Kilkanaście z nich przewidzianych jest na dzień otwarcia festiwalu. Dominować będzie muzyka, serwowana w różnych formach, choć nie tylko.
Już od godz. 10 w Warsztatach Kultury, przy ul. Grodzkiej 5a będzie można podziwiać wystawę fotografii Romualdasa Požerskisa „Litewskie Stare Miasta”.
Także w Warsztatach Kultury zaprezentowana zostanie wystawa „Peekaboo”. Jej adresatem są dzieci, a sama wystawa stanowi dla nich zaproszenie do magicznego świata ilustracji książkowej.
Zobacz też:
O godz. 11 rozpocznie się cykl „Małych Innych Brzmień” (Warsztaty Kultury, Grodzka 7) skierowany do dzieci młodszych i tych trochę starszych.
Będą mogły zbudować instrumenty z przedmiotów codziennego użytku, czy pod okiem reżysera zrobić klip muzyczny.
Do osób działających w branży muzycznej skierowane będą warsztaty Music In (Warsztaty Kultury).
Renata Kamola, specjalistka od zarządzania i realizacji międzynarodowych projektów kulturalnych wyjaśni zainteresowanym mechanizmy działania targów branży muzycznej typu WOMEX czy jazzahead!
Odpowie na pytania: Jak się przygotować do targów? Jak najefektywniej wykorzystać swoją obecność na targach? Jak skutecznie działać po ich zakończeniu? Na warsztaty obowiązują zapisy.
Niemuzyczną warstwę festiwalu stanowić będzie spotkanie z książką i filmem. O godz. 17 w Próba Cafe (ul. Grodzka 5) odbędzie się premiera książki „Żywoty” Ołeha Sencowa, a kilka kroków dalej, na Grodzkiej 5a, zobaczymy film litewskiego reżysera Egle Vertelyte’go „Cud”.
Muzyczna uczta na błoniach pod zamkiem rozpocznie się o godz. 18.30. Na „pierwszy ogień” pójdzie Way Station - przedstawiciel ukraińskiej sceny post rockowej i post punkowej.
Instrumentalne trio serwuje rozbudowane, wielowarstwowe kompozycje, które wykonywane na żywo nabierają zjawiskowego, transowego charakteru i brzmienia.
Gwiazdą czwartkowego wieczoru będzie Alexander Hacke & Danielle de Piccotto, unikalny duet, łączący ze sobą różne estetyki i style muzyczne. Ich twórczość wykracza poza samą kategorię muzyki, ponieważ duet czerpie inspiracje zarówno z literatury, sztuk wizualnych, poezji, jak i z dźwięków i obrazów zaczerpniętych wprost ze świata natury.
Danielle de Piccotto przez lata udzielała się w wielu zespołach, m.in. Crime and the City Solution czy Space Cowboys, a Alexander Hacke znany jest przede wszystkim jako basista i jeden z założycieli kultowej grupy Einstürzende Neubauten, z którą był w Lublinie na 8. edycji Innych Brzmień w 2015 roku.
Sprawdź też:
O godz. 21.30 sceną zawładnie Brain Damage, na czele którego stoi Martin Nathan - muzyk, producent, dj i animator francuskiej sceny dubowej.
Świętujące 20-lecie istnienia Brain Damage zawsze słynęło z szerokich poszukiwań brzmieniowych, łącząc najlepsze tradycje sound-systemów z żywym graniem, zatem koncert w Lublinie będzie niepowtarzalną okazja, aby usłyszeć i doświadczyć na żywo wszystkiego co najlepsze ze strony tej niesamowitej formacji.
Pierwszy dzień festiwalu zamknie o godz. 23.15 litewski kwartet Solo Ansamblis. Formacja inspiruje się brzmieniami w duchu Bauhaus, Tuxe-domoon, Killing Joke. Artyści operują na pograniczu muzyki z nurtów new wave, cold wave oraz electro i new romantic.
Co charakterystyczne, grupa łączy to wszystko z działaniami teatralnymi i performatywnymi, a podczas swoich występów wykorzystuje często projekcje video, rozbudowaną scenografię czy kostiumy.
Inne Brzmienia 2018. Muzyczny tygiel na rodzimym podwórku (ZDJĘCIA)
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
