Ginekolog z Holandii zapłodnił swoim nasieniem co najmniej 21 pacjentek

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Szymon Starnawski
Holenderski ginekolog Jos Beek zapłodnił swoim nasieniem co najmniej 21 pacjentek, które leczył z powodu niepłodności. Według wstępnych ustaleń do zapłodnień dochodziło w latach 1973-1998. Pary leczone przez Beeka chciały korzystać ze spermy od anonimowych dawców. Ginekolog używał własnego nasienia bez ich wiedzy i zgody. Dr Beek zmarł w 2019 roku.

Sprawa ujrzała światło dziennie, gdy holenderska organizacja Fiom zajmująca się wykrywaniem biologicznych rodziców osób urodzonych dzięki anonimowym dawcom nasienia, wykazała zgodność między DNA doktora Beeka, a 21 dziećmi, których matki były leczone w jego klinice w latach 1973-1986. Pacjentek zapłodnionych nasieniem Beeka może by znacznie więcej.

Jos Beek pracował w szpitalu w Leiderdorp w latach 1973-1998. Zmarł w 2019 roku. Pary leczone przez Beeka chciały korzystać ze spermy od anonimowych dawców. Ginekolog używał własnego nasienia bez ich wiedzy i zgody.

Organizacja Fiom skontaktowała się ze szpitalem, w którym pracował Beek, w czerwcu ubiegłego roku. Na początku stycznia szpital zlecił niezależnej komisji rozpoczęcie dochodzenia w tej sprawie.

„Od razu nawiązaliśmy kontakt z dziećmi i rodzicami, którym obiecaliśmy współpracę. Zdajemy sobie sprawę z sytuacji, w jakiej się znaleźli. Sposób, w jaki ten lekarz działał w tamtym czasie, jest nie do przyjęcia” - podkreślił Peter Jue, członek zarządu szpitala, w którym pracował Beek, cytowany przez dziennik "The Guardian".

Dokumentacja leczenia pacjentów z lat 70. i 80. XX wieku już nie istnieje, dlatego placówka wystosowała ogólny apel o zgłaszanie się osób, które podejrzewają, że mogły być pokrzywdzone przez działanie nieżyjącego już ginekologa.

Doktor Jos Beek jest trzecim holenderskim lekarzem, który wykorzystał własne nasienie podczas leczenia bezpłodności u pacjentek. Wcześniejsze badania DNA wykazały, że ginekolog Jan Wildschut był biologicznym ojcem 17 dzieci, a Jan Karbaat - 49.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w 2004 roku, mieszkańcy Holandii mają prawo poznać tożsamość swoich biologicznych rodziców po ukończeniu 16 lat.

Źródło: theguardian.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl