Tradycyjnie już giełda odbywa się wiosną i jesienią. W Sosnowcu goszczą wystawcy z Polski, najwięcej z rejonu Sudetów, Gór Świętokrzyskich, ale też z naszego regionu. Są wśród nich osoby, które zajmują się handlem biżuterią, ale też jej wyrobem. Są i tacy, którzy produkują jej niewiele. - To jest ich atut, bo niekiedy ich wyroby są unikalne, wykonywane w krótkich seriach - zaznacza dr hab. Jerzy Cabała, prodziekan ds. kształcenia i promocji Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.
- Z uwagi na to, że giełdę organizujemy w Sosnowcu, staramy się zachęcać do przyjazdu wystawców z minerałami i skamieniałościami. Przyjeżdżają z minerałami z naszego regionu, np. ze złóż cynkowo-ołowiowych olkuskich czy starymi okazami z rejonu bytomskiego lub chrzanowskiego, które też gdzieś w kolekcjach są. Są też odciski flory karbońskiej, które pozyskiwane są z różnych kopalń czy skamieniałości z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej: amonity, belemnity, ramienionogi czy małże - opowiada dr hab. Jerzy Cabała.
Wśród wystawców obecnej edycji jest m.in. Kazimierz Mazurek, członek Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Jego stoisko z - jak sam powiedział - gwiazdkami z nieba cieszyło się sporym zainteresowaniem.
- Dużo się ostatnio mówi o meteorytach. Wczoraj telewizja podała informację, że organizatorzy olimpiady będą dodawać je do medali. To powoduje zainteresowanie. Meteoryty wszędzie leżą, ale nie jest łatwo je znaleźć. Mają określone cechy, które pozwalają z milionów kamieni je wyłuskać. Żeby on był meteorytem, trzeba się naprawdę nagrzebać. Jeżeli ktoś chce mieć meteoryt, to giełda jest dobrym miejscem - mówi Kazimierz Mazurek.
Giełda podobała się także osobom odwiedzającym.
- Jesteśmy tutaj co roku. Zawsze znajdziemy dla siebie coś z biżuterii. To bardzo fajna okazja, żeby znaleźć coś nietypowego - mówiły Natalia Dyszak i Marta Majchrzak. - Córka interesuje się minerałami, tutaj ma możliwość poszerzenia swojej wiedzy - powiedziała z kolei pani Hanna z Sosnowca.
W sobotę w ramach Giełdy odbywać się będzie również sesja popularnonaukowa o tematyce mineralogiczno-paleontologicznej.
Jutro "Żyletę" odwiedzać można od 10 do 17.
*Nietypowe zjawisko! Tatry, Babia i inne góry widziane z Katowic i Sosnowca [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Klubowa Mapa Województwa Śląskiego już działa! [ZOBACZ, GDZIE SIĘ BAWIĆ]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*Zakaz palenia węglem w piecach: Ile to będzie nas kosztowało? [SZOKUJĄCE WNIOSKI]