Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje ze sprzedaży lek. Zamiast pomóc, może zaszkodzić zdrowiu

Piotr Kobyliński
Wstrzymany ze sprzedaży lek to Mebelin (Mebeverini hydrochloridum)
Wstrzymany ze sprzedaży lek to Mebelin (Mebeverini hydrochloridum) Fot. Adrian Tomczyk / Polska Press
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił zawieszenie sprzedaży leku Mebelin z powodu niewłaściwych poziomów uwalniania substancji czynnej, które nie spełniają wymaganych standardów. W związku z powyższym istnieje potencjalne zagrożenie dla zdrowia pacjentów. Mebelin jest stosowany w terapii zespołu jelita drażliwego u osób dorosłych.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie leku Mebelin, który został niedawno po raz pierwszy wprowadzony na rynek. Z tego względu produkt został poddany ekspertyzie badawczej wykonywanej przez Narodowy Instytut Leków (NIL).

Niezadowalające wyniki badań

Jak informuje GIF, "w toku badań jakości produktu leczniczego uzyskano wynik poza specyfikacją dla parametru: uwalnianie mebeweryny chlorowodorku”.

Z uwagi na obniżone, w stosunku do wymagań, wartości uwalniania substancji czynnej w produkcie, nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia pacjenta wynikającego ze zmniejszonej skuteczności działania leku.

Informacje o wstrzymanym leku

Wstrzymany lek to Mebelin (Mebeverini hydrochloridum) kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde, 200 mg: opak. 30 kaps. nr GTIN 05909991425289, opak. 60 kaps. nr GTIN 05909991425296, wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny: Aristo Pharma Sp. z o.o., ul. Baletowa 30, 02-867 Warszawa.

Produkt stosowany jest w objawowym leczeniu zespołu jelita drażliwego (ZJD) u dorosłych. Mebeweryna rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i równocześnie nie zaburzania prawidłowej perystaltyki jelit.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mangood
yt.com - prof stanisław wiąckowaski - zabójcze leki
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl