Festiwal Orkiestr Dętych Złota Lira 2017
Wielka parada orkiestr w Rybniku
W piątek w Rybniku o godz. 14.30 z Placu Jana Pawła II prosto na rynek w Rybniku przeszło kilka orkiestr i zespołów mażoretek. Mogliśmy podziwiać zarówno zespoły z Polski, jak i z zagranicy, m.in. z Czech, Słowacji czy Litwy. Nie zabrakło też mażoretek z Rybnika (ich występy zobaczycie w poniższym wideo).
Parada w Rybniku: tłumy na deptaku. Mamy WSZYSTKIE występy orkiestr i mażoretek na paradzie. Zobaczcie zdjęcia!
Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych "Złota Lira" zainicjowany został w 1991 roku przez Mariana Wolnego, dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" oraz komitet organizacyjny w składzie: prof. Jan Langosz /Włochy/, Józef Ratajczak /Belgia/ i Wojciech Bronowski /dyrektor Rybnickiego Centrum Kultury/.
Po zaakceptowaniu przez Prezydenta Miasta Józefa Makosza formuły Festiwalu, hejnał MFOD "Złota Lira" autorstwa kompozytora Józefa Szwedy, zabrzmiał po raz pierwszy na rybnickim rynku w 1992 roku.
Od pierwszych edycji rybnicki Festiwal zaznaczył swój ponad lokalny charakter. Orkiestry i towarzyszące im mażoretki z wielkim powodzeniem występowały i były oklaskiwane między innymi w Katowicach, Zabrzu, Dąbrowie Górniczej, Tarnowskich Górach, Mysłowicach, Siemianowicach, Gliwicach, Knurowie, Rudzie Śląskiej, Chorzowie, Bytomiu, Wodzisławiu Śląskim, Pszowie, Żorach, Jastrzębiu, Raciborzu, Radlinie, Świerklanach, Łaziskach Górnych, Rogowach, Bełku, Rydułtowach, Pyskowicach i wielu innych miastach województwa śląskiego.
W wyniku współpracy Domu Kultury w Rybniku Niedobczycach i Centrum Kultury w Ostrawie od 2006 roku koncerty pod hasłem „Złotej Liry” odbywają się również na terenie czeskiego miasta Ostrawa.