Interdyscyplinarne wydarzenie po raz drugi realizowane jest przez zespół kuratorów (w tym roku trzyosobowy). Widzowie w ciągu dziesięciu dni będą mieli okazję uczestniczyć w ponad 40 wydarzeniach.
Program muzyczny wypełniają koncerty z udziałem wykonawców głównie szeroko rozumianego popu. Już pierwszego dnia na Starym Rynku wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson i Zeus. W znanym projekcie Rebel Babel Ensemble artystom towarzyszyć będą orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i Poczty Polskiej. Jako support zaprezentuje się Balcanscream. A 9 września w Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert „Serge Gainsbourg. Piosenki”, w którym wystąpią Maria Peszek, Daria Zawiałow, Tymon Tymański, Fismoll, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach.
Wśród wydarzeń muzycznych są również koncertu pod hasłem „Na Wschód” w klubokawiarni Format w Fabryce Sztuki oraz wieczór utworów w języku jidysz „Libelid”, w wykonaniu Oli Bilińskiej z zespołem w Studiu im. H. Debicha w Radiu Łódź. Z koncertami wystąpią też legendarna łódzka grupa Jude (Fabryka Sztuki) oraz Ania Rusowicz ze swoją ostatnią płytą „niXes” i izraelska wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure (Teatr Nowy). Kolejną propozycją jest premierowy koncert Hani Rani i Christiana Loefflera „Nest”.
Tradycyjnie na Starym Rynku zagości artystyczna instalacja. Będzie to „Spread” autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego. Pojawią się tam też performerzy z Izraela, SuperCops. Główna wystawa festiwalu, „Biegnij. Stary świat jest za tobą”, zagości w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki. Jej kuratorka, Agnieszka Zawadowska, wykorzystuje filmowe kadry z etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z lat 60. i 80. ubiegłego wieku, a także cytaty literackie i fragmenty reklam. Aż 56 pań ma natomiast wziąć udział w performensie przygotowanym przez Annę Baumgart. Zasiądą one przy stole w Teatrze Nowym, by wskazać najważniejsze dla naszego regionu kobiece postaci i dyskutować o sytuacji kobiet w Polsce.
W Ośrodku Propagandy Sztuki otwarta zostanie wystawa fotografii Clausa Friedricha Rudolpha i rzeźb Tanyi Krylovej, a w piwnicach kamienicy Pinkusa - ekspozycji „Pusto-stan nienawiści” Karoliny Wiktor.
Festiwalową premierą teatralną będzie spektakl Agnieszki Jakimiak „Gala ’68. Wolność to luksus” na scenie Teatru Nowego. Do Łodzi przyjedzie po raz kolejny Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Dwukrotnie pokaże sztukę „Kariera doktora Rusa”, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. Teatr Żydowski z Warszawy zaprezentuje zaś „Dybuka” w reżyserii Mai Kleczewskiej. W „Nowym” będzie można poza tym zobaczyć Dakh Daughters z Ukrainy, a w Pasażu Schillera - „Cyrk Tarabumba” Kliniki Lalek.
Ostatniego dnia festiwalu na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze francuski teatr Pipotal uruchomi swoje machinarium w barwnym programie dla całych rodzin. Studenci z Rosji zagrają spektakl „Turgieniew w Polsce”, w Muzeum Miasta Łodzi. Warszawski Teatr Dramatyczny i Malabar Hotel pokażą w „Arlekinie” przedstawienie „Tutli Putli”, oparte na tekście Witkacego. Grupa LineAct na Starym Rynku przedstawi site specific „Lepiej”.
Festiwal to także działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało program lekcji dla uczniów w różnym wieku, wędrówkę szlakiem otwartych świątyń, wykłady i panele dyskusyjne, poświęcone włókniarkom łódzkim i łódzkiej kontrkulturze.
Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego. O tamtej chwili przedsięwzięciem kierowały różne osoby, a jego organizatorami były rozmaite fundacje i instytucje. Od roku organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Za tegoroczny program wydarzenia odpowiada trzyosobowy zespół kuratorski: Teresa Latuszewska-Syrda, Agnieszka Zawadowska i Marcin Tercjak.
Na budżet tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 mln 200 tys. złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tys. złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów. Organizatorzy liczą, że w sumie budżet zbliży się do 2 mln zł.