Postawa damskiego stroju góralskiego to biała koszula. Ta musi być obowiązkowo haftowana białymi nićmi, co zdobi całe rękawy. Najczęściej koszule spotykana w wersji z dziurkowanym kołnierzem i rękawami zakończonymi mankietem. Wykonana powinna być z płótna lnianego lub tkaniny batystowej, koronki.
Obecnie od kilkunastu już sezonów swój renesans przeżywają koszule z płótna bawełnianego zdobionego bogato haftem dziurkowym. Stylistki proponują dopasowane podkreślające kobiece kształty, z mocno haftowanymi rękawami i dekoltem.
Drugim elementem jest halka, inaczej fartuch. Jest uszyta z białego płótna, równie bogato harfowana co koszula. Im bogatszy haft, tym zamożniejsza gaździna. W stroju odświętnym zawsze liczył się blichtr i przepych.
Kolejny element to gorset wykonany z aksamitu podszytego lnianym płótnem lub jedwabiem. Powinien być haftowany w kwiaty. Może być też uszyte z tybetu - jak spódnica. Zawsze musiał być ściśle dopasowany do figury kobiety i sięgać linii talii eksponując ją. Poniżej pasa doszyte są kaletki. Z przodu gorsetu znajdują się materiałowe oczka, aby zasznurować go białą lub czerwoną wstążką. Obecnie gorsety zdobione są nie tylko haftem. W tym celu używa się również koralików i cekinów.
Stroje góralskie zawsze były bogato zdobione w motywy kwiatowe. Do najczęściej spotykanych należą:
• Lilia - symbolizuje niewinność, a także czystość i nadzieję.
• Szarotka - również kojarzona jest z niewinnością i czystością.
• Dziewięćsił - symbolizuje wyzwolenie się od grzesznego zachowania, a także silnej więzi między człowiekiem, a niebem.
• Mak - oznacza radość i wsparcie.
• Chryzantema - w Polsce symbol smutku i żałoby, jednak w kulturze orientalnej to symbol szlachetności i nieśmiertelności.
Spódnica zazwyczaj jest długa, szeroka i mocno marszczona. Materiał z którego jest wykonana to jedwab, perkal lub tybet. Odświętny charakter stroju podkreślony jest przez kolorowe zdobienia, zazwyczaj z motywem kwiatowym. Obecnie popularnością cieszą się tzw. farbanice z farbowanego lnianego płótna, w kolorze niebieskim lub granatowym.
Dopełnieniem świątecznego stroju jest chustka zarzucona na ramiona. Nazywana inaczej szolem, bardzo kosztowna. Chustki szyje się najczęściej z jedwabiu, albo z tkaniny tybetowej w żywych kolorach.
Na imprezę góralki idą w kierpcach, czyli skórzanym tradycyjnym obuwiu, uszytym z jednego kawałka skóry w kolorze czarnym lub brązowym. Zakładane są do nich specjalne dziergane skarpety zwane „pońcochami”. Ostatnio pojawiła się nowy trend. Chodzi się w kierpcach bez bez skarpet.
Do tego trzeba dobrać sobie odpowiednią biżuterię. Koniecznie muszą to być korale. Wykonywane są one z ciemnoczerwonego lub różowego koralowca. Dawniej liczba sznurów korali oznaczała status materialny kobiety.
Jeśli nie chcemy kupować całego nowego zestawu, możemy zamówić jeden modny w tym sezonie element. A na pewno zabłyśniemy w towarzystwie. Zakup nowego stroju to nie lada wydatek. Gdyby jakaś pani chciała od podstaw skompletować sobie modny strój, musiałaby wydać 4000-4500 zł (cena bez biżuterii).
Kowalczyk, Kubacki, Lewandowski. Głośne (i sekretne) śluby s...
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
