– Forum Ekonomiczne otworzy, a Europejskie Forum Przyszłości zamknie sezon jesiennych wydarzeń gospodarczych w Polsce południowej – zauważa Łukasz Oprawski, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju, organizator Europejskiego Forum Przyszłości. W piątek, 20 sierpnia prezes ŚFR podpisał list intencyjny, którego mocą Europejskie Forum Przyszłości zaplanowane w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim łączy siły z Forum Ekonomicznym, które z kolei odbędzie się w Karpaczu już za niespełna trzy tygodnie – w dniach od 7 do 9 września. W ramach współpracy, wydarzenia, które odbędą się na Górnym i Dolnym Śląsku będą się wzajemnie promować i wspierać merytorycznie.
Potencjał Forum w dobie transformacji Śląska
W imieniu Forum Ekonomicznego umowę podpisał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej „polskiego Davos”, który zwraca uwagę na potencjał EFP: – Inicjatywy o charakterze ponadregionalnym, właśnie takie jak Europejskie Forum Przyszłości, mogą stać się narzędziem nie tylko jak dotychczas skutecznej promocji regionu, ale również dzięki współpracy z uznanymi akceleratorami startupów jak Plug and Play hubem innowacji. Dlatego też Forum Ekonomiczne, które jest platformą do dyskusji i wymiany poglądów chętnie angażuje się w tego typu inicjatywy. Przyszłość naszej gospodarki jest coraz mocniej powiązana z sektorem kreatywnym. Szczególnie w kontekście rozpoczynającej się transformacji Śląska takie inicjatywy jak EFP mają zwiększoną szansę powodzenia – podkreśla Zygmunt Berdychowski.
Kolejny krok w umacnianiu marki regionu
W marcu województwo śląskie otrzymało prestiżową nagrodę Europejski Region Przedsiębiorczości za najlepszą strategię w zakresie wsparcia gospodarki i przedsiębiorstw w trudnym okresie walki z pandemią. Śląskie znalazło się w elitarnym europejskim gronie. W trudnym czasie walki z pandemią we współpracy z Komisją Europejską i administracją rządową potrafiliśmy przygotować największy w Polsce regionalny program pomocy gospodarce o wartości 1,4 mld zł. Dzięki temu wielu firmom udało się przetrwać trudny czas i zachować miejsca pracy. Ale to już jest za nami. Dziś musimy myśleć o rozwoju i przyszłości, zrobić kolejny krok w umacnianiu marki i znaczenia naszego regionu. Europejskie Forum Przyszłości to wydarzenie nowe, ale na starcie staje się znaczące, zaś podpisanie listu intencyjnego z Forum Ekonomicznym, które jest corocznym międzynarodowym spotkaniem przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej, nadaje mu prestiżu. Forum, które odbędzie się na Stadionie Śląskim jest tym samym wpisane w kalendarz kluczowych dla regionu wydarzeń gospodarczych. Dzieje się to w ważnym momencie, gdy zrywamy ze stereotypem województwa śląskiego utożsamianego wyłącznie z przemysłem ciężkim. Sam program „Zielone Śląskie 2030” został jednogłośnie przyjęty przez Sejmik województwa w październiku ubiegłego roku, jest wachlarzem zupełnie nowych wyzwań. Podczas Europejskiego Forum Przyszłości będzie toczyć się wokół tych zagadnień zapewne niejedna dyskusja. Śląsk stanie się także miejscem rozmów o przyszłości Europy – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.