Góralskie tatuaże to hit. Najnowszy trend i prawdziwe dzieła sztuki dla kochających góry. Parzenice, Tatry, a nawet... oscypek 26.04

Aurelia Lupa
Tatuaże z góralskimi motywami.
Tatuaże z góralskimi motywami. Instagram
Moda na folk jest wszędzie. Regionalne akcenty modne są od dekoracji wnętrz, po ubrania w popularnych sieciówkach, w ozdabianiu paznokci, aż nawet jeśli chodzi o tatuaże ciała. Najpopularniejszy motyw tatuaży inspirowanych górami i kulturą góralską to parzenica. Ludzie tatuują sobie także rozety. A miłośnicy górskich wędrówek oczywiście tatrzańskie pejzaże. Zobaczcie góralskie i górskie tatuaże.

Nowy trend: góralskie tatuaże

Obecnie tatuowanie stało się modą, a nawet sztuką. Wielu z tych, którzy się tatuują, zaznacza, że to jak narkotyk. Zrobisz sobie jeden tatuaż, a od razu chcesz następny.

Ozdabianie ciała to bardzo stara tradycja. Pierwsze zachowane tatuaże zostały odkryte w Egipcie, na ciele mumii egipskiej kapłanki bogini Hator z okresu 2200 lat przed naszą erą. Odkryto tatuaż w postaci serii kropek i linii na ciele. Natomiast nazwa tatuaż wywodzi się z Polinezji, tam wymawia się je - tatau - co oznacza znak, malowidło.

Tatuaże: historia

Już w początkowych okresach naszej cywilizacji ludzie wbijali w swoją skórę różne barwniki, dzięki którym powstawały wzory, pierwotnie związane z obrzędami rytualnymi. Wśród wielu plemion, trwałe wzory na ciele, oznaczały po prostu barwy wojenne.

Później, nie wiadomo właściwe dlaczego, tatuaż stracił pierwotne znaczenie. Mało tego, zaczął kojarzyć się głównie negatywnie - w starożytnej Grecji i Rzymie tatuowano zbiegłych niewolników, w Japonii - przestępców.

Pierwsi chrześcijanie tatuowali na swym ciele symbole wiary. Jednak papież Adrian I w 787 roku zakazał tej praktyki, wychodząc z założenia, że skoro człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, to tatuaż profanuje jego wizerunek. Od tego momentu dla kultury europejskiej ciało stało się nietykalne, a tatuaż zniknął na długi czas z kultury zachodniej.

Powróciła do Europy na przełomie XVII i XVIII wieku wraz z marynarzami, którzy brali udział w odkrywczych wyprawach na nieznane lądy, wracali do domu z egzotycznymi pamiątkami na skórze. Ulubionym motywem był Chrystus, wybrany z przekonania, iż człowiek noszący na ciele boski wizerunek nie może zostać wychłostany. Zdobienie ciała stało się popularne także w kręgach arystokratycznych. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się motywy związane z Dalekim Wschodem.

Tatuowanie miało charakter praktyczny. Przykładowo we Francji znakowano jednakowym wzorem matki i ich nowo narodzone dzieci, by nie dochodziło do zamiany noworodków.

Tatuaże: jakie ceny?

Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy tatuaże zaczęły nosić gwiazdy muzyki i kina… Dzisiaj tatuaż wielkości pięciozłotówki kosztuje ok. 100 zł, jednak w studiach tatuaży miłośnicy trwałych ozdób potrafią zostawiać tysiące złotych. Mimo, że tatuaż jest na całe życie, to pięknie i kolorowo wygląda zaledwie 2-3 lata. Po tym czasie barwniki bledną, kontury się rozmywają i płowieją. Wtedy znów trzeba odwiedzić studio tatuażu i zapłacić za poprawki.

W tradycji góralskiej natomiast tatuaż jednak nie występował. Zobaczcie jednak najlepsze góralskie i górskie tatuaże, jakimi pochwalili się instagramerzy.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tak Dolina Chochołowska wyglądała w sobotę, 24 kwietnia

Krokusy 2021 w Dolinie Chochołowskiej. Sezon w Tatrach właśn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl