Google daje dwa miliardy dolarów na inwestycje w Polsce, Microsoft miliard dolarów. Amerykańskie firmy są bardzo aktywne. Jak pomagają?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Google i Microsoft - każdy zna te firmy. Giganci IT planują duże inwestycje w Polsce. W grze jest wiele miliardów złotych. Czy hossa w relacjach polsko-amerykańskich potrwa długo?

Amerykańskie inwestycje w Polsce są widoczne. Amerykański biznes, jak mówi legenda, lubi inwestować tam, gdzie jest bezpieczeństwo. Stała obecność wojsk USA w naszym kraju daje im taką rękojmię.

Wracając do biznesu. Firma Google zainwestuje nawet 2 miliardy dolarów w centrum danych w Polsce, aby zajmować się tzw. usługami w chmurze, poinformował w środę, 24 czerwca 2020 r., dziennik "Puls Biznesu".

Informacja o tak wielkiej inwestycji, zbiega się z wizytą prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Białym Domu w Waszyngtonie u prezydenta USA Donalda Trumpa (24 czerwca 2020 r.).

Jak podają agencje, całkiem niedawno, bo w maju 2020 r., inny gigant z branży IT czyli firma Microsoft ogłosił, że zainwestuje miliard dolarów w centrum danych w Polsce. Przeliczając dolary na złotówki to suma wzrasta do 4 miliardów złotych, a w przypadku Google to aż osiem mld złotych (przyszłych inwestycji).

Co do inwestycji Google, wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała gazecie, że według niej Google może zainwestować 1,5–2 mld USD w projekt.

Obie firmy nie za bardzo chcą informować o szczegółach swoich planowanych inwestycji w Polsce. W dobie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa każda informacja o inwestycji w Polsce jest cenna.

Informacja o inwestycjach Google zbiegła się z ofertą tego giganta dla polskiej branży turystycznej. Firma zaoferowała właśnie bezpłatne szkolenia i bezpłatną wizytówkę na Mapach Google.

Wcześniej zaproponowano nam Google Internetowe Rewolucje. To akcja skierowana praktycznie do wszystkich Polaków bez względu na zasobność portfeli czyli całkiem za darmo.

Pisząc o amerykańskim biznesie nie można nie wspomnieć o orędowniczce wsparcia amerykańskiego biznesu w Polsce, którą jest ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Jak pani ambasador sama podkreśla, jest przy okazji wielką przyjaciółką Polski, o znajomości z prezydentem USA Donaldem Trumpem nie wspominając. Na Twitterze tylko w czerwcu 2020 r. napisała o wielu inwestycjach i pomocy bezpłatnej udzielonej Polsce przez firmy amerykańskie.

Mogliśmy przeczytać o niektórych inicjatywach (zapis oryginalny):

- Rockwell Automation przygotowała bezpłatne webinary dla PL przedsiębiorców o tym jak można wdrożyć technologie cyfrowe i czerpać korzyści z cyfryzacji.

- Vertex Pharmaceuticals angażuje się w pomoc podczas #COViD19 w Polsce. Firma przyznała Fundacji MATIO 220 000 PLN na zakup środków ochrony osobistej dla pacjentów chorujących na mukowiscydozę – grupy szczególnie narażonej na zakażenia dróg oddechowych.

- Emitel, operator naziemnej infrastuktury radiowo-telewizyjnej w PL należący do Alinda Capital Partners, wspiera akcję Legii dla seniorów #GOTOWIDOPOMOCY #COVID19: bezpłatny tel. alarmowy dla seniorów, wsparcie technologiczne i dofinansowanie i dostarczanie posiłków.

- Pfizer Polska włączył się w walkę z COVID19 w Polsce przeznaczając ponad 1.5 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla szpitali oraz zakup testów diagnostycznych dla placówek oraz personelu medycznego dbającego o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków.

- IBM Polska uruchomiło dwa chatboty dla Ministerstwa Zdrowia, które pomogły ponad 200 tys. Polaków znaleźć wiarygodne infirmacje o COVID19, oraz EduBota, aby wesprzeć nauczycieli w edukacji online. Wolontariusze IBM&CISCO pomogli ponad 4 tys. nauczycieli w prowadzeniu lekcji online.

- Amerykańska Visa Foundation wspiera przedsiębiorstwa i społeczności w potrzebie podczas COVID19. W Polsce
isa jest współzałożycielem Fundacji Polska Bezgotówkowa, która pomaga MŚP poprzez rozszerzenie bezpłatnego dostępu do płatności cyfrowych.

- Warszawskie biuro amerykańskiej firmy Bain & Company wspiera bohaterów na pierwszej linii walki z COVID19, kilka razy w tygodniu dostarczając świeże owoce, warzywa i zdrowe przekąski lekarzom i pracownikom medycznym w szpitalu Czerniakowskim, MSWiA i Wolskim.

- Od kwietnia pracownicy Goldman Sachs we współpracy z wolontariuszami „Studenci uczniom”, pomagają polskim uczniom w odrabianiu lekcji przez internet, głównie z angielskiego i matematyki, podczas COVID19. Świetna inicjatywa!

- Amerykańska firma Lynka z siedzibą w Krakowie w odpowiedzi na wybuch pandemii COVID19 i przestawiła swoją działalność o produkcję masek ochronnych. Do czerwca firma wyprodukowała ich setki tysięcy, a tysiące z nich przekazała do polskich szpitali dziecięcych.

- Amerykańska firma AbVie Poland współpracuje z Ministerstwem Zdrowia nad eksperymentalnym leczeniem dla pacjentów z COVID19 oraz udzielenie wsparcia filantropijnego 2 organizacjom pacjentów - Narodowemu Forum ORPHAN i Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

- Amerykański Fundusz Amstar, właściciel Złotej 44 przekazał szpitalowi w Grodzisku Maz. 2 kamery termowizyjne do mierzenia temperatury ciała, aby pomóc podczas COVID19. W geście wsparcia dla medyków fasada apartamentowca Złota 44 była podświetlana w barwach narodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl