Idealna pielęgnacja - jak opóźnić starzenie się skóry

Gabriela Puczyłowska
Gabriela Puczyłowska
Po pierwsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe należy sięgać przed 30. rokiem życia
Po pierwsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe należy sięgać przed 30. rokiem życia 123 rf
Zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności to stan skóry, który prędzej czy później czeka każdego z nas. To efekt nieunikniony, który wymaga specjalnej dbałości i pielęgnacji

Na szczęście obecnie istnieje wiele metod, które pomogą nam w opóźnieniu procesu starzenia się skóry. Najważniejsza jest oczywiście dobra, sumienna pielęgnacja oraz właściwie dobrane kosmetyki i zdrowa dieta. Przez takie działania możemy znacznie opóźnić proces starzenia się naszej skóry, spłycić zmarszczki, a także nadać jej promiennego blasku. Dowiedz się, jak możesz się o nią troszczyć i odjąć sobie trochę lat.

Kiedy nasza skóra zaczyna się starzeć

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo zindywidualizowana. Ponieważ u każdego z nas ten proces zaczyna się w innym czasie. Zależne jest to od wielu czynników. Już od najmłodszych lat możemy dojrzeć u siebie zmarszczki związane z mimiką naszej twarzy.
Statystycznie już od 25. roku życia zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za podtrzymanie naszej skóry w nienaruszonym stanie.

Dlatego już w tym wieku powinnyśmy sięgać po pierwsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Dodatkowo u kobiet około 45. roku życia dochodzi do obniżenia produkcji hormonów: progesteronu oraz estrogenu. Odpowiadają one za gładkość i zdrowy wygląd naszej skóry. W tym czasie zmarszczki zaczynają się znacznie bardziej pogłębiać, a skóra będzie traciła swój blask.

Jak rozpoznać skórę dojrzałą?

Starzejąca się skóra sama wysyła nam sygnały, że to już ten czas. Widać to na pierwszy rzut oka. Cera dojrzała traci swoją jędrność, staje się poszarzała, sucha i mało elastyczna. Zmarszczki najszybciej stają się widoczne w okolicy oczu. Później pokazują przy ustach na policzkach oraz czole.

Rodzaje starzenia się skóry

Wyróżnia się dwa rodzaje starzenia się skóry: wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Te pierwsze związane jest z wiekiem, czynnikami genetycznymi i fizjologicznymi oraz zmianami hormonalnymi. Drugie zależne są od naszego życia, ilości snu, działań promieniowania słonecznego. Dodatkowo niszczą ją również czynniki, takie jak zanieczyszczone powietrze, dym papierosowy oraz stres.

Co wpływa na starzenie się skóry?

Niestety, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że nasza skóra się starzeje. Powinnyśmy więc na nie uważać i starać się je usunąć z naszego życia lub znacząco je ograniczyć. Są to między innymi: menopauza, częste infekcje, mała ilość snu, zła dieta, nadmierny stres, palenie papierosów, brak świadomej pielęgnacji oraz niewystarczające nawodnienie.

Jak to opóźnić?

To chyba jedno z najczęściej zadawanych przez z nas pytań. Niestety, nie da się zatrzymać tego procesu, ale można go znacznie spowolnić. Wszystko dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Już koło 30. roku życia warto wprowadzić pewne nawyki i produkty, które zapewnią nam odpowiedni poziom nawilżenia, ujędrnienia i wygładzenia. Pielęgnacja ta mało różni się od tej stosowanej przez młodsze osoby. Jest w niej jednak kilka szczególnych etapów, o których powinnyśmy wiedzieć. Podstawą naszej pielęgnacji powinien być oczywiście odpowiednio dobrany krem. Używaj dwóch kremów, na noc i na dzień.

Mają one znacznie inne właściwości dostosowane do naszego trybu dnia. W dzień nasza skóra potrzebuje czegoś lekkiego, co ochroni nas od czynników zewnętrznych, które źle wpływają na nasze ciało. W nocy zarówno nasz organizm, jak i skóra muszą odpocząć. Kremy na tę porę dnia mają działanie głównie regenerujące. Warto również zainwestować w krem pod oczy. Dzięki swojej lekkiej formule, nie obciąży on nam delikatnej skóry znajdującej się w tamtych okolicach.

Nie zapominajmy również o ochronie przeciwsłonecznej. Światło UVA bardzo niekorzystnie wpływa na naszą skórę, niszcząc włókna kolagenowe. Dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Najlepsze są kremy o filtrze wynoszącym 50. Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu twarzy. Tę czynność trzeba wykonać zarówno rano, jak i wieczorem. Tego potrzebuje każdy typ cery, niezależnie od wieku. Dzięki temu zabiegowi składniki z kosmetyków, które będziemy używać w dalszej części pielęgnacji, będą mogły przeniknąć do głębszych warstw skóry. Peeling enzymatyczny stosowany dwa razy w tygodniu usunie obumarły naskórek z naszej twarzy. Zapewni on nam odpowiednie złuszczenie, które nasze ciało potrzebuje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl