Ścieżki na spacer w woj. mazowieckim. Gdzie warto się wybrać w weekend 29 - 30 czerwca? TOP 10 tras

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
W woj. mazowieckim nie brakuje miejsc na spacer. Zebraliśmy dla Was 10 podpowiedzi. Możecie namówić przyjaciół lub rodzinę i razem odkrywać uroki naszego regionu. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 10 tras na spacer w woj. mazowieckim. Co tydzień wybieramy inny zestaw.

Spis treści

Spacerem po woj. mazowieckim

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. mazowieckim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 29 czerwca w woj. mazowieckim ma być od 22°C do 29°C. Nie powinno padać. W niedzielę 30 czerwca w woj. mazowieckim ma być od 22°C do 33°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 29%.

🌳 Trasa spacerowa: Otwock - Świder w Żółwim tempie

  • Początek trasy: Józefów
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 18,08 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 8 min.
  • Przewyższenia: 153 m
  • Suma podejść: 412 m
  • Suma zejść: 429 m

Spacerowiczom trasę poleca Jolantadyr

Budzik w niedzielę rano odmówił współpracy. Obudziłam się sama tuż przed planowanym jego dźwiękiem, dziwiąc się, że milczy. Była 6.30 a on nadal milczał jak zaklęty. Pomyślałam ... ma racje.

Wstałam do łazienki, z nadzieją, że skoro budzik wie co robi, to znaczy, że mam wracać do łóżka. Spojrzałam w okno ... niechcący. A tam ślady wschodzącego słońca i ani chmurki na niebie. Pomyślałam, że nie mam argumentów.

Weszłam do kuchni, wstawiłam wodę w czajniku i pomyślałam, że chociaż ten za chwilę zadzwoni.

Nie zadzwonił jednak, ale zagwizdał na mnie ... hej dziewczyno zrób herbatę i zbieraj się na spacer za miasto ... piękna pogoda, szkoda dnia.

Jakaś walka toczyła się jeszcze w środku mnie, ale grzecznie posłuchałam gwizdania i szybko zaczęłam się szykować. Na dworzec dotarłam 20 minut przed czasem. Ale powoli zebrało się kilka osób. A zatem w drogę pora wyruszyć ... kierunek Otwock ... SKM-ką.

Potem zaczynając od długiego spaceru ulicami Otwocka tylko 18 km z buta by w końcu po kilku godzinach trafić na stację kolejową w Świdrze. Pogoda piękna, słoneczna, warta wędrowania w gronie fajnych ludzi. Ale wróćmy do początku.

Zofiówka ... między życiem a przemijaniem

Stacja Otwock, tutaj wysiadamy z SKM-ki i ruszamy na lewą stronę torów na wędrówkę przez miasteczko. Idziemy gawędząc 3, 4 kilometry. Naszym celem jest spotkanie z historią. Smutną historią.

Mija właśnie 100 lat, od czasu gdy powstał. Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów. Został nazwany Zofiówką. Trafiali tu pacjenci mniej lub bardziej chorzy - cisza, spokój niosły ukojenie a szpitalny personel wspomagał leczenie. Po próbie samobójczej trafiła tu także matka poety Juliana Tuwima.

Nastały lata II Wojny Światowej a wraz z nimi rządy bestialskiego okupanta. Akcja T4 znamionowała ich charakter - "likwidacja życia niewartego życia". Szpitale psychiatryczne stały się między innymi poligonem doświadczalnym i miejscem realizacji programu tej akcji na terenie III Rzeszy.

W samej Zofiówce zastrzelono w ramach Akcji T4 między 110 a 140 pacjentów i członków personelu szpitalnego. Ich ciała pochowano podobno pod płotem na terenie placówki. Wśród innych zastrzelona tutaj została także matka Tuwima.

Po wojnie w budynkach przedwojennej Zofiówki nadal istniał szpital, ale nie doczekał XXI wieku. W 1999 roku został opuszczony i do dziś niszczeje.

Dlaczego? Na pewno są ważne ku temu przesłanki, a jedną z nich jest przekonanie, że teren jest nawiedzony. Słychać tu bowiem głosy, krzyki, płacz i jęki tych, którzy stracili życie podczas rzezi dokonanej przez hitlerowskich oprawców. Czasem ktoś opowiada z miejscowych, że widać w ruinach snujące się zarysy ludzkich postaci.

