Festung Breslau na planszy? Stocz bitwę o Wrocław (ZDJĘCIA)

Piotr Bera
Makieta Festung Breslau
Makieta Festung Breslau Piotr Bera
W 1945 r. we Wrocławiu stoczono jedną z ostatnich bitew II Wojny Światowej - Oblężenie Wrocławia. Teraz dzięki grupie pasjonatów można stoczyć potyczkę w okolicach mostu Grunwaldzkiego i odmienić bieg historii.

Snajperzy, moździerze, piechota oraz czołgi, w tym sławetny Tygrys. Z takich jednostek mogą skorzystać gracze, którzy zdecydują się stoczyć walkę w ramach Oblężenia Wrocławia na makiecie prezentującej okolice dzisiejszego mostu Grunwaldzkiego.

- Zdajemy sobie sprawę, że w tym regionie nie toczyły się żadne potyczki, jednak na potrzeby gry bitewnej chcieliśmy przedstawić najbardziej charakterystyczny punkt Wrocławia - mówi Rafał Wysiński, jeden z pomysłodawców projektu.

Na makiecie, która ma wymiary 120x180 cm można rywalizować w grę "Bolt Action" symulującą w prostych zasadach działania wojenne. Wrocławską makietę w trakcie pięciu miesięcy wykonało pięć osób (Rafał Wysiński, Patryk Lorenz, Mateusz Bajsarowicz, Dominik Kaźmierczak i Marian Pecyna) na podstawie archiwalnych zdjęć lotniczych. Całość wykonano w skali 1:56.

- Wiele terenów działań II Wojny Światowej jest już oklepane. Nie chcieliśmy tworzyć znów Normandii, pól i lasów. Wpadliśmy na pomysł Festung Breslau, co od razu nas zaintrygowało - mówi Wysiński. - Nie było łatwo, bo miasto tworzy się znacznie trudniej, niż pola, ale cieszymy się z podjętej decyzji. Myślimy również nad stworzeniem makiety nieistniejącego już lotniska na Gądowie Małym. Nie wiemy jednak czy znajdziemy na to czas - dodaje Wysiński.

Wszystkie elementy, począwszy od mostu po ruiny, wykonano ze styroduru - czyli materiału izolującego ze spienionego polistyrenu, który jest twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu. Stosuje się go m.in. w budownictwie.

- Zdajemy sobie sprawę, że makieta nie jest idealna, ale jest to spowodowane brakiem dokładnych zdjęć tego terenu. Nie wykonaliśmy również całego mostu Grunwaldzkiego, bo byłby bezużyteczny na potrzeby gry. Pomimo tego, że jest to Festung Breslau, to na makiecie można toczyć zupełnie inne bitwy: np. między Niemcami czy Anglią oraz Polską i Rosją. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i liczba posiadanych przez nas figurek - dodaje Rafał Wysiński.

Makieta znajduje się w sklepie Planszóweczka.pl mieszczącym się w DH Astra przy ul. Horbaczewskiego. Każdy zainteresowany może przyjść i poznać tajniki gry. Będący na miejscu sprzedawcy wytłumaczą za darmo, czym są gry bitewne w ramach bolt action. Zainteresowani rozegraniem próbnej partii na makiecie Wrocławia mogą przyjść w najbliższy piątek (30 września) do Kina Nowe Horyzonty, gdzie od godz. 18.30. będą wyświetlane filmy w ramach pokazów "Festung Breslau - zagłada miasta". Makieta do gry bitewnej pojawi się w NH godzinę wcześniej.

Oblężenie Wrocławia trwało od 13 lutego do 6 maja 1945 r. Bitwa pomiędzy wojskami ZSSR i III Rzeszy pochłonęła ponad 170 tys. cywilów. Zginęło również 6 tys. żołnierzy, a do niewoli trafiło 45 tys. osób. Nawet 70 proc. miasta legło w gruzach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Festung Breslau na planszy? Stocz bitwę o Wrocław (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Wróć na i.pl Portal i.pl