Spis treści

91 procent ośrodków narciarskich zagrożonych
Najnowsze badania wskazują uwagę na zagrożenie, jakie może czekać do końca stulecia na fanów nart i innych sportów zimowych. Wszystko z powodu możliwego braku śniegu spowodowanego zmianami klimatycznymi.
Zdaniem naukowców, aż 91 procent europejskich ośrodków narciarskich jest narażonych na "wysokie ryzyko" zbyt małej ilości śniegu, jeśli temperatura wzrośnie zaledwie o 3 stopnie Celsjusza. Jest to oczekiwany poziom wzrostu podawany przy polityce ograniczania emisji.
Niewiele jednak trzeba, by znacząco zmniejszyć zagrożenie dla zimowych kurortów.
Zgodnie z paryskim porozumieniem klimatycznym ONZ z 2015 roku, celem jest ograniczenie wzrostu temperatury maksymalnie o 1,5°C. W takim przypadku zagrożonych byłoby "jedynie" 32 procent miejsc.
Niewykluczone, że zmiany klimatyczne sprawią, iż konieczne będzie poleganie na urządzenia do sztucznego naśnieżania w jeszcze większym stopniu niż ma to miejsce obecnie. To jednak również będzie miało negatywny wpływ na ślad węglowy.
Ryzyko również dla gospodarki
Badania zostały przeprowadzone przez naukowców ze służby meteorologicznej Météo-France i instytutu badawczego INRAE w Paryżu. Stworzyli symulację pokrywy śnieżnej w oparciu o dane klimatyczne, a także zwrócili uwagę, iż zagrożenie stoków wiąże się z dużymi problemami dla lokalnej gospodarki.
"Turystyka narciarska stanowi istotny element gospodarki regionów górskich w Europie i jest bardzo narażona na niedobór śniegu, który zwiększa się ze względu na zmiany klimatyczne"– podano w czasopiśmie Nature Climate Change.
W badaniu uwzględniono 2234 stoki narciarskie w 38 krajach Europy, w tym m.in. Szwajcarii, Włoch, Finlandii, Norwegii, ale też Polski. Eksperci wytłumaczyli, iż skupiono się jedynie na Europie, ponieważ kontynent jest siedzibą około połowy wszystkich stoków narciarskich na świecie, będąc największym światowym rynkiem turystyki narciarskiej.
Które regiony są najbardziej narażone na zmianę klimatu?
Naukowcy przyjrzeli się symulacjom warunków śniegowych – ze sztucznym naśnieżaniem i bez niego, a także w przeszłych i przyszłych warunkach klimatycznych – w poszczególnych odkrytych ośrodkach narciarskich. Nie uwzględniono natomiast tych, których funkcjonowanie nie ma powiązania z pogodą.
Jeśli chodzi o poszczególne regiony, wiele z nich posiada aż 100 procent zagrożonych stoków narciarskich. Takie ryzyko istnieje dla Alp Niemieckich, Alp Włoskich, Apeninów, Gór Iberyjskich, Turcji i Wysp Brytyjskich.
Kolejno zagrożone są ośrodki w Pirenejach, a konkretnie 98 procent ich wszystkich, a dalej pozostała część Alp. W Karpatach ryzykiem objętych byłoby 91 procent punktów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Pełna lista prezentuje się następująco:
- Góry Iberyjskie - 100%
- Apeniny - 100%
- Wyspy Brytyjskie - 100%
- Turcja - 100%
- Włoskie Alpy - 100%
- Niemieckie Alpy - 100%
- Pireneje - 98%
- Austriackie Alpy - 94%
- Francuskie Alpy - 93%
- Karpaty - 91%
- Szwajcarskie Alpy - 87%
Oczekiwany mniejszy wzrost temperatur o wspomniane 1,5 stopnia znacznie obniżyłby odsetek zagrożonych kurortów, w niektórych miejscach niemal do minimum, to jest w Alpach szwajcarskich (5%), Alpach francuskich (4%) czy Alpach austriackich (7%).
źródło: dailymail.co.uk