Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Nigdzie, ostatecznie po chodniku

Marcin Kaźmierczak
Pawel Relikowski / Polska Press
Amerykańska firma Lime, która od miesiąca udostępnia wrocławianom elektryczne hulajnogi, zachęca do jazdy nimi po drogach rowerowych. W Polsce to jednak nielegalne i grozi mandatem. Ma się to zmienić najwcześniej od 2020 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje zmiany w prawie.

Polskie przepisy ruchu drogowego milczą na temat hulajnóg, rolek, wrotek, segwayów, a tych na naszych ulicach i chodnikach jest coraz więcej. Także na ścieżkach rowerowych, do czego zresztą zachęca w swoim regulaminie firma Lime, udostępniająca hulajnogi wrocławianom. To jednak jest nielegalne.

- Drogi dla rowerów są z definicji przeznaczone wyłącznie dla rowerzystów - tłumaczy Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży miejskiej.

Użytkownicy hulajnóg manewrujący na wąskich chodnikach wśród pieszych potrafią jednak być niebezpieczni, nawet jeśli - według przedstawicieli firmy Lime - udostępniane przez nich pojazdy rozwijają maksymalnie 25 km/h.

- Poza tym przepisy nie wymagają od jeżdżących elektrycznymi hulajnogami ubierania kasków, a przez to mogą być niebezpieczni także dla siebie - podkreśla Forysiak.

Dylemat, do jakiej kategorii zaliczyć elektryczne hulajnogi i inne nie-rowery mają także prawnicy.

- Hulajnogi elektryczne, czy też deskorolki wydają się wypełniać definicję pojazdów wolnobieżnych, o ile ich prędkość jest ograniczona do 25 km/h. W związku z tym można pokusić się o stwierdzenie, że pojazdy takie mogą poruszać się również po drodze publicznej z ograniczeniami, jak dla pojazdów wolnobieżnych - zwraca uwagę wrocławski radca prawny Marcin Zatorski.

Oprócz elektrycznych hulajnóg, wątpliwości budzi także definicja rowerów elektrycznych, które coraz częściej można spotkać na ścieżkach rowerowych. Jeśli posiadają silnik o mocy powyżej 250 watów uruchamiany manetką gazu, a nie przekręceniem pedałów, automatycznie są traktowane jak motorowery i po ścieżkach jeździć nimi nie można, a w kieszeni trzeba mieć ważne OC.

Te absurdy ma naprawić nowelizacja ustawy o prawie drogowym, którą przygotowuje ministerstwo infrastruktury i budownictwa. Nowe przepisy mają wprowadzić definicję urządzenia transportu osobistego, czyli napędzanego siłą mięśni lub silnikiem elektrycznym o maksymalnej prędkości do 25 km/h i szerokości 90 cm. Będzie można nimi jeździć po drogach rowerowych.

Po wprowadzeniu nowych przepisów policjanci będą wreszcie mogli podejmować interwencję w stosunku do osób stwarzających zagrożenie w ruchu jeżdżąc na elektrycznych hulajnogach, rolkach, czy deskorolkach które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu.

Jeśli jednak osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej nie będzie poruszała się szybciej od pieszego, będzie mogła jechać po chodniku. Jaki jednak będzie to miało sens? Dopóki nowe prawo nie zostanie wprowadzone, prawnicy apelują o zdrowy rozsądek.

- Należy stosować w tej mierze zasadę, że co nie jest zabronione jest dozwolone oraz zdrowy rozsądek, w kontekście ewentualnej odpowiedzialności cywilnej za szkodę, jaką kierujący pojazdem elektrycznym dokona - zaleca Marcin Zatorski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną? Nigdzie, ostatecznie po chodniku - Gazeta Wrocławska

Komentarze 216

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Stop hujanogom na polskich drogach i ścieżkach.
z
zbulwersowany.86T
Piesi będą fruwać a cykliści ,hulajnogiści ,jednokołowcy będą jeździć po chodnikach bo lobby rowerowe z oficerem na czele ma większą siłę przebicia i szantażowania innych niż oficer pieszych , oczywiście przy aprobacie urzędników i policjantów .Piesi powinni posiadać zamontowane na karku lusterka wsteczne .Policjant który ukarał potrąconą przez hulajnogę pieszą powinien przejść kolejne badania psychotechniczne z orzeczeniem stopnia inteligencji . Jeżeli wokół parku jest wybudowana piękna droga czy ścieżka rowerowa to powinien być w parku zakaz dla jakiegokolwiek ruchu kołowego aby dać bezpiecznie poruszać i wypocząć ludziom ,dzieciom ,starszym .Przykład Parku Tołpy gdzie na hulajnogach i rowerach jeżdżą między pieszymi lub okurzają siedzących na ławkach mimo ,że jest niedaleko droga rowerowa wyasfaltowana i to z każdej strony parku gdzie można przemieszczać się rowerem . Niektórzy rowerzyści traktują ścieżki w parku jako tory to jeżdżenia .
???
też jest pojazdem?
i
i tyle
bo zawiera mylące informacje
V
VELEX
Kilka wyjaśnień
1. Pojazd wolnobieżny jest dokładnie określony w przepisach, hulajnoga nie spełnia tych wymagań
2. Ponieważ nie jest wymieniona w przepisach jako pojazd dopuszczony do ruchu, więc nie może poruszać się ani po drodze ani po chodniku ( przepisy wymieniają zarówno rower elektryczny, motorower elektryczny jak i motocykl elektryczny)
3. Jedyna dopuszczona do ruchu hulajnoga to ta z homologacją jak na przykład VELEX EGREEN. W świetle przepisów jest to motorower, który trzeba zarejestrować (ok. 120 zł) i ubezpieczyć (OC komunikacyjne ok. 80 zł). Więcej na www.velex.pl
G
Gość
Jeszcze nie zaczął się na dobre sezon, a już dwukrotnie zostałem potrącony przez rowerzystę jadącego chodnikiem. Drugie potrącenie_rana ręki i 8 szwów. Szlag mnie trafia... Człowiek nie może spokojnie spacerować lub chodzić pieszo, wydawałoby się w miejscu do tego przeznaczonym. Co za kretyn wymyślił, że rower to pojazd uprzywilejowanych i wolno nim poruszać sie, jak św. krowie wszędzie. Te absurdalne pasy dla rowerów malowane na chodnikach szerokości 120cm. Teraz jeszcze doszedł problem elektrycznych hulajnog... Strach wyjść na spacer z dzieckiem. A co mają zrobić, jak się chronić osoby starsze i np. niewidomy? Jak i od kogo egzekwować odszkodowanie? Taki rower lub hulajnoga w żaden sposób nie jest oznaczona. Nie jest moim zadaniem martwić się dlaczego państwo nie buduje ścieżek rowerowych...Od lat jeżdżę rowerem i do głowy mi nie przyszło y jeździć po chodniku. Chodnik, jak sama nazwa wskazuje powinien służyć do chodzenia Mam nieodparte wrażenie, że gwałcone są prawa pieszych do swobodnego i bezpiecznego poruszania się po chodniku. Zastanawiam się od kogo mam żądać odszkodowania za ranę ręki, stres i ból?
b
bretol
na chodniku kiedy najedzie na pieszego?
R
RIX6YFR
RIX6YFR - wystarczy wpisać przy pobraniu aplikacji:)
r
rft
gt gvf
W
Warszawa
Piesi mają się poruszać po chodniku, tak jak deskorolkarze i osoby na hulajnodze. Natomiast rowerzyści na ścieżce rowerowej chyba że takowej nie ma wtedy na ulicy z ograniczoniem prędkości do 50 km/h a jeśli takiej nie ma to po chodniku o szerokości min 2 m i prędkością pieszego przy mijaniu go. Tak mówi prawo. Co do hulajnug elektrycznych uważam że wypuszczenie ich na ścieżki pogorszy sytuację i pieszych i rowerzystów.
l
lokum
to co jeszcze wolno???
j
jsb
Hulajnoga i skuter elektryczny są pojazdami silnikowym wolnobieżnymi, a takimi nie można się poruszać po chodniku. Niestety strażnicy miejscy i policjanci nie znają przepisów i dlatego piesi nie mogą się czuć bezpiecznie na chodniku.
h
hulajdusza
Takie malutkie pytanie: gdzie i jak maja poruszać się ludzie chodzący pieszo? Dlaczego. bo na chodnikach rowerzyści pędza na złamanie karku i teraz takie super hulajnogi, a pieszy ? Może jak wypije Red Bula to polata sobie ponad tym wszystkim.
J
JK
A MOZE BYSCIE JESZCE NAPISALI JAK SIE JE WYPOZYCZA BO SLOWO SCIAGNIJ APKE TO DLA MLODYCH A STARSI TEZ CHCA SMARTFONU I JAZD I JAK SIE JE ZWRACA ZGODNIE Z ZASADA ZE KOSZT BEDZIE ZAKONCZONY BO INSTRUKCJI PO POLSKU BRAKUJE A W POLSCE FIRMA DZIAŁA NIE TYLKO W~` EU`.
G
Gość
-----------------------------------
Dołącz do naszej społeczności!
Wielu kierowców już się przekonało do takiej formy.
Jedynie czego potrzebujesz, to telefon z internetem.
Zainstaluj w swoim telefonie darmową aplikację "Zello Walkie Talkie".
(Możesz także zainstalować aplikację na komputerze)
Zarejestruj się.
Następnie wejdź na kanał wroclaw112.

Jakie są możliwości:
- Możesz informować innych uczestników o utrudnieniach na drodze,
- Słyszysz komunikaty innych uczestników,
- Możesz zrobić zdjęcie kolizji, pożaru itp i wysłać na kanał, wtedy wszyscy zobaczą zdjęcie.
- Aplikacji można użyć do poszukiwania osób lub np. skradzionego samochodu (wysyłasz zdj. i dajesz komunikat.)
- W przypadku przeróżnych zagrożeń (powódź, pożar), łatwo można się komunikować i pomagać innym lub samemu taką pomoc otrzymać.
Wróć na i.pl Portal i.pl