Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Po raz kolejny wojska polskie i litewskie pokonały Krzyżaków.

Redakcja Wiadomości
Wideo
od 16 lat
Aż 40 tysięcy turystów oglądało inscenizację bitwy pod Grunwaldem zorganizowaną na polach grunwaldzkich pod Stężycą. W inscenizacji starcia wojsk Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego z Zakonem Krzyżackim brało udział około 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich.

Spis treści

Było rozesłanie wici przez króla Jagiełłę i wręczenie dwóch nagich mieczy

W ten sposób uczczono 614 rocznicę bitwy, w której 15 lipca 1410 roku wojska polsko-litewskie wspierane przez oddziały tatarskie, ruskie i czeskie, pokonali armię Zakonu Krzyżackiego.

Współczesne starcie pieszych i konnych rycerzy, łuczników i artylerzystów obserwowała publiczność zgromadzona na stoku pobliskiego wzgórza pomnikowego.

W inscenizacji bitwy pod Grunwaldem wzięło udział 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich
W inscenizacji bitwy pod Grunwaldem wzięło udział 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich
PAP/Tomasz Waszczuk

Tegoroczna inscenizacja rozpoczęła się napadem Krzyżaków na przygraniczne wsie i rozesłaniem przez króla Władysława Jagiełłę wici wzywających rycerstwo na wyprawę wojenną. Widzowie - jak zawsze - mogli zobaczyć moment wręczenia dwóch nagich mieczy przez poselstwo krzyżackie, śmierć wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena czy zdobywanie krzyżackich taborów na koniec bitwy.

Inscenizacja największym średniowiecznym widowiskiem historycznym w Polsce

Odgrywane pod Grunwaldem sceny nawiązują do wydarzeń znanych m.in. z roczników Jana Długosza, ale autorzy widowiska co roku starają się je uatrakcyjniać, wprowadzając jakiś nowy element. Walki obfitują w efektowne akcenty; wystrzały z bombard i hakownic, ataki łuczników i konne szarże.

Największym wyzwaniem na polu bitwy jest koordynacja walczących wojsk, dlatego w każdym oddziale jest ktoś z krótkofalówką. Pozwala to synchronizować kolejne etapy walki z odpowiednim podkładem muzycznym i narracją lektora.

Zmagania rycerzy obserwowało 40 tysięcy widzów na polach grunwaldzkich pod Stężycą
Zmagania rycerzy obserwowało 40 tysięcy widzów na polach grunwaldzkich pod Stężycą
PAP/Tomasz Waszczuk

Organizowana po raz 26. inscenizacja zwycięskiej bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim, stoczonej 15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu, jest największym średniowiecznym widowiskiem historycznym w kraju. Co roku przyciąga członków bractw rycerskich w całego świata.

Jak poinformowała PAP sierż. Paulina Śliwińska z komendy powiatowej w Ostródzie, według wstępnych szacunków policji sobotnią inscenizację obejrzało około 40 tys. widzów. Jak poinformowała podczas imprezy nie doszło do wypadków ani zdarzeń kryminalnych.

- Jedno dziecko zgubiło się w tłumie, jednak po kilkunastu minutach udało się policjantom je odnaleźć i przekazać opiekunowi - dodała.

W weekend pokazy rzemiosła, walki rycerzy, turnieje

Inscenizacja była głównym wydarzeniem trwających do niedzieli Dni Grunwaldu. Rekonstruktorzy mieszkali w obozowisku rycerskim, w którym odtwarzali warunki średniowiecznego życia. Można też skorzystać z oferty kilkudziesięciu kramów rozstawionych przez kupców i rzemieślników.

Organizatorzy starają się oddać wiernie historyczne szczegóły bitwy
Organizatorzy starają się oddać wiernie historyczne szczegóły bitwy
PAP/Tomasz Waszczuk

Miłośnicy historii mogli oglądać mistrzostwa Polski w walkach rycerskich, pokazy łucznictwa czy turnieje bardów. Odbywały się warsztaty chorału gregoriańskiego, koncerty muzyki dawnej i msze w średniowiecznej oprawie. W sobotę odbył się też Apel Grunwaldzki z udziałem przedstawicieli regionalnych władz, wojska i harcerzy.

PAP

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borowy
Znowu??!! To już robi się nudne. Nie mogliby raz dla odmiany wygrać Krzyżacy? Przecież Historii by to nie zmieniło - ona się już dokonała i skutków się nie zmieni.

P.S. Grunwald ma inną nazwę - Tannenberg. Pod Tannenbergiem Prusacy wydali Rosjanom bitwę, która skończyła się co prawda klęską Rosjan ale strategicznie to był początek szeregu przyczyn, które spowodowały klęskę Prus w I Wojnie. Pruska i później niemiecka propaganda kwestię tę podnosiła do rangi słusznego i należnego rewanżu za klęskę w bitwie sprzed kilku wieków. W dodatku poniesionej przez nieistniejące już państwo, którego Prusy a później Niemcy czują się duchowymi i politycznymi spadkobiercami. Stąd klęska pod Grunwaldem ale zwycięstwo pod Tannenbergiem. Niby to samo miejsce ale jak odmienne.

Na zakończenie anegdota. Jako że bitwa pod Grunwaldem miała poczesne miejsce w mitologii PRL, kolejne jej rocznice hucznie obchodzono. Podczas "okrągłej" - 555 rocznicy okolice trybuny udekorowano dziesiątkami flag przedstawiającymi herby rycerzy uczestniczą[wulgaryzm]h w bitwie. Rano przerażony kierownik uroczystości stwierdził, że wszystkie flagi zniknęły! W protokole napisał, że "flagi wyłopotały się w patriotycznym porywie". Przeszło!. Kiedy Ford ekranizował "Krzyżaków" to sam wspominał, że przy montażu wystarczyło zmienić kolejność kilku scen, aby pod Grunwaldem wygrali Krzyżacy. Albo ktokolwiek inny.
g
gosc
Polska Litwa pokonały Niemcy

Niema państwa Krzyżackiego.
T
Turbodymomen
Krzyżacy
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl