Szwecja ostro bierze się za budowę bunkrów przeciwatomowych w obawie przez groźbą rosyjskiej agresji

Kazimierz Sikorski
W Kijowie Ukraińcy kryją się przed atakami w stacjach metra.
W Kijowie Ukraińcy kryją się przed atakami w stacjach metra. Efrem Lukatsky/Associated Press/East News
Szwecja ma 64 tysiące bunkrów, w których jest wystarczająco miejsca dla siedmiu milionów ludzi.

Spis treści

Sztokholm ogłosił plan modernizacji bunkrów obrony cywilnej, po tym jak ostrzegł Szwedów, aby przygotowali się na ryzyko wojny.

Może się schronić siedem milionów Szwedów

Kraj skandynawski, który graniczy z Rosją, ma 64 tysiące bunkrów. Mówi się, że miejsca wystarczy dla siedmiu milionów ludzi, prawie trzech czwartych 10,5-milionowej populacji Szwecji.

Agencja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSB) przeprowadza inspekcję schronów, z których niektóre mogą pomieścić tysiące osób.

Bunkry odporne na atak jądrowy

Bunkry zapewniają ochronę przed wybuchem i radioaktywnymi falami wywołanymi bronią jądrową, a także przed opadem radioaktywnym, gazem z broni chemicznej lub biologicznej i odłamkami bomb.

od 12 lat

Prace modernizacyjne potrwają od dwóch do trzech lat, a roboty już rozpoczęto w 25 z 80 największych schronów w kraju. Działania Szwecji dzieją się wobec rosnących napięć związanych z wojną na Ukrainie i wątpliwościami co do zaangażowania Donalda Trumpa w obronę Europy.

Premier Ulf Kristersson mówił niedawno, że jego kraj „nie jest w stanie wojny”. Od ponad roku Szwecja jest członkiem NATO.

Kristersson obiecał zwiększyć wydatki na obronę do 2,4% w tym roku, wzrastając do 2,6% w ciągu trzech lat. Szwecja reaktywowała strategię „całkowitej obrony” kraju w 2015 r. po aneksji Krymu przez Rosję. Łączy ona działania obronne zarówno cywilne, jak i wojskowe.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl