iPolitycznie: jakie dziedzictwo zostawia po sobie Benedykt XVI?

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Zmarły w ostatni dzień 2022 roku Benedykt XVI był uznawany przez wielu za jednego za najwybitniejszych teologów. Goście programu iPolitycznie, ks. prof. Bogumił Gacka MIC, teolog dogmatyczny z katedry Personalizmu Chrześcijańskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan wydziału teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dyskutowali o tym, jakie dziedzictwo pozostawia po sobie zmarły papież.

Co pozostawia po sobie Benedykt XVI?

Papież Benedykt XVI, znany wcześniej jako Joseph Ratzinger, jest uznawany przez wielu znawców Kościoła za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów.

– Najpierw jako profesor, potem jako prefekt kongregacji nauki wiary, następnie jako papież nieustanie posługiwał, dla formacji wiary i to na poziomie doktryny, ale również kiedy ustanawiał narzędzie formacji wiary, definitywnie zatwierdzał katechumenat kościelny, drogę neokatechumenalną, więc na pewno jest wybitnym, wielkim teologiem, można powiedzieć, zasługuje na miano doktora Kościoła – mówił ks. prof. Gacka.

Podobnego zdania jest ks. prof. Kantyka.

– Co do wielkości papieża Benedykta, to sama spuścizna teologiczna, zebrana w jedną całość, to jest kilkadziesiąt tomów. KUL już od kilku lat wydaje dzieła kard. Ratzingera i Benedykta XVI pod nazwą „Opera omnia”. Wydaliśmy już 13 z 16 tomów, a niektóre z nich są wydawane wielu woluminach. To jest spuścizna, teologiczna, do której będą wracać teologowie jeszcze przez wiele lat, ponieważ jest to naprawdę kopalnia wiedzy – uważa dziekan wydziału teologii KUL.

Dodał, że jeszcze za czasów przewodnictwa Kongregacji Nauki Wiary, kard. Ratzinger starał się „przybliżyć wiarę każdemu człowiekowi.”

– To za jego czasów opracowany i opublikowany został Katechizm Kościoła Katolickiego – przypominał.

Testament duchowy Benedykta XVI

– W testamencie duchowym, który stworzył w 2006 roku, Benedykt XVI powiedział: trwajcie mocno w wierze, miłujcie Jezusa Chrystusa i jego Kościół, który nie zawsze jest doskonały, ale jest jego ciałem. To jest moment, który ujawnia, że „serce mówi do serca” – mówił ks. prof. Gacka.

Przyznał też, że miał „wielką łaskę i honor” dwukrotnie spotkać Josepha Ratzingera. Pierwszy raz w 2002 roku, gdy ten przybył do Radomia, nadać sakrę biskupią Zygmuntowi Zimowskiemu.

– Osobiście ze mną rozmawiał o personalizmie i relacjach osobowych. Był bardzo ciepły, a jednocześnie bezpośredni – wspominał.

Drugim momentem była pielgrzymka Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii w 2010 roku.

Benedykt XVI – następca Jana Pawła II

Kardynał Ratzinger został wybrany papieżem kilkanaście dni po śmierci Jana Pawła II.

– Być może były pewne obawy na początku, ale papież Benedykt rozwiał je od razu, już w homilii inaugurującej swój pontyfikat, nawiązał do pierwszego kazania swojego poprzednika jako głowy Kościoła. Zwrócił się do młodzieży, mówiąc, by ta nie obawiała się Chrystusa, bo on niczego nie zabierze, ale wszystko daje – wspominał ks. prof. Kantyka.

Podkreślił, że w tych słowach nowego papieża rozpoznano wówczas myśl papieża-Polaka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl