Francuskie CAESAR-y wspomagają ukraińską obronę. Oto, co potrafią

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Pod koniec kwietnia 2022 r. Francja przekazała walczącej Ukrainie 12 samobieżnych haubicoarmat CAESAR, które w ciągu kolejnych tygodni wdrożono do ukraińskich jednostek. Podczas czwartkowej wizyty w Kijowie prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Ukraina otrzyma dodatkowo jeszcze 6 zestawów tej broni.

Francja przekazała Ukrainie 12 samobieżnych haubicoarmat CAESAR

Pomimo licznych apeli Kijowa Paryż pozostawał na początku wojny sceptyczny wobec dostaw ciężkiego uzbrojenia na ukraiński front. W końcu jednak Francja zdecydowała o wparciu ukraińskiego wojska dostawą 12 nowoczesnych, samobieżnych haubicoarmat kalibru 155 mm CAESAR. Zestawy dotarły na Ukrainę pod koniec kwietnia.

Francuskie CAESAR-y wspomagają ukraińską obronę. Oto, co potrafią
Infografika Agnieszka Kowalko

Poza już wysłanymi 12 sztukami CAESAR-ów Ukraina ma otrzymać dodatkowo jeszcze 6 sztuk tej broni. Obiecał to wczoraj podczas wizyty w Kijowie prezydent Francji Emmanuel Macron.

Technicznie zaawansowany, natowski sprzęt był Ukraińcom bardzo potrzebny z uwagi na miażdżącą przewagę ogniową po stronie Rosjan, szczególnie w segmencie artyleryjskim, który króluje na polu walki.

Francuskie CAESAR-y weszły do służby na ukraińskim froncie w ekspresowym tempie. Pierwsze nagranie wideo pokazujące bojowe użycie tych haubicoarmat w ukraińskiej 55 brygadzie artylerii opublikowano już pod koniec maja 2022 r.

Haubicoarmata CAESAR. Jakie ma parametry techniczne?

Podstawową przewagą CAESAR-ów (nazwa to skrót oznaczający: CAmion Equipe d'un Systeme d'ARtilleri) nad rosyjską artylerią lufową jest znacznie większy zasięg rażenia. CAESAR-y wystrzeliwują pociski na odległość ok. 40 km, a przy zastosowaniu pocisków z dopalaczem rakietowym zasięg zwiększa się do nawet 50 km. Można zatem z powodzeniem niszczyć cele przeciwnika na jego zapleczu lub z bezpiecznego dystansu.

Drugą ważną zaletą CAESAR-ów jest ich mobilność. Wyszkolona załoga jest w stanie rozpocząć zmianę stanowiska ogniowego w około minutę. Ma to ogromne znaczenie na współczesnym polu walki, gdy przeciwnik dysponuje zaawansowanymi instrumentami rozpoznania pozycji wroga, m.in. z wykorzystaniem dronów zwiadowczych.

W ciągu minuty przeszkolona załoga jest w stanie wykonać do 6 strzałów. Ładowanie amunicji odbywa się w trybie półautomatycznym. Działo haubicoarmaty CAESAR umieszczone jest na sześciokołowym podwoziu Renault Sherpa 10. Standardowy zestaw waży w sumie 18 ton, więc nadaje się do transportu lotniczego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl