Spis treści
Folię na okno można nakleić na szybę od zewnętrznej lub wewnętrznej strony. Przyjmuje się, że drugi sposób jest trwalszy – producenci oceniają, że folia zamocowana od wewnętrznej strony może wytrzymać nawet 10-15 lat. Zarówno montaż, jak i demontaż folii jest bardzo prosty i nie grozi uszkodzeniem szyby. Jest to łatwy i szybki sposób na to, aby ochronić mieszkanie przed złodziejem lub zyskać więcej prywatności.
Folia na okno antywłamaniowa – jak działa?
Folię antywłamaniową nakleja się od wewnętrznej strony szyby, dzięki czemu jest niewidoczna dla osób z zewnątrz. W przypadku rozbicia szyby, folia utrzyma ją w całości i utrudni złodziejowi dalsze próby włamania. Dzięki dodatkowej ochronie, nawet przy próbie rozbicia okna za pomocą ciężkiego, przedmiotu np. pręta, kawałki szkła nie rozsypią się po podłodze. Potencjalny złodziej może wystraszyć się niespodziewanych komplikacji i odpuścić sobie dalsze próby dostania się do mieszkania.
Aby folia antywłamaniowa spełniała swoją rolę, musi posiadać odpowiedni certyfikat jakości. Najpopularniejsze są folie klasy P2 i P1, które określają jej wytrzymałość na uderzenia ciężkich przedmiotów. W tym celu wykonywane są różne próby wytrzymałościowe i jeśli folia je przejdzie, otrzymuje też certyfikat jakości.
Folia antywłamaniowa – montaż
Założenie folii antywłamaniowej na okno jest stosunkowo proste, ale wymaga od nas odrobinę precyzji i staranności. Na początek przygotuj rzeczy, które mogą ci się przydać:
- woda z mydłem,
- puste opakowanie, np. po płynie do szyb, z rozpylaczem,
- nożyk,
- gumowa rolka,
- papierowy ręcznik.
Przed założeniem folii, umyj okno. Odmierz odpowiednią ilość folii na podstawie wymiarów okna, zostawiając dodatkowe centymetry na wszystkich krawędziach, aby umożliwić dokładne dopasowanie. Okno spryskaj wodą z mydłem. To ułatwi późniejsze dopasowanie i uniknie powstawania pęcherzyków powietrza. Zdejmij z folii osłonę, a następnie nałóż folię na wilgotną szybę, przyciskając ją na środku. Użyj gumowej rolki albo gładzika, aby dobrze przycisnąć folię do szyby. Za pomocą nożyka dotnij folię do wymiarów okna. Staraj się ciąć równo i precyzyjnie. Resztki wody i mydła usuń za pomocą ręcznika papierowego.
Dowiedz się więcej: Folia przeciwsłoneczna na okno: co daje, jak ją przykleić – montaż krok po kroku. Ile kosztuje i czy warto ją montować?
Folia lustrzana – zapewnia prywatność i ochronę przed UV
Folia lustrzana, zwana również folią szpiegowską, to specjalny rodzaj folii wykonanej z metalizowanego materiału, który pozwala jej działać jak lustrzane odbicie i tym samym znakomicie chroni pomieszczenie przed ciekawskimi spojrzeniami. Folia sprawia, że w trakcie dnia szyba jest całkowicie nieprzezierna, czyli ty widzisz, co się dzieje za oknem, inni nie widzą ciebie. Dodatkową zaletą jest to, że chroni pomieszczenie przed promieniami słońca, dzięki czemu w gorące dni nie nagrzewa się ono tak szybko. Warto jednak pamiętać, że folia lustrzana spełni swoją rolę tylko w ciągu dnia – w nocy traci zdolność odbijania światła, co sprawia, że widzimy to, co znajduje się za nią, podobnie jak w przypadku przezroczystej folii. Jeśli zależy ci, aby również wieczorem być niewidocznym dla sąsiadów – okna musisz zasłonić już w tradycyjny sposób – żaluzjami lub zasłonami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?