Spis treści
Radar burz online - czym jest i jak działa?
Radar burz jest narzędziem, które działa online i daje możliwość sprawdzenia lokalizacji, w których aktualnie występują wyładowania atmosferyczne. Oznacza to, że radar burz pozwala nam sprawdzić, gdzie jest burza danego dnia i czy możemy się spodziewać w najbliższym czasie nieprzyjaznych warunków atmosferycznych.
Tego typu mapa burz pozwala w interaktywny sposób określić miejsce występowania burzy oraz ocenić, w jakim czasie może się znaleźć ona w naszym otoczeniu.
Radar burz przydaje się zatem zarówno zwykłym użytkownikom, którzy chcą wiedzieć, czy burza dzisiaj nastąpi, i czy mogą wybrać się, na przykład na spacer, ale też łowcom burz, śledzącym warunki atmosferyczne i podążającym za wyładowaniami dla swoich celów technologicznych lub dla niesamowitego zdjęcia.

Radar burzowy na żywo prezentuje pomiary zbierane przez stworzone do tego odpowiednie detektory, dzięki którym technologia jest w stanie odtworzyć i odzwierciedlić tereny, gdzie spodziewane są lub aktualnie występują burze. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne.
Mapy burz - jak je czytać?
Większość map burz powinno zawierać następujące informacje, które mogą okazać się cenne, jeśli chcemy prawidłowo odczytać mapę i sprawdzić możliwość występowania wyładowań atmosferycznych.
Jak informuje IMGW, "na mapach z poszczególnych terminów (co 1 h) zobrazowane są następujące elementy":
- Prawdopodobieństwo wystąpienia burz (czyli potencjał burzowy Pb) w skali <0-1>,
- Siła konwekcji w skali <0-7>,
- Możliwe strefy zagrożenia,
- Zaobserwowane burze,
- Burze i opady ostania godzina: tendencja + animacja,
- Przełącznik rozdzielczości modelu COSMO: z 7km => 14 km i z 14 km => 7km.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, co oznaczają konkretne terminy. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz, "jest to podstawowa mapa Pb-prawdopodobieństwa wystąpienia burz przygotowywana na podstawie danych z modelu przy wykorzystaniu cogodzinnych obserwacji wykonywanych na stacjach synoptycznych oraz danych z systemu wykrywania wyładowań atmosferycznych".
Siła konwencji pokazuje na mapie burzy intensywność ruchów konwekcyjnych w skali 0-5 (od braku do burzy) i 7 - burza z gradem.

Ostatni punkt z kolei "pozwala na porównanie wyników prognoz uzyskanych z modeli o różnej rozdzielczości i jest bezpośrednim nawiązaniem do metody tzw. +Prognoz Zespołowych+ (wiązek prognoz, ang. +ensamble prediction+)"
Burze w Polsce - jakie są rodzaje?
Jeśli chodzi o rodzaje burz, jakie możemy zaobserwować w Polsce, strona Łowców Burz wyróżnia trzy rodzaje.
Pierwsze dnie należą do burz wewnątrzmasowych. Pierwsza to burza termiczna.
"Burze termiczne powstają wskutek nagrzania się gorących i wilgotnych mas powietrza znajdujących się w przypowierzchniowej warstwie granicznej troposfery. Burze te powstają bez udziału wspomagania frontowego w jednolitej, chwiejnej masie powietrza, zazwyczaj w drugiej części dnia lub pierwszej części nocy" - czytamy w wyjaśnieniu Łowców Burz.
Drugi rodzaj burz wewnątrzmasowych to burza adwekcyjna.
Burze te są specyficznym rodzajem burz wewnątrzmasowych. Występują najczęściej za chłodnym frontem atmosferycznym w strefie napływu chłodnego powietrza polarnomorskiego lub arktycznego. Chłodne powietrze nacierając na zalegające przy powierzchni ziemi cieplejsze i wilgotniejsze, a często dodatkowo nagrzane przez promienie słoneczne powietrze, powoduje jego unoszenie się do góry. Na skutek napływu chłodnych mas powietrza do górnych i środkowych warstw atmosfery, a także dziennej insolacji, pojawia się duży pionowy gradient temperatury powietrza, który jest przyczyną powstania niestabilności w troposferze - objaśniają Łowcy Burz.

Burze adwekcyjne w Polsce mogą występować przez cały rok, ale przeważają od wiosny do jesieni. Zimową porą natomiast przybierają formę burz śnieżnych. Ostatni rodzaj burzy to z kolei burza frontowa.
Burze frontowe są zazwyczaj najbardziej dynamicznymi i za razem najgwałtowniejszym burzami na naszych szerokościach geograficznych. Powstają niemal na wszystkich rodzajach frontów, jednak najczęściej ma to miejsce w strefie frontu chłodnego. Najgwałtowniejsze burze frontowe powstają na styku dwóch skrajnie różnych mas powietrza. Najczęściej są to: powietrze zwrotnikowe i polarnomorskie. Duża szansa na pojawienie się burz występuje podczas wypierania ciepłego, zwrotnikowego powietrza przez szybko poruszający się front chłodny - tłumaczy strona lowcyburz.pl.
Radar burz. Sprawdź, gdzie jest burza w Polsce
Aby sprawdzać na bieżąco szalejące burze dziś nad Polską i gdzie obecnie się znajdują, należy wykorzystać jeden z dostępnych radarów burz albo map burzowych.
Jedną z takich możliwości daje strona Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej w zakładce awiacja - tam znajduje się mapa i radar burz.
Znacznie popularniejsza jest natomiast strona https://www.skyradar.pl/, która daje możliwość śledzenia radaru burzy niemal na całym świecie, a przynajmniej w większości Europy, Azji czy Stanach Zjednoczonych.
Niektórzy internauci równie chętnie korzystają ze strony windy, na której można na bieżąco śledzić wyładowania atmosferyczne.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
TeD
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?