I tylko natura nie opuszcza tego miejsca, sprawy ducha są jej bliskie i nie straszne ... na dachach wyrasta nowy las, a z wiosną widać jego młode pędy.

Niebieskim szlakiem nad rzeką Świder

Po obejrzeniu ruin szpitala ruszamy w dalszą drogę. Jest upał, piękny wiosenny dzień. Zdejmujemy, wierzchnie okrycia pozostając w koszulkach z krótkimi rękawkami. Nadal jest ciepło a nawet gorąco wędrujemy bowiem ulicą w pełnej ekspozycji słońca.

Wreszcie pierwszy postój. Z przyjemnością odpoczywamy, by po około pół godzinie ruszyć w dalszą drogę. Naszym celem jest dojście do niebieskiego szlaku biegnącego brzegiem rzeki Świder. Wkrótce dochodzimy do mostu nad Świdrem. Skręcamy w lewo na niebieski szlak biegnący wzdłuż rzeki. Spokojnie kontynuujemy wędrówkę. Piękny wiosenny dzień wyprowadził z domów masę ludzi - wielu rowerzystów mija nas po drodze w jadąc w jedną lub w drugą stronę. Spotykamy tez grupki wędrujących osób, często rodziny z dziećmi.

Świder jest dość spokojnie płynąca rzeką, której nurt zwalnia w wielu miejscach na kłodach zwalonych starych drzew. Widzimy ptaki wodne pływające po rzecze, a wiosenne kwiaty na brzegu i świeża zieleń dokoła cieszą oczy. Wędrujemy spokojnie co pewien czas zatrzymując się na krótkotrwałe chwile odpoczynku. Rozmowy, śmiech, żarty uzupełniają wędrówkę. Czas mija szybko, bezstresowo. Tempo wędrówki umiarkowane.

Wraz z upływem czasu na niebie pojawiają się chmury, momentami podmuchy wiatru sugerują możliwość zmiany pogody. Niemalże robimy zakłady, czy zacznie padać zanim wrócimy do Warszawy. Nie zaczęło. W ogóle nie padało tego popołudnia. Na Dworcu Śródmieście rozchodzimy się każdy w swoją stronę, a niedzielę zaliczamy do bardzo udanych.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌳 Trasa spacerowa: Szlak Doliny Moszczonej

  • Początek trasy: Mordy
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 20,21 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 44 min.
  • Przewyższenia: 56 m
  • Suma podejść: 67 m
  • Suma zejść: 14 m

Spacerowiczom trasę poleca Powiat_Siemiatycze

Szlak rozpoczyna od dworca PKP Nurzec Stacja i prowadzi do wsi Moszczona Pańska. Jednakże wieś ta leżąc po drugiej stronie torów jest omijana przez szlak.

MOSZCZONA PAŃSKA (6 km) wieś leży po drugiej stronie torów, we wsi zabytkowe drewniane zagrody nr 7, 13

SYCZE (9,5 km) w wędrówce przez wieś warte zobaczenia zagroda nr 41, dom nr 19, 20, 24, stodoła nr 32, 41a Po minięciu wsi Sycze przechodzimy przez rzekę Moszczona, mijamy stary młyn i po 1,5 km docieramy do Świętej Góry w grabarce.

GRABARKA (11 km) około 1 km za wsią położona jest Święta Góra. Jak głosi legenda w 1710 okoliczni mieszkańcy schronili się tutaj przed epidemią. Pili wyłącznie wodę z tutejszego źródełka i jako jedyni w okolicy ocaleli, w związku z tym źródło uznane zostało za cudowne. Z czasem utarł się zwyczaj pielgrzymowania do tego miejsca. U stóp góry znajduje się cudowne źródełko zabudowane małą kapliczką. Samo wzgórze porośnięte jest sosnami które pochylają się nad cerkwią p.w. Przemienienia Pańskiego. Świątynia otoczona jest wielką ilością krzyży różnej wielkości, zostały one przyniesione przez pielgrzymów. Obecna cerkiew jest kopią obiektu spalonego w 1990 r. Rozwój jako ośrodka pątniczego po 1947 r. po powstaniu klasztoru prawosławnego p.w. św. Marty i Marii. Znaczenie miała zmiana granic po II Wojnie Światowej co odcięło dostęp do innych miejsc pielgrzymowania. Do Grabarki tłumy wiernych przybywają na Święto Przemienienia Pańskiego - Spasa 19 sierpnia każdego roku. Pielgrzymki jednakże przybywają już 18 sierpnia by uczestniczyć w nocnym nabożeństwie.

OKSIUTYCZE (12,5 km) wieś powstała w XVI wieku. Warty obejrzenia dom drewniany nr 5 (początek XX w.) i dom drewniany nr 8 (ok. 1920 r.)

SZERSZENIE (18 km) wieś powstała w XVI w. Warte obejrzenia jest: drużniczówka

Z Szerszeń zmierzamy do Siemiatycz Stacji. Szlak prowadzi kładką nad torami do dworca PKP, który jest oddalony 7km od miasta. Przekraczając szosę Siemiatycze - Adamowo kończymy przemierzać szlak na bunkrze przed wsią Olendry.

OLENDRY - zakończenie trasy

(1914 r.), szkoła drewniana (1920 r.), dom drewniany 26/27 (koniec XIX w.), w bok od szlaku nad rzeczką drewniany młyn wodny z 1908 r., z dawnych urządzeń pozostały fragmenty pali młyńskiej tamy, wystająca podmurówka i oś.

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – RELAKS NAD WISŁĄ

  • Początek trasy: Solec nad Wisłą
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,22 km
  • Czas trwania spaceru: 44 min.
  • Przewyższenia: 12 m
  • Suma podejść: 20 m
  • Suma zejść: 20 m

Trasę dla spacerowiczów poleca Sandomierz

Masz dość zgiełku miasta i marzy Ci się relaks nad wodą? Istnieje niezawodny sposób, by ukoić zmęczony umysł – spokojny odpoczynek na łonie natury, w otoczeniu zieleni i przy szumiącym akompaniamencie Wisły. Z przystani w Starym Porcie wyruszysz w rejs Wisłą i nacieszysz oczy pięknymi panoramami królewskiego miasta. Kajakiem lub rowerem wodnym zwiedzisz zatoczkę, a w strefie aktywności rozegrasz mecz siatkówki plażowej. Jeśli preferujesz rozrywki intelektualne, zawsze możesz rozegrać partyjkę szachów na świeżym powietrzu, przy którymś ze stolików na wybrzeżu. Odpoczywając na bulwarach wiślanych, nie zapomnij także wstąpić do Sezonowej na naleśniki i orzeźwiającą lemoniadę!
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: bieganie w Starym Gaju, Lublin

  • Początek trasy: Białobrzegi
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 4,54 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 31 min.
  • Przewyższenia: 30 m
  • Suma podejść: 46 m
  • Suma zejść: 46 m

Ewanna poleca tę trasę

Trasa spacerowa/ biegowa /rowerowa po Starym Gaju w Lublinie, 4,5km, część przebiega przez rezerwat brzozy czarnej, początek przy torach na ścieżce wiodącej od pętli autobusowej.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Wrocław

  • Początek trasy: Mogielnica
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6,84 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 32 min.
  • Przewyższenia: 101 m
  • Suma podejść: 1 243 m
  • Suma zejść: 1 240 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wielogorski

Z dworca głównego PKP we Wrocławiu trasa prowadzi przez najważniejsze zabytki miasta.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Zoo Wrocław

  • Początek trasy: Mogielnica
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 7,36 km
  • Czas trwania spaceru: 6 godz. i 36 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 932 m
  • Suma zejść: 931 m

Marek79 poleca tę trasę na spacer

Wypad rodzinny z znajomymi do Zoo.
Nawiguj


Idealne na spacer

Materiały promocyjne partnera

🌳 Trasa spacerowa: Most Szczytnicki - Park Wschodni

  • Początek trasy: Mogielnica
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 6 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 41 min.
  • Przewyższenia: 42 m
  • Suma podejść: 583 m
  • Suma zejść: 589 m

Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wielogorski

Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Partęczyny

  • Początek trasy: Lubowidz
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 13,36 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 12 min.
  • Przewyższenia: 99 m
  • Suma podejść: 1 036 m
  • Suma zejść: 1 032 m

Trasę dla spacerowiczów poleca Wojciechstypa

Święto Pracy 1 maja uczciliśmy kolejną pieszą wycieczką po lasach wśród brodnickich jezior. Bardzo fajna i przyjemna trasa wzdłuż zachodniego brzegu Jez. Partęczyny Wielkie. Po drodze jez. Okonek (rezerwat przyrody), jez. Małe Partęczyny, aż do jez. Łąkorz. Na kanale łączącym Partęczyny Małe i Wielkie "przeprawa" po dwóch kłodach łączących brzegi oddalone od siebie o kilka metrów. Za to na kanale pomiędzy Partęczynami a Łąkorzem już jest ładny mostek, a wzdłuż kanału trasa przyrodniczo - dydaktyczna.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: 2 Ultramaraton do Gorących Źródeł

  • Początek trasy: Pilawa
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 50,17 km
  • Czas trwania spaceru: 16 godz. i 43 min.
  • Przewyższenia: 89 m
  • Suma podejść: 79 m
  • Suma zejść: 164 m

Trasę dla spacerowiczów poleca Haramac

2 edycja towarzyskiego ultramaratonu do Gorących Źródeł w Uniejowie.
START: 8:00 18 lutego sobota - rynek w Aleksandrowie Łódzkim
META: o 14:00 w Termach Uniejów

Impreza w formule ZERO:

  • ZERO opłaty startowej i zgłoszeń
  • ZERO świadczeń na trasie
  • ZERO ścigania

Tempo konwersacyjno-towarzyskie 6:00 - 6:30 min/km = ~9km/h = ~6h na cały dystans łącznie z przerwami.

Trasa: 75% asfalt / 25% szuter

Wiemy, że nie każdy ma ochotę na nasze towarzystwo przez tak długi czas, dlatego proponujemy krótsze opcje z metą w Uniejowie:

  • START w Dalikowie = 30 km biegu
  • START w Turze = 18 km biegu
  • START w Uniejowie i wybiegnięcie nam naprzeciw = dowolna liczba km

Planujemy jak w poprzednim roku zorganizować transport bagaży ze startu na metę oraz autobus powrotny z Uniejowa po moczeniu około godz. 16.00 - 17:00.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – SPACER ROMANTYCZNY

  • Początek trasy: Solec nad Wisłą
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,75 km
  • Czas trwania spaceru: 55 min.
  • Przewyższenia: 47 m
  • Suma podejść: 79 m
  • Suma zejść: 36 m

Spacerowiczom trasę poleca Sandomierz

Sandomierz ma romantyczną duszę. Klimat miasta tworzą przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści i legendy, które w malowniczym otoczeniu nabierają wyjątkowego charakteru. Nie bez powodu miasto położone na siedmiu wzgórzach nazywano kiedyś małym Rzymem. Spotkanie przy ostatniej ocalałej bramie miejskiej w restauracji Widnokrąg, spacer po sandomierskim rynku, gdzie zakotwiczyło niebo i zachód słońca nad Wisłą to przepis na idealną randkę – nie tylko w Dzień Zakochanych. Odkryjcie miasto symboli, przejdźcie przez Ucho Igielne, a na dobrą wróżbę dotknijcie pierścienia z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Korzyści wynikające ze spacerowania

Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.

Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.

WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.

Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.

Odkryj uroki Mazowsza!

Mazowieckie to pełne uroków województwo, które oferuje niezwykłe atrakcje dla każdego podróżnika. Zabytkowa Twierdza Modlin oraz Zamek Czersk to skarby historii, które zapierają dech w piersiach. Dla miłośników miejskiego klimatu czeka niezapomniana wycieczka po stolicy - Warszawie. Przyroda także ma tu wiele do zaoferowania, zwłaszcza w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie szlaki pełne natury kuszą entuzjastów wędrówek. Nie można też przegapić uroków Jeziora Białego - spokojnej oazy nad wodą, doskonałej dla plażowiczów, wędkarzy i nurków. Sprawdź, jakie atrakcje znajdziesz w stolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl