Indonezja: tony popiołu i potężna chmura buchnęły z krateru wulkanu. Ludzie musieli uciekać przed żywiołem (VIDEO)

Kazimierz Sikorski
pixabay
Erupcja wulkanu Mount Ile Lewotolok w Indonezji sprawiła, że z zagrożonego rejonu trzeba było ewakuować kilka tysięcy ludzi.

Tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów w Indonezji po wybuchu wulkanu, który wyrzucił w niebo tony popiołu i potężna chmura dymu wzbiła się na ponad cztery kilometry.

Miejscowe władze mówią, że niespodziewana aktywność wulkanu Mount Ile Lewotolok spowodowała, że około trzy tysiące ludzi z 26 wiosek musiało szukać schronienia w miejscowościach położonych daleko od żywiołu.

Wulkan Mount Ile Lewotolok znajduje się we wschodniej prowincji Nusa Tenggara w Indonezji, ponad dwa tysiące kilometrów na wschód od stolicy Indonezji, Dżakarty.

Na szczęście nie stwierdzono do tej pory żadnych ofiar ani poważniejszych szkód z powodu erupcji wulkanu.

Krajowe Centrum Wulkanologii i Zmniejszania Zagrożeń Geologicznych podało na swojej stronie internetowej, że obszar w pobliżu wulkanu zostanie spowity trującymi chmurami oraz lawiną lawy.

Wspomniane centrum dodało w poniedziałek, że ​​erupcja i emisja popiołu nadal trwają, a chmura pyłu poruszała się w dwóch kierunkach: smuga z dolnego poziomu przesuwa się na zachód, a chmura górnego poziomu na wschód.

Według informacji dostarczonych załogom samolotów popiół wulkaniczny można było dostrzec na zdjęciach satelitarnych na obszarze około piętnastu kilometrach w strefie górnej i około sześciu kilometrach na poziomie niższym. Warstwy popiołu spadły na pobliskie lotnisko Wunopitu, które tymczasowo zostało zamknięte.

Status wulkanu został podniesiony do drugiego najwyższego poziomu w czteropoziomowym systemie ostrzegania jaki obowiązuje w Indonezji.

W tym rejonie są tylko trzy inne wulkany. Należą do nich wulkan Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na Sumatrze, który wybuchł niedawno.

Indonezja ma prawie 130 aktywnych wulkanów, więcej niż jakikolwiek inny kraj na kuli ziemskiej, i chociaż wiele z nich wykazuje wysoki poziom aktywności, to do wybuchu mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące.

W sierpniu wulkan Mount Sinabung na Sumatrze wystrzelił w niebo ogromną chmurę popiołu i pyłu na wysokość kilku kilometrów, pogrążając lokalne wioski w ciemnościach.

Grube warstwy popiołu pokrywały obszary położone kilkanaście kilometrów od krateru.

Wulkan był uśpiony przez ponad 400 lat, aż do wybuchu w 2010 roku, w którym zginęły dwie osoby. Od tego czasu doszło do kilku erupcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl