Magnesem, który głównie przyciąga turystów do tej roztoczańskiej wioski są piękne widoki, pachnące lasy, czyste powietrze oraz zabytkowe, pokryte strzechą budynki miejscowej Zagrody Guciów (można tutaj zobaczyć m.in. XIX-wieczną chałupę i stodołę). Część budynków jest pokrytych strzechą, co na Zamojszczyźnie stanowi już wielką rzadkość. Można wybrać się także nad pobliską, meandrującą wśród pól rzekę Wieprz oraz do niezwykle pięknych wąwozów.
Jednym z nich dotrzemy m.in. w okolice pozostałości prastarego grodziska. Znajdują się one ok. 700 metrów od Zagrody Guciów i siedziby miejscowej OSP na wzgórzu zwanym "Monastyr" lub "Starzyzna". Jest ono słabo widoczne w terenie. Uważni obserwatorzy dostrzegą jednak m.in. niewielkie nasypy ziemne, które są pozostałością starych fortyfikacji.
Grodzisko w Guciowie założono pod koniec X wieku. Według archeologów miało ono kiedyś powierzchnię - ok. 10 ha. Obok funkcjonowały otwarte osady. W sąsiedztwie założono także m.in. cmentarzysko kurhanowe. Wiadomo, że grodzisko funkcjonowało jeszcze w XI wieku (nie rozstrzygnięto jednak zagadki co spowodowało jego upadek). Niektórzy uważają, że było ono częścią legendarnych Grodów Czerwieńskich, a jego usytuowanie na wzgórzu, dosyć nietypowa „rozległość” oraz "charakter" niektórych umocnień (bardziej być może reprezentacyjny niż obronny) mogłyby wskazywać na kultowy charakter tego miejsca.
Zagadkowa jest także jedna z potocznych nazw wzgórza. „Monastyr” (lub „Monaster”). To według Słownika Ilustrowanego Języka Polskiego M. Arcta z 1929 r. nazwa „klasztoru wyznania wschodniego”.
Warto wybrać się na wędrówkę do Guciowa i w okolice tej pięknej, roztoczańskiej wioski. To miejsce ma niezwykłą aurę. Na pewno spodoba się miłośnikom przyrody, starych legend oraz historycznych zagadek.
