Europoseł Jurgiel: zgłaszamy uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja prasowa europosła Krzysztofa Jurgiela (13.03.2021 r.).
Konferencja prasowa europosła Krzysztofa Jurgiela (13.03.2021 r.). Izolda Hukałowicz
Europoseł Krzysztof Jurgiel zaprezentował uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas konferencji prasowej podlascy politycy zwrócili też uwagę na programy unijne, które budzą kontrowersje wśród rolników.

Trwają prace nad Krajowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej. Unijna reforma Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2023 roku zakłada bowiem, że każde państwo członkowskie przygotuje swój plan. Dokument będzie obejmował zarówno instrumenty I filara WPR, tj. płatności bezpośrednie oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych, jak i II filara, czyli wsparcie rozwoju obszarów wiejskich.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej europoseł Krzysztof Jurgiel oraz Kazimierz Gwiazdowski, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi, zaprezentowali uwagi do projektu.

Zobacz konferencję posła Jurgiela:

Europoseł zwrócił uwagę, że procedowanie planu strategicznego ciągle trwa:

Krajowy Plan Strategiczny przygotowywany był od dwóch lat. Plan zawiera rozwiązania merytoryczne, natomiast nie posiada szczegółowego finansowania. Zostanie uzupełniony o uwagi finansowe i prawdopodobnie we wrześniu lub październiku zatwierdzi go rząd, a potem Komisja Europejska.

Konsultacje społeczne w sprawie planu trwały od 15 grudnia 2020 r. do 15 lutego 2021 r. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, do planu wpłynęło ok. 3,4 tys. uwag.

Razem z posłem Gwiazdowskim i we współpracy z rolnikami przygotowaliśmy swoją opinię do planu i uwagi. Poruszyliśmy ważne sprawy ogólne. Po pierwsze plan powinien realizować zadania wynikające ze Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Owa strategia zawiera 21 działań, które po części zostały zrealizowane. Uważamy, że ta polityka rozwoju powinna być kontynuowana - zaznaczył Jurgiel.

Drugim postulatem europosła Jurgiela jest powołanie pełnomocnika do spraw koordynacji prac dotyczących funduszy dla rolnictwa i obszarów wiejskich w szczególności z Polityki Spójności.

- Taki pełnomocnik powołany przez premiera miałby uprawnienia jako partner do dyskusji z poszczególnymi resortami, które nadzorują plany - mówił Jurgiel.

Kolejne dwa postulaty to przywrócenie i aktualizacja Paktu dla Obszarów Wiejskich z maja 2018 r., który został zarzucony oraz wprowadzenie programu AKIS z koordynatorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Przygotowaliśmy też uwagi szczegółowe dotyczące I i II filaru. Mówimy tu o interwencjach dotyczących dopłat bezpośrednich oraz interwencjach rynkowych, czyli dopłatach do różnych rynków w przypadkach kryzysu. II filar to rozwój obszarów wiejskich, który opiera się na trzech celach: modernizacji gospodarstw, ochronie środowiska o rozwoju obszarów wiejskich - poinformował europoseł.

Kazimierz Gwiazdowski zwrócił uwagę, że zainteresowanie rolników nowymi programami jest duże.

Takim nowym programem związanym z dopłatami bezpośrednimi są "Ekoschematy", czyli interwencja na rzecz klimatu i ochrony środowiska. Ten schemat będzie obowiązkowy dla krajów członkowskich UE. Musimy przygotować strategię pod ten program. Budzi on największe obawy wśród rolników. Chciałbym podkreślić, że program nie będzie obowiązkowy dla rolnika, a więc jeśli nie będzie on chciał z niego korzystać, to nie będzie składał wniosków. Na ten program przewidziane są środki z UE do 20% dofinansowana. Jeśli dany kraj nie wykorzysta tych środków do końca roku, to będą one zwracane do UE.

Jak mówił Gwiazdowski, należałoby też poszerzyć program "Dobrostan zwierząt":

- Obecnie obejmuje on krowy czy tuczniki. Dążymy do tego, aby obejmował także indyki i konie.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa rozwoju wsi zwrócił też uwagę na kwestie budzące największe emocje rolników:

Chodzi o obowiązek przeznaczenia pewnej powierzchni jako obszaru niezagospodarowanego. Nasze gospodarstwa na Podlasiu są bardzo rozwinięte i rolnicy boją się, że po prostu nie będzie im się opłacało zagospodarowywać terenów. Także pozostawienie pasów ziemi, które miałyby być wolne od pestycydów i nawozów budzi emocje rolników. I nad tym będziemy jeszcze dyskutować.

Europoseł Jurgiel zapowiedział, że szczegóły odnośnie tego, jak miałaby wyglądać wspólna polityka rolna na lata 2023-2027, przedstawi w czerwcu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Europoseł Jurgiel: zgłaszamy uwagi do Krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej - Kurier Poranny

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 marca, 19:29, Abadon:

Od początku jak go zobaczyłem, a szczególnie kolor twarzy, to już wiedziałem że lubi se bachnąć:D

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten slawny POyeb wyłysiały

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

opcja antyspołeczna i federacja zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

m
mały-rolnik

Jurgiel i Ardanowski to dwóch takich co położyli łapę na ziemię rolną prywatną, zabronili kupna ziemi rolnej prywatnej dla Polaków, a dali prawo kościołom i zawiązkom wyznaniowym. Jest to rozbój w biały dzień. Obecny minister pisu nic nie robi aby zakaz dla Polaków znieść. Pis daje 1000 zł renty-emerytury dla rolników i ograniczył prawo do ziemi rolnej prywatnej, tak to pis rolników mało-rolnych ograbił. Obszarnicy rolni śmieją się że i tak ziemia będzie moja. Taka to jest sprawiedliwość pisowska, kościół nie orze nie sieje a prawo do ziemi rolnej prywatnej ma większe od rolnika. ROLNICY MAŁOROLNI nie głosujcie na pis.

G
Gość

czy Jurgiel to nie ta menda ktora zabronila Polakom kupna ziemi rolnej a dala to prawo kosciolowi?

w
www.i.Bialystok.pl

A czy PIS PO woli staje się PO? Zamiast rozliczyć afery PO, stają się kopią PO, zamiast „słuchać ludzi” i „nie kraść”? Przez całą kadencję 2014-2018 r. PiS mając większość w Radzie Miasta Białystok, zamiast skutecznie rozliczyć afery i nieprawidłowości dotychczasowych władz, udawał krytykę w mało istotnych sprawach np. zmiany nazw ulic czy pomników, nie zajmując się np. wyłączeniem rakotwórczej spalarni śmieci, w głosowaniach popierał np. budowę pseudo „obwodnicy” przez miasto zamiast poza miastem, „Zintegrowany System Sterowania Ruchem” zakorkowujący ruch nawet nocą, źle oznakowaną strefę parkowania, aferą parkomatową, zakup rakotwórczych autobusów z silnikami diesla zamiast elektrycznych czy na tańszy gaz, brak kolei miejskiej (chociaż można ją uruchomić od zaraz, mamy tory, wagony, przystanki)? Np. Jurgiel chcący budować ogrodzenie wzdłuż granicy, zamiast ogrodzić szczelnie fermy świń i zakazać okresowo hodowli kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie, która wykarmiła eksplozję demograficzną dzików? Czy Szyszko - od milionów wyciętych drzew bez pozwoleń i rzezi na polowaniach? Sitwy kolesi w spółkach i urzędach, pozorne zmiany?

"Dobra zmiana" odkleja się od rzeczywistości staje się arogancka zamiast "słuchać ludzi"? Mandaty 500 minus za brak nieskutecznych maseczek, wkurzenie rolników (zamiast dopłat do przebranżowienia, bo z powodu zmian klimatu i niższych kosztów produkcja futer, mięsa i tak przenosi się na wschód i od lat hodowla zwierząt w Polsce jest coraz trudniejsza, Ukraina wkrótce zaleje Europę tańszą żywnością, pani Welc nieusuwalna z Urzędu Wojewódzkiego (konflikty Rail Baltica, Via Baltica, gazociągi....) czy np. https://ibialystok.blogspot.com/2020/10/skrzyzowanie.html Czy nowe logo promocyjne Województwa Podlaskiego przypomina lub plagiatuje logo sieci sklepów Carrefour? „Podlaskie. Skrzyżowanie szlaków”. „Logo Carrefour. Widzisz strzałki w logo tej firmy? Nie ma się co dziwić, przecież Carrefour z języka francuskiego to skrzyżowanie”. A życie na lub przy skrzyżowaniu to hałas, wypadki….Obiady dla cukrzyków, woda Krynka, sklejka … to naprawdę nic szczególnego na świecie. Zamiast promocji np. Białowieży…np. www.FestiwalZubra.pl Wobec braku skutecznej realizacji działań dotychczasowych strategii zakładających wiodącą rolę turystyki i rolnictwa, Podlasie chce udawać „innowacyjność” Warszawy:) Warszawa, Wrocław czy jakiekolwiek inne miasto i województwo w Polsce jest bardziej „przyjazne przedsiębiorcom”, lepiej skomunikowane itp. itd. Bez linii kolejowej do Białowieży czy prawdziwego lotniska w Topolanach dalej będzie skansenem? Podlasie konkuruje jedynie niższymi cenami, co jest krótkotrwałą strategią. Region nie posiada wystarczającego potencjału i zasobów, by dogonić i wyprzedzić liderów tych branż. Młodzi ludzie będą wyjeżdżać do np. Warszawy i za granicę, gdyż w innych branżach mają tam lepsze warunki pracy, kształcenia, rozwoju, wyższe zarobki i możliwości kariery. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu naturalnego lasu w Europie, żubry to niewykorzystany potencjał, w przeciwieństwie do innych pomysłów na rozwój regionu jak np. produkcja maszyn rolniczych, usługi informatyczne, szycie bielizny itp. – tego typu działalność prowadzona już jest w innych miejscach na świecie, na większą skalę, na wyższym poziomie zaawansowania i jakości usług i produktów.

Wróć na i.pl Portal i.pl