powiatów w Polsce dysponuje siłą nabywczą przewyższającą średnią krajową. Listę otwiera Warszawa ze średnią kwotą na mieszkańca w wysokości 14 900 euro (70 030 zł), co stanowi 91,2 proc. średniej europejskiej. Kolejne miejsca na podium zajmują Sopot i Wrocław, a tuż za nimi znajdują się Katowice i Poznań, które w najnowszym badaniu GfK zamieniły się czwartym i piątym miejscem w stosunku do ubiegłego roku.

Europejski ranking siły nabywczej. Polska notuje nieznaczny spadek; Warszawa na szczycie, powiat kolneński na końcu
Agnieszka Kowalko / i.pl

Powiatem znajdującym się najbliżej średniej krajowej jest krakowski z kwotą 9222 euro (43 340 zł), zaś zestawienie zamyka powiat kolneński z przeciętną siłą nabywczą w wysokości 6179 euro (29 040 zł).

Źródło: Growth From Knowledge

od 16 lat

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl