Pasek artykułowy - wybory

Gdy kupujesz mieszkanie - po co zgłaszać się do biura nieruchomości?

Bogna Skarul
Czy biuro nieruchomości jest potrzebne, jakie ma obowiązki wobec klienta, czego powinniśmy od niego żądać?

Jeżeli oferta jest podana przez biuro nieruchomości i to z numerem licencji odpowiedzialnego pośrednika, to przynajmniej wiemy, że jest to faktycznie nieruchomość wystawiona na sprzedaż, a podpisany pośrednik ma umowę z właścicielem oferty i ma o niej komplet informacji, a także wiarygodnych dokumentów.

Inaczej może być to jedna z wielu wrzuconych w internet ofert sondujących cenę, lub oferta kogoś, kto licencjonowanym pośrednikiem nie jest, ale taka działalność bezkarnie bez uprawnień wykonuje.

Przeprowadzanie transakcji z pomocą osoby bez potwierdzonych kwalifikacji zawodowych jest obarczone dużym ryzykiem.

Czy pośrednik jest bardziej potrzebny sprzedającemu czy kupującemu? I jednemu i drugiemu.

Przy sporej podaży doprowadzenie do transakcji to wielka sztuka. Z drugiej strony, istnieje ryzyko transakcji. Towar może mieć wady, nawet te ukryte, które mogą ujawnić się wiele lat po transakcji. Kupującemu powinien towarzyszyć pośrednik, bo tylko on jest w stanie zebrać niezbędne informacje o nieruchomości, które mogą okazać się bardzo istotne jeżeli chodzi o jej przyszłą wartość czy koszty eksploatacji.

W krajach o wieloletniej tradycji gospodarki rynkowej i swobodzie gospodarczej na rynku obrót nieruchomościami odbywa się z udziałem wysokiej klasy specjalistów, którzy poprzez systematyczne obowiązkowe kształcenie zdobywają uprawnienia do pracy na tym rynku.

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztuje wynajęcie domu w Szczecinie i okolicy? Zobacz ceny!

[QUIZ] Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?

WIDEO: Marketing ofert nieruchomości

Wróć na i.pl Portal i.pl