„Gazeta Polska” ma przeprosić na okładce autorów zdjęć z fotomontażu z uchodźcami
– Dziś sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji nakazujący zapłacenie 20 000 zł na rzecz Polska Akcja Humanitarna (PAH) w ramach kary za obrzydliwą okładkę z lipca 2017 roku. Przyznam, że osobiście dużo bardziej podoba mi się druga część wyroku, która będzie bardziej uciążliwa i być może będzie miała charakter prewencyjny dla ksenofobów tworzących tą skrajnie hejterską gazetkę – napisał na Facebooku gdański fotoreporter Rafał Wojczal.
Wcześniej fragment ustnego uzasadnienia orzeczenia Sądu Okręgowego w Gdańsku, jakie zapadło w I instancji w listopadzie 2020 roku, oraz treść przeprosin zamieścił na swoim profilu na portalu społecznościowym radca prawny Tomasz Ejtminowicz, reprezentujący fotoreporterów.
– Dla osoby dotkniętej tragedią wojny znalezienie się na fotografii to nie atrakcja, chęć zdobycia sławy czy próżność. To obnażenie swojego cierpienia, uchodźczej upokarzającej codzienności i bezradności. Dla fotoreportera z kolei to trudna misja pokazania zła tego świata, aby poruszyć serca jego bogatszej i bardziej wpływowej części. W takich okolicznościach zdjęcie niesie ze sobą istotne dramatyczne przesłanie. Jego wykonaniu towarzyszy szczególna relacja pomiędzy twórcą a fotografowaną osobą. Dlatego sąd szczególnie negatywnie ocenia fotomontaż na okładce „Gazety Polskiej” wykonany nie tylko z naruszeniem zasad licencji, ale przede wszystkim w sposób stanowiący gwałt na przesłaniu zrobionych fotografii – mówiła cytowana sędzia Weronika Klawonn.
„Przepraszamy Pana Rafała Wojczala oraz Pana Wojciecha Wilczyńskiego za naruszenie ich autorskich praw osobistych poprzez bezprawne wykorzystanie fotografii wykonanych w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar oraz w Afganistanie podczas akcji pomocy humanitarnej. Przepraszamy, że na okładce „Gazety Polskiej” nr 30 z dnia 26 lipca 2017 roku zostały one wykorzystane do fotomontażu z podpisem „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”, w sposób całkowicie zniekształcający wymowę fotografii. Wyrażamy ubolewanie, że wypaczyliśmy intencje autorów, którzy chcieli nagłośnić tematykę katastrof humanitarnych, a nie wywoływać w czytelniku uczucia ksenofobiczne i rasistowskie” – czytamy z kolei w treści nakazanych teraz już prawomocnym wyrokiem, do publikacji na okładce tygodnika, przeprosin.
Warto dodać, że kolaż opublikowany na pierwszej stronie „Gazety Polskiej” wykonany został przy wykorzystaniu prac obu autorów, jednak bez ich udziału, bowiem prawa do zdjęć magazyn wykupił od reprezentującej ich agencji fotograficznej.
Fakt oddalenia zasadniczej części apelacji wydawcy tygodnika potwierdza Joanna Organiak z Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, która zastrzega, że dodatkowo sąd nakazał „Gazecie Polskiej” i jej redaktorowi naczelnemu solidarną zapłatę po 3 240 złotych Rafałowi Wojczalowi i Wojciechowi Wilczyńskiemu.
Orzeczenie jest prawomocne.
Odwiedź nas na Facebooku!
