III filar może podnieść wysokość świadczeń emerytalnych

AIP
Wojciech Gadomski/ Polska Press
Życie na emeryturze ma swoje wymagania i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jak podaje GUS, w 2017 r.1 przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w gospodarstwach domowych emerytów wyniósł 1 630 PLN. Według podanych danych udział wydatków w ramach tej sumy osiągnął pułap 79,5%. Z analiz wynika również, że 27,7% gospodarstw domowych emerytów uznaje swoją sytuację za dobrą, 58,3% za przeciętną, natomiast 14% za złą.

Systematycznie rosnąca liczba emerytów i spadająca liczba osób pracujących z czasem będą stanowiły coraz większe wyzwanie dla systemu emerytalnego. W związku z tym wiele osób dziś aktywnych zawodowo obawia się o wysokość swojej emerytury w przyszłości. Zwłaszcza, że jak widać, nawet obecnie pozycja „wydatki” jest jedną z kluczowych w budżecie emerytalnym. O tym, czy nasza jesień życia będzie wyglądała satysfakcjonująco pod względem finansowym, w dużym stopniu decyduje fakt, czy już teraz dodatkowo oszczędzamy z myślą o tym szczególnym okresie.

Na szczęście świadomość emerytalna Polaków rośnie, co widać chociażby po popularności rozwiązań trzeciofilarowych, pozwalających na preferencyjnych warunkach odkładać oszczędności właśnie z myślą o emeryturze. Jak się okazuje, wiele w kwestii wysokości emerytur mogą też zrobić pracodawcy, którzy wspierają finansowo swoją kadrę z myślą o ich przyszłości poprzez organizowanie i finansowanie specjalnych programów emerytalnych. – wyjaśnia Mateusz Szyłko, ekspert ds. programów emerytalnych Esaliens Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Zgodnie z aktualnymi danymi Komisji Nadzoru Finansowego2 rośnie liczba Polaków odkładających pieniądze w ramach rozwiązań III filaru systemu emerytalnego takich jak IKE i IKZE. Z IKE korzystało w ubiegłym roku 951 576 Polaków. Wartość aktywów zgromadzonych w jego ramach wzrosła w tym czasie o ponad miliard złotych, osiągając kwotę 7 961 329 000 PLN. Jeśli chodzi o IKZE, to ubiegły rok również wygląda korzystnie – posiadały je 690 944 osoby, a wartość aktywów wyniosła 1 706 157 000 PLN.

Duże możliwości w zakresie budowania kapitału i podwyższania wysokości świadczeń emerytalnych Polaków mają również pracodawcy poprzez uruchamianie. Pracowniczych Programów Emerytalnych. PPE także wchodzą w skład trzeciofilarowych rozwiązań, będąc formą niezależnego od ZUS i OFE oszczędzania na emeryturę organizowaną w firmie. W 2017 r. działało w Polsce 1 053 PPE, a wartość zgromadzonych w ich ramach aktywów sięgnęła 12,6 mld zł3.

Warto pamiętać, że zarówno IKE, IKZE, jak i PPE to rozwiązania pozwalające gromadzić emerytalny kapitał z szeregiem przywilejów podatkowych. Przede wszystkim zgromadzone środki są zwolnione z 19% podatku od dochodów (tzw. podatek Belki) oraz mogą być dziedziczone bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl