Indonezja: tony popiołu i potężna chmura buchnęły z krateru wulkanu. Ludzie musieli uciekać przed żywiołem (VIDEO)

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Erupcja wulkanu Mount Ile Lewotolok w Indonezji sprawiła, że z zagrożonego rejonu trzeba było ewakuować kilka tysięcy ludzi.

Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Indonezji po wybuchu wulkanu, który wyrzucił w niebo tony popiołu i potężna chmura dymu wzbiła się na ponad cztery kilometry.

Miejscowe władze mówią, że niespodziewana aktywność wulkanu Mount Ile Lewotolok spowodowała, że około trzy tysiące ludzi z 26 wiosek musiało szukać schronienia w miejscowościach położonych daleko od żywiołu.

Wulkan Mount Ile Lewotolok znajduje się we wschodniej prowincji Nusa Tenggara w Indonezji, ponad dwa tysiące kilometrów na wschód od stolicy Indonezji, Dżakarty.

Na szczęście nie stwierdzono do tej pory żadnych ofiar ani poważniejszych szkód z powodu erupcji wulkanu.

Krajowe Centrum Wulkanologii i Zmniejszania Zagrożeń Geologicznych podało na swojej stronie internetowej, że obszar w pobliżu wulkanu zostanie spowity trującymi chmurami oraz lawiną lawy.

Wspomniane centrum dodało w poniedziałek, że ​​erupcja i emisja popiołu nadal trwają, a chmura pyłu poruszała się w dwóch kierunkach: smuga z dolnego poziomu przesuwa się na zachód, a chmura górnego poziomu na wschód.

Według informacji dostarczonych załogom samolotów popiół wulkaniczny można było dostrzec na zdjęciach satelitarnych na obszarze około piętnastu kilometrach w strefie górnej i około sześciu kilometrach na poziomie niższym. Warstwy popiołu spadły na pobliskie lotnisko Wunopitu, które tymczasowo zostało zamknięte.

Status wulkanu został podniesiony do drugiego najwyższego poziomu w czteropoziomowym systemie ostrzegania jaki obowiązuje w Indonezji.

W tym rejonie są tylko trzy inne wulkany. Należą do nich wulkan Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na Sumatrze, który wybuchł niedawno.

Indonezja ma prawie 130 aktywnych wulkanów, więcej niż jakikolwiek inny kraj na kuli ziemskiej, i chociaż wiele z nich wykazuje wysoki poziom aktywności, to do wybuchu mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące.

W sierpniu wulkan Mount Sinabung na Sumatrze wystrzelił w niebo ogromną chmurę popiołu i pyłu na wysokość kilku kilometrów, pogrążając lokalne wioski w ciemnościach.

Grube warstwy popiołu pokrywały obszary położone kilkanaście kilometrów od krateru.

Wulkan był uśpiony przez ponad 400 lat, aż do wybuchu w 2010 roku, w którym zginęły dwie osoby. Od tego czasu doszło do kilku erupcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl