Metoda małych kroków
Pierwszy krok to stworzenie planu przeprowadzki. Zaplanujmy etapy pakowania – to zdecydowanie ułatwi cały proces. Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę- podpowiadają przedstawiciele Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów.
Spakowanie wszystkich rzeczy jednego wieczoru graniczy z cudem i wprowadza nerwową atmosferę. Nie ze wszystkich przedmiotów korzystamy cały czas. - Te, których używamy tylko sezonowo (np. rzeczy związane z naszym hobby, pamiątki, książki czy ubrania sezonowe), możemy spakować w pierwszej kolejności. Pakując się etapami, zyskujemy cenny czas, możemy odpowiednio zabezpieczyć najważniejsze rzeczy przed uszkodzeniem i jednocześnie nie zostawiamy wszystkiego na ostatnie godziny przed przeprowadzką- wskazano.
Segregacja rzeczy
Zabierając się do pakowania, bądźmy bardzo krytyczni względem posiadanych rzeczy. Wyrzućmy te zepsute i oddajmy te, których nie używamy od dłuższego czasu.
Przedstawiciele PZWLP zwracają uwagę, że "każdy ma tego typu przedmioty na dnie szafy". - Stare ubrania, sprzęty sportowe, nigdy nieużywane sprzęty AGD czy dawno temu przeczytane książki, których nie chcemy trzymać w domowej bibliotece- wyliczono.
Pozbycie się tego typu rzeczy nie tylko zmniejszy nasz bagaż, ale też pomoże szybciej osiągnąć harmonię w nowym miejscu. - Zasada jest prosta – jeśli coś nie było używane w ciągu ostatnich dwóch lat, to znaczy, że już się nam nie przyda- wskazano.
Pudełko czy torba?
Do pakowania niezbędne będą odpowiednie opakowania. Ubrania możemy włożyć w duże torby i walizki, które na pewno mamy w domu. Książki i ciężkie rzeczy lepiej będzie spakować w mniejsze opakowania.
Jednocześnie wskazano, że rozkładając przedmioty w kartonach, warto zastosować zasadę od największego do najmniejszego i ułożyć duże przedmioty na dnach pudełek. Dobrym rozwiązaniem będzie też spakowanie pościeli w worki próżniowe – w taki sposób można zaoszczędzić sporo miejsca.
- Szklane ozdoby oraz przedmioty kuchenne warto odpowiednio zabezpieczyć, np. używając w tym celu folii bąbelkowej, a następnie pakując je w klasyczne kartonowe pudełka. Istnieje trick, który sprawi, że przenoszenie rzeczy stanie się dużo łatwiejsze. Wystarczy wyciąć w kartonach prostokątne otwory na dłonie – po takim zabiegu nawet największe pudełka od razu staną się poręczniejsze. Warto też pomyśleć o odpowiednim oznakowaniu wszystkich kartonów i toreb- podpowiadają eksperci.
Oznaczanie to podstawa
Przy pakowaniu warto pomyśleć o rozpakowywaniu. Czyli o tym, jak najlepiej przygotować swoje rzeczy do transportu, jednocześnie ułatwiając sobie pierwszą czynność, którą będzie trzeba wykonać w nowym domu. Warto posegregować przedmioty tematycznie – rzeczy z poszczególnych pomieszczeń powinny zostać zapakowane razem.
Można oznaczyć je na przykład za pomocą kolorowych naklejek. W taki sposób od razu wiemy, co, gdzie się znajduje. Warto również stworzyć ,,bagaż podręczny’’ – czyli spakować oddzielnie przedmioty pierwszej potrzeby, które przydadzą się w nowym mieszkaniu w pierwszej kolejności.
Przeprowadzka na własną rękę
Warto przemyśleć, w jaki sposób chcemy przewieźć swoje rzeczy. Jedną z opcji jest wynajęcie firmy przeprowadzkowej. Według danych portalu kb.pl cena wynajęcia zespołu przeprowadzkowego na sześć godzin może sięgać ponad 1 tys. zł. W związku z tym, wielu z nas wybiera przeprowadzkę na własną rękę, jednak przewóz rzeczy autem osobowym może okazać się problematyczny.
Wakacje 2021. Ile wydamy w tym roku na urlop i jak chcemy go...
Według badania SW Research na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów aż 67 proc. Polaków korzysta z opcji wynajmu krótkoterminowego samochodów (Rent a Car), jeśli zaistnieje konieczność przewiezienia rzeczy o dużych gabarytach. Takie rozwiązanie jest doskonałą alternatywą dla firmy przeprowadzkowej. Cena wynajmu auta zależy zarówno od marki/klasy auta i wielkości pojazdu, jak i od liczby dni, na które potrzebujemy samochodu.
