Po pierwsze wcześniej trzeba zadbać o ustawienie świateł i sprawdzić stan żarówek. Źle ustawione reflektory mogę oślepiać innych kierowców. Stare żarówki nierzadko świecą słabo i nie zapewniają odpowiedniej widoczności. Szkła reflektorów powinny być czyste, podobnie jak szyby samochodu. Te ostatnie trzeba wyczyścić także od środka.
Jeśli w samochodzie jest możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, należy ustawić je tak, by nie było zbyt intensywne. - Mocne światło wewnątrz samochodu osłabia zdolność obserwacji tego, co się dzieje na zewnątrz – podkreśla Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy ze Szkoły Auto Skoda. – Nawigację też trzeba przestawić w tryb nocny. Pasażerowie nie powinni używać urządzeń, które emitują intensywne światło.
Kierowca powinien unikać patrzenia na reflektory nadjeżdżających samochodów, bo to oślepia. Trzeba też pamiętać o właściwym korzystaniu ze świateł drogowych, a więc nie włączać ich w terenie zabudowanym i wyłączać, gdy z przeciwka zbliża się inny pojazd. Konieczne są też dłuższe odstępy.