Historia krasnobrodzkiej kaplicy św. Rocha sięga jeszcze XVII wieku. Miała ją wówczas ufundować Maria Kazimiera d’Arquien, czyli słynna królowa Marysieńka. Wewnątrz kaplicy umieszczono obraz św. Rocha. Według legendy, stało się to podczas szalejącej w okolicy epidemii dżumy.
W okolicach kaplicy działo się wiele dramatycznych wydarzeń. 24 marca 1863 roku, miała tam miejsce bitwa powstańców styczniowych pod dowództwem pułkownika Marcina Borelowskiego „Lelewela” z oddziałem rosyjskim. Zginęło 43 powstańców. Zostali oni pochowani na krasnobrodzkim cmentarzu parafialnym.
W 1935 r. kaplica św. Rocha uległa zniszczeniu (podczas burzy zwaliło się na nią jedną z okolicznych drzew). Została jednak odbudowana w stylu zakopiańskim. Od wieków uważa się, że woda z bijącego obok kaplicy źródełka ma właściwości uzdrawiające. Cała okolica jest zresztą uznawana za magiczną. Niektórzy twierdzą np., że przejście kilka razy po stromych zboczach wokół kapliczki (teraz są tam schody) może uzdrowić różne dolegliwości, ale także przynosi powodzenie w życiu.
Warto odwiedzić także wąwozy znajdujące się w okolicznych, pachnących żywicą lasach. Są one łatwo dostępne. Wytyczono tam szlaki turystyczne.
- Regionalnie i ze smakiem. Przedświąteczna gorączka w Kazimierzu Dolnym. Fotorelacja
- Tak bawiliśmy się na imprezie mikołajkowej w lubelskim klubie Riviera
- Lubelskie morsy wskoczyły do wody. Ze specjalnym przesłaniem (ZDJĘCIA)
- Nad Wisłą śniegu nie brakuje. Szusowanie czas zacząć. Zobacz zdjęcia
- Rywalizowali nad Zalewem Zemborzyckim w biegu City Trail
- Jarmark Świąteczny na zamojskim Rynku Wielkim. Zobacz zdjęcia
