Europejskie Forum Nowych Idei 2024: tygiel intelektualny liderów biznesu, polityki, nauki i kultury

Mateusz Tkarski
Europejskie Forum Nowych Idei co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników: przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.
Europejskie Forum Nowych Idei co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników: przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej. Fot. Karolina Misztal
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części naszego kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy.

Ideą przyświecającą planowaniu pierwszej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei było stworzenie platformy wymiany myśli i koncepcji służących polepszeniu środowiska, w którym żyjemy i prowadzimy działalność gospodarczą. Tylko dzięki bliskiej obserwacji trendów można reagować szybko i proaktywnie oraz konstruktywnie kształtować przyszłość naszego kontynentu.

Tygiel intelektualny liderów środowisk biznesowych z udziałem przedstawicieli świata polityki, nauki, kultury, organizacji pozarządowych i mediów ma inspirować przedsiębiorców i pozwolić na budowanie wspólnego głosu biznesu w debacie o przyszłości Polski i Europy.

Uczestnicy forum co roku szukają odpowiedzi na nowe, globalne wyzwania, dyskutujemy o zmianach zachodzących na świecie i proponujemy konstruktywne rozwiązania. Dzielą się wiedzą, definiujemy nowe idee zmieniające Europę, społeczeństwa i biznes. Tworzymy okazję do networkingu oraz nawiązania relacji biznesowych z przedstawicielami firm z różnych krajów.

Europejskie Forum Nowych Idei – organizowane od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot – co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników: przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej, jak i europejskiej.

Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii Europejskiej.

O przyszłości można rozmawiać, patrząc w przeszłość

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei tematy związane z przyszłością Polski, Europy i świata zawsze zajmują naczelne miejsce. Nie inaczej jest tym razem.

Trzynasta edycja EFNI podczas paneli, debat i spotkań porusza kwestie takie jak: szanse na trwały pokój na Bliskim Wschodzie, ambicje państw azjatyckich, przyszłość jednolitego unijnego rynku czy relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi.

Choć perspektywa nadchodzących lat i dekad jest na EFNI najważniejsza, październikowe Forum to okazja do spojrzenia wstecz. Podsumuje 35 lat polskiej transformacji gospodarczej. Co w tym czasie udało się osiągnąć? Jak Polska poradziła sobie z wyzwaniami zmiany ustroju i integracji europejskiej?

Zaradzić zmianom klimatu

Skutki zmian klimatycznych doświadczamy w ostatnich tygodniach bardzo boleśnie: powodzie w Polsce, Europie Centralnej i w północnych Włoszech. Eksperci oceniają, że pogoda będzie coraz bardziej dynamiczna i niszczycielska.

Wiele czasu poświęca się na zastopowania katastrofy klimatycznej przez ograniczenie emisji dwutlenku węgla, dzięki zmianom technologii w transporcie i energetyce czy produkcji przemysłowej. Zdecydowania mniej miejsca poświęca się dyskusji o rolnictwie i modelach żywieniowych na świecie. Produkcja żywności jest jedną z najbardziej inwazyjnych w środowisko naturalne działalności człowieka.

XXI wiek możemy określić mianem wielu sprzeczności. Z jednej strony ciągle zbyt wielu ludzi (w tym dzieci) cierpi z powodu niedożywienia i umiera z głodu, z drugiej marnowane są ogromne ilości żywności – około 1,6 miliarda ton w skali świata i ok. 170 mln ton w skali Unii Europejskiej. Ponadto wielu ludzi nieprawidłowo się odżywia, cierpiąc na otyłość, nadwagę i choroby dietozależne.

W tegorocznym EFNI problematyka żywności, jej zrównoważonej produkcji i oddziaływania na środowisko naturalne zajmuje kilka paneli. Poświęcone są edukacji żywieniowej, przyszłości produkcji zwierzęcej, rolnictwu i międzynarodowym korporacjom działającym na rynku masowej produkcji rolniczej.

– W ramach naszej misji dążymy do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, czyli powszechnego dostępu do smacznej, zdrowej żywności, której produkcja nie zagraża środowisku naturalnemu, a w konsekwencji zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom. Dobrostan ludzi i równowaga planety stanowią wspólny ekosystem: zdrowe ciało potrzebuje wartościowej żywności, a wartościowa żywność jest zależna od kondycji planety. Jesteśmy przekonani, że tylko holistyczne spojrzenie na tę kwestię, od strony wielu dziedzin, może przynieść korzystne zmiany – wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Karaczun, jeden z członków założycieli think tanku „Żywność dla Przyszłości”.

Celem ekspertów jest partycypacja w tworzeniu trendów i łączenie różnych środowisk. Do współpracy zapraszają wszystkich zainteresowanych: rolników, przedstawicieli firm produkujących żywność, dietetyków i lekarzy, restauratorów, specjalistów od ochrony środowiska, konsumentów, osoby promujące różnorodne style jedzenia, ekspertów i naukowców, a także polityków i przedstawicieli administracji publicznej.

EFNI to jednak przede wszystkim różnorodność tematów

Uczestnicy tegorocznego kongresu mogą wybierać w bogatym programie przewidującym wystąpienia gości specjalnych, debaty panelowe, rozmowy Nocnych Marków czy spotkania z autorami książek. Podzielony jest na sześć ścieżek tematycznych: „Europa w zrównoważonym świecie”, „Europa w spolaryzowanym świecie”, „Zdrowa Europa”, „Europa i cyfrowa transformacja”, „Europa i zielona zmiana” oraz „Zdrowa Europa”.

Polska prezydencja w UE jest jednym z kluczowych tematów tegorocznej edycji Forum. Obok niej rozmowy skupiają się na takich zagadnieniach, jak konkurencyjność europejskiego rynku, polityka zdrowotna, rozwój technologii i cyfryzacja, wpływ czytania na rozwój krytycznego myślenia, znaczenie sektora kreatywnego dla gospodarki czy obronność i bezpieczeństwo.

Poza wątkami związanymi ze stosunkami międzynarodowymi, geopolityką czy gospodarką, dyskusje skupiać się będą także na: transformacji energetycznej i cyfrowej, ochronie zdrowia i profilaktyce, roli biznesu w rozwoju sztuki czy edukacji i dobrostanie młodzieży. Do tego spotkania autorskie, dyskusje Nocnych Marków i debaty w formule EFNI Talks.

W dotychczasowych 12 edycjach EFNI wzięło udział 12 tysięcy gości, którzy mogli wysłuchać opinii ponad 2 tys. światowych i krajowych ekspertów w kilkudziesięciu dziedzinach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl