Handel w niedzielę. Stopniowe ograniczenia już w marcu

Redakcja
Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele.
Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. Wojciech Matusik
Sejm rozpatrzył poprawki Senatu i ostatecznie uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Ustawa trafiła na biurko prezydenta, który wcześniej wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się na jej temat.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. W 2018 r. czeka nas 29 niedziel handlowych i 23 niedziele z zakazem handlu. Rok później sklepy otwarte będą już tylko w 15 niedziel, a zamknięte w 37. Natomiast począwszy od 2020 r. handel dozwolony będzie w Polsce jedynie w 7 niedziel, a zabroniony w 45.

- Od początku byliśmy przeciwny tej regulacji. Wskazywaliśmy przede wszystkim na negatywne skutki ekonomiczne jej wprowadzenia. Każde ograniczenie wykonywania pracy  skutkuje zmniejszeniem zatrudnienia i dochodów. Zakaz spowoduje, że centra handlowo-usługowe będą pracowały ponad 40 dni w roku krócej. Ograniczenie zatrudnienia dotknie nie tylko osoby pracujące w sklepach, ale również w restauracjach, czy w ochronie mienia i przy sprzątaniu. O ile sprzedaż artykułów pierwszej potrzeby, np. żywności zapewne przeniesie się na inne dni tygodnia, o tyle sklepy, np. ze sprzętem sportowym, odzieżą czy artykułami budowlanymi oraz wyposażenia wnętrz, zmniejszą sprzedaż i zatrudnienie – mówi Krzysztof Kajda, radca prawny, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Liczne wyłączenia zawarte w ustawie, a przede wszystkim możliwość otwierania sklepów w niedziele osobiście przez ich właścicieli, doprowadzi zdaniem Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur do sytuacji, że zakaz dotyczyć będzie realnie niewiele ponad 10 proc. spośród 367 tys. sklepów ogółem. Bez wątpienia ustawa będzie miała zatem wpływ na konkurencję w sektorze handlu bowiem dotknie głownie sklepy powyżej 100 m2.

Warto także wspomnieć o bardzo niskiej jakości legislacyjnej ustawy. Praktycznie każdy artykuł zawiera niedookreślenia i pozostawia ogromne wątpliwości interpretacyjne, które mogą przełożyć się na odpowiedzialność karną. Lewiatan bardzo aktywnie uczestniczył w procesie legislacyjnym dotyczącym tej ustawy.

- Byliśmy bardzo aktywni w Sejmie, Senacie, Radzie Dialogu Społecznego, Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwie Rozwoju a także w mediach. Budowaliśmy koalicje z innymi organizacjami przedsiębiorców. Wychodziliśmy z alternatywnymi propozycjami legislacyjnymi (np. zmiana kodeksu pracy) – dodaje Krzysztof Kajda.

Jak podają przedstawiciele Lewiatana, tylko dzięki olbrzymiej mobilizacji środowiska przedsiębiorców ustawa wejdzie w życie dopiero w marcu 2018 r. (jej pierwsze czytanie w Sejmie miało miejsce we wrześniu 2016 r!). Nikt nie przypuszczał, że projekt Solidarności, wspierany politycznie przez PiS, będzie procedowany w Sejmie blisko 1,5 roku. Dzięki bardzo intensywnym pracom w trakcie procesu legislacyjnego udało się zmodyfikować kilka istotnych elementów projektu.  Przede wszystkim ustawa uchwalona przez Sejm nie obejmuje zakazem szeroko rozumianej logistyki. Z zakazu wyłączony jest także całkowicie Internet, co otwiera pole wzrostu sprzedaży w tym sektorze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Handel w niedzielę. Stopniowe ograniczenia już w marcu - Strefa Biznesu

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lechu
Jeśli ktoś MUSI coś kupić w niedzielę TO tylko wódkę !
- wiele osób widać MUSI się leczyć
k
kobieta pracująca
dla mnie niedziela to jedyny dzień, gdzie mogę zrobić zakupy bez patrzenia na zegarek. Mogę przymierzać ciuchy, obejrzeć spokojnie, książki, wszystko na luzie. A rodzina , no cóż , cześć jest na cmentarzu a ta co pozostała, to najlepiej z nią wychodzi się na zdjęciu. Przyjdzie następna władza i wszystko wróci no normy.
a
antek
i zakłamanie, i brak uczciwości.
Bo uczciwość kazała by mówić od początku, że chodzi o III przykazanie i nie udawać, że są inne ważniejsze powody. Nikt z inicjatorów zmian nie zastanowił się głębiej nad tym dlaczego tak dużo ludzi i tak wiele kupuje w soboty i w niedziele. Przecież nie z tego powodu aby zrobić na złość biskupom i księżom. Po prostu wielu brakuje czasu w ciągu tygodnia, podstawowe zakupy robi się rzadziej, ale dłużej. Jeżeli jedzie się do centrum handlowego to z reguły odwiedza się więcej sklepów. Wybór i zakupy w sobotę czy w niedzielę mogą być dokonane z większym spokojem i w większym gronie. Bo zakup szafy czy lodówki to nie tylko wydanie "tauzena".
Ta "druga strona medalu" nie jest oczywiście decydująca dla wprowadzenia zakazów, ale uczciwość (której tragicznie brakuje katolikom) kazała by o niej mówić.
O co w tym wszystkim chodzi pokazuje też przyjęte rozwiązanie, sztywne terminy z zakazem handlu. A przecież można byłoby zróżnicować np. część sklepów Biedronki byłaby zamknięta w jedne niedziele inne w pozostałe, podobnie z galeriami. Dla pracowników handlu rozwiązanie prawie identyczne, a dla klientów prawie bez zmian, mieliby trochę dalej do sklepu.
.
Rozwiązanie jest proste, rynek sam reguluje w jakie dni tygodnia chce co kupowac/robić. Jeśliby nie było chętnych do zakupów w niedzielę to sklepy/galerie by dawno się pozamykaly w niedziele. A jesliby bylo tyle chetnych do rejestracji samochodu w niedzielę to i urząd byłby czynny w niedzielę. Nie rozumiem po co wprowadzać ograniczenia, nie chcesz czegoś robić to nie rób, nie ma nakazu zakupów
p
posener
powinni zamknąć, ponieważ trwa tam nieustanny wielkopowierzchniowy handel. Co ciekawe towar tam oferowany nie jest objęty żadną gwarancją, bo kto sprawdził "nieśmiertelność" jak funkcjonuje? Będzie kiedyś niezły zalew pozwów i reklamacji, zobaczycie :-) Jak na ruskie telewizory.
D
Don Sylvester
Co się stanie z szafą czy lodówką, którą miałem kupić w niedzielę? Czy mając "tauzena" do wydania w niedzielę nie mogę go wydać np. w czwartek - straci ważność? Może pracujmy bez dni wolnych, niech każdy nie tylko kupuje kiedy chce ale i pracuje cały tydzień aby inni mogli np. zarejestrować pojazd w niedzielę. Nie mamy czasu aby zrobić zakupy w tygodniu, to jest patologia, zostaliśmy zniewoleni. Nasi przodkowie walczyli o 8 godzinny dzień pracy, doczekaliśmy się wolnych sobót a teraz nie możemy mieć wolnej niedzieli? Jak przeżyliśmy do czasu zmiany ustroju kiedy sklepy miały tylko 2 niedziele handlowe a w sklepach mało co było a i samych sklepów było dużo mniej? W niedziele nie kupujemy raczej chleba, masła. mleka, sera, wędlin a bardziej alkohole i artykuły przemysłowe.
f
fan
Napisałem ironicznie odnosząc się do czasu dla rodziny. Handlowcy odbudują upadłe relacje, a reszta, tzn pracujący w niedzielę i single będą cierpieć:)
G
Gość 2
W dniu 12.01.2018 o 19:58, fan napisał:

Tzn że jak nie masz rodziny to jesteś skończony :)

 

Mieszkam w bloku.

W mojej klatce jest 15 mieszkań.

Tylko w jednym mieszka rodzina.

W pozostałych emeryci lub single.

Wychodzi, że większość w mojej klatce to "skończeni" ludzie.  :)

G
Gość

Księża-pedofile już zacierają ręce.

B
Bea

Lewiatan..nazwa mowi sama za siebie czemu swietowac niedzieli nie "lubi"

f
fan
Tzn że jak nie masz rodziny to jesteś skończony :)
G
Gość 2
W dniu 12.01.2018 o 18:38, paula napisał:

Cieszę się że będą sklepy zamknięte w niedziele, to jest czas dla rodziny a nie lataniu po sklepach, i dla prywatnych sklepów i ich właścicieli też powinnien być ten zakaz wprowadzony, jak nie pracują to wszyscy i koniec.I moim zdaniem od samego początku wejścia w życie ustawy powinnien być zakaz we wszystkie niedziele.

 

Co to znaczy "czas dla rodziny"?

p
paula

Cieszę się że będą sklepy zamknięte w niedziele, to jest czas dla rodziny a nie lataniu po sklepach, i dla prywatnych sklepów i ich właścicieli też powinnien być ten zakaz wprowadzony, jak nie pracują to wszyscy i koniec.

I moim zdaniem od samego początku wejścia w życie ustawy powinnien być zakaz we wszystkie niedziele.

B
Burmistrz Nowej Huty
niech sie obliza smakiem abstynenci
Wróć na i.pl Portal i.pl