Festiwal nagości Hadaka Matsuri w Japonii. Po raz pierwszy wzięły udział kobiety

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po raz pierwszy w ponad tysiącletniej historii znanego japońskiego festiwalu Hadaka Matsuri, tzw. festiwalu nagości, w tym wydarzeniu wzięły udział kobiety. Taka decyzja spotkała się z mieszanymi uczuciami w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Hadaka Matsuri to tradycyjna japońska parada nagości. Po raz pierwszy mogły wziąć w niej udział kobiety.
Hadaka Matsuri to tradycyjna japońska parada nagości. Po raz pierwszy mogły wziąć w niej udział kobiety. Ben Weller/Aflo Images/East News

Spis treści

Festiwal nagości w Japonii. Kobiety wzięły udział po raz pierwszy

W odbywającym się od ponad 1250 lat festiwal w świątyni Konomiya w środkowej Japonii tradycyjnie brali udział półnadzy mężczyźni, którzy wykrzykiwali „Washoi! Washoi!” co oznacza „Naprzód! Naprzód!”. Panowie zakładają także białe przepaski biodrowe oraz niosą ofiary z bambusa.

W tym roku po raz pierwszy to udziału dopuszczone zostały kobiety. Jednak nie były one rozebrane, włożyły „płaszcze happi”, czyli długie fioletowe szaty oraz białe szorty.

Historyczna zmiana w Japonii

Co ciekawe, jak przekonuje Naruhito Tsunoda, kapłan ze świątyni, gdzie odbywa się ten festiwal, nigdy nie było zakazu, by kobiety brały udział w Hadaka Matsuri, a po prostu… nikt tak naprawdę nie pytał o to.

Z kolei, jak dodaje Atsuko Tamakoshi, której rodzina od wieków współpracuje przy organizacji tego wydarzenia, kobiety zawsze były w to zaangażowane.

„W tle kobiety zawsze bardzo ciężko pracowały, wspierając mężczyzn podczas tego festiwalu” – mówiła cytowana przez BBC.

Nierówność płci w Japonii

Udział pań w tym wydarzeniu wzbudził pewne kontrowersje. Niektórzy przekonywali, że jest to naruszanie wielowiekowej tradycji. Mimo to, kobiety zostały ciepło przyjęte przez uczestników, gdyż pokazało to gotowość na zmiany.

Choć Japonia należy do najbardziej rozwiniętych krajów świata, to tamtejsze społeczeństwo jest bardzo mocno zdominowane przez mężczyzn. W najnowszym rankingu Global Gender Gap, prowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne, Kraj Kwitnącej Wiśni zajmuje 125. na 146 miejsc. Polska została sklasyfikowana znacznie wyżej, na 60. pozycji.

Ranking ten pokazuje różnice między kobietami a mężczyznami w czterech kategoriach:

  • udział i możliwości w życiu gospodarczym
  • osiągnięcia edukacyjne
  • zdrowie i oczekiwana długość życia
  • pozycja polityczna

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródła: BBC, i.pl

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl