Słynna już szwedzka aktywistka, walcząca o klimat ruszy niebawem na szczyty klimatyczne w Nowym Jorku i Chile.
Ale Greta Thunberg nie pokona Atlantyku samolotem, bo to oznaczałoby emisję groźnych gazów, tylko specjalnym jachtem. Wykonano go technologiami, które sprawiły, że jest on przyjazny dla środowiska.
Greta mówi o sobie, że nie uważa się za „gwiazdę lub ikonę” , ale nie jest pewna, jak zostanie przyjęta w USA. Pamięta, że to Donald Trump odrzucił konieczność walki ze zmianami klimatu i ogłosił wycofanie się z paryskiego porozumienia klimatycznego.
Thunberg powiedziała, że spotkanie z Donaldem Trumpem byłoby „tylko stratą czasu”. - On nie słucha nauki i naukowców. Dlaczego więc ja, dziecko bez odpowiedniego wykształcenia, mogłabym go przekonać, dodała.
16-latka będzie uczestniczyć w konferencji klimatycznej w Nowym Jorku, w grudniu stawi się na podobnym spotkaniu w Chile. Pierwszy etap to pokonanie Atlantyku. Zrobi to na pokładzie jachtu Malizia II. Zbudowano go na światowe wyścigi Vendée Globe w latach 2016-2017. Ta zaawansowana technologicznie jednostka wytwarza energię elektryczną za pomocą paneli słonecznych i turbin podwodnych. Na jego pokładzie nie ma toalety, nie ma też kabin, tylko prowizoryczne łóżka. Rejs ma potrwać około dwóch tygodni.
Właściciele tego jachtu zaproponowali młodej Szwedce i jej ojcu podróż z Wielkiej Brytanii do USA. Nie wiadomo, jak nastolatka wróci do Europy.
Właścicielem jachtu jest Gerhard Senft, niemiecki deweloper i sponsorowany przez Yacht Club de Monaco, którego prezesem jest książę Albert z Monako. Do Szwedki dołączy 31-letni Pierre Casiraghi, założyciel Team Malizia, bratanek księcia i wnuka nieżyjącego już księcia Rainiera III Monako i aktorki Grace Kelly. Kapitanem będzie Boris Herrmann, 38-letni zawodowy żeglarz, a pannie Thunberg towarzyszyć będzie jej ojciec, Svante.
Holly Cova, szefowa Team Malizia, powiedziała, że na pokładzie będzie„jedzenie astronautów” ( liofilizowane i odpowiednie dla wegan).
Rok po tym, jak zaczęła w każdy piątek wagarować, protestując przed szwedzkim parlamentem przeciwko zmianom klimatycznym. Jej protest zainspirował miliony dzieci na całym świecie do opuszczania zajęć w szkołach w piątki, aby domagać się większych działań w sprawie zmian klimatu.
Odkąd stała się liderem strajku szkolnego na rzecz ruchu klimatycznego, Thunberg rozmawiała z politykami i naukowcami na ubiegłorocznej konferencji klimatycznej ONZ w Polsce, uczestniczyła w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. W kwietniu wygłosiła przemówienie w brytyjskim parlamencie.
Teraz przerwała na rok naukę i na wrześniowym szczycie ONZ w Nowym Jorku wygłosi przemówienie. Planuje też udział w demonstracji klimatycznej w Nowym Jorku zaplanowanej na 20 września.
Chce także odwiedzić Kanadę i Meksyk, w grudniu zaś do Chile na doroczną konferencję klimatyczną ONZ. Jej plan obejmie też inne miejsca w Ameryce Południowej „które są ważne w walce z kryzysem klimatycznym”.
