Choć egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, to jego wynik ma duże znaczenie, ponieważ często jest przepustką do wymarzonej szkoły średniej. Co zatem zrobić, aby skutecznie przygotować się do egzaminu z matematyki? Oto kilka rad i wskazówek dla uczniów.
Dowiedz się, jakie wiadomości i umiejętności obejmuje egzamin ósmoklasisty.
Na lekcjach matematyki omawiane były różne zagadnienia matematyczne. Niektóre z nich były obowiązkowe, inne dodatkowe, uzupełniające. Przed przygotowaniem się do egzaminu dowiedz się dokładnie, jakie wiadomości i umiejętności mogą być sprawdzane na egzaminie, a których na pewno nie będzie. W 2023 r. egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych, a nie w podstawie programowej. Ten dokument znajdziesz na stronie CKE (akty prawne do ISAP-u (cke.gov.pl)). Dzięki temu będziesz wiedzieć, które pojęcia, twierdzenia, wzory, algorytmy należy powtórzyć.
Zapoznaj się z arkuszami zadań z lat ubiegłych i poznaj strategie rozwiązywania zadań.
Aby czuć się pewnie na egzaminie, powinnaś/powinieneś dowiedzieć się, jak zbudowany jest arkusz i jakie typy zadań pojawiają się na egzaminie. Bardzo istotną kwestią jest to, abyś rozwiązywała/rozwiązywał zadania z arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Dzięki temu dowiesz się, co sprawia ci największe trudności, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, co musisz powtórzyć i jakie strategie można stosować przy rozwiązywaniu różnych typów zadań. Pamiętaj, że zadania zamknięte można rozwiązywać inaczej niż zadania otwarte. Czasami wystarczy skupić uwagę na podanych odpowiedziach i eliminować te, które nie spełniają podanych warunków.
Systematycznie ucz się do egzaminu.
Do egzaminu zacznij przygotowywać się już dziś. Postanów sobie, że codziennie będziesz rozwiązywała/rozwiązywał po kilka zadań i postaraj się wytrwać w tym postanowieniu. Mogą to być zadania np. z arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Możesz też wykorzystać zbiory zadań przygotowujące do egzaminu ósmoklasisty. Ważne jest abyś powtórzyła/powtórzył wszystkie zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie.
Weź udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty.
Aby uniknąć zbyt dużego stresu na egzaminie, weź udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty. Jeśli twoja szkoła nie organizuje takiego sprawdzianu, zorganizuj go w domu wspólnie z rodzicami. Możecie np. wydrukować jeden z arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych, który rozwiążesz bez żadnych dodatkowych pomocy (np. kalkulatora, podręcznika) w ciągu 100 minut (lub dłuższym, jeśli na egzaminie będziesz miała/miał wydłużony czas). Pozwoli ci to ocenić, jak radzisz sobie z ograniczeniem czasowym. Potem sprawdźcie twoje rozwiązania z rozwiązaniami podanymi w zasadach oceniania.
Ćwicz sprawności rachunkowe.
Prawie każde zadanie matematyczne wymaga wykonywania obliczeń rachunkowych. Powtórz sobie tabliczkę mnożenia, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb całkowitych, ułamków zwykłych i dziesiętnych oraz algorytmy działań pisemnych. Pamiętaj o skracaniu ułamków oraz o łączności i przemienności dodawania i mnożenia. Pomoże ci to uniknąć żmudnych i długich rachunków.
Dokładnie czytaj teksty zadań.
Nie można rozwiązać zadania matematycznego bez dokładnego przeczytania jego treści. Właściwe zrozumienie opisanej w zadaniu sytuacji może zadecydować o sukcesie lub porażce w jego rozwiązywaniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku zadań tekstowych, które często sprawiają najwięcej trudności. Dlatego staraj się skupić na czytanym tekście i wyłowić z niego najistotniejsze informacje. Aby niczego nie pominąć, możesz je np. podkreślać. Pamiętaj, że nie tylko liczby są ważne, ale również wszystkie zależności miedzy danymi lub danymi i wielkością poszukiwaną. Zanim przystąpisz do rozwiązywania zadania, spróbuj wyobrazić sobie opisaną sytuację. Zrób odpowiedni rysunek. Wypisz dane z zadania i to, czego szukasz.
W zadaniach otwartych zapisz obliczenia częściowe i odpowiedź.
W zadaniach otwartych pamiętaj o zapisywaniu działań częściowych. Osoba, która będzie sprawdzała twoją pracę, musi wiedzieć, na podstawie zapisanych działań i sporządzonych rachunków, w jaki sposób rozwiązywałaś/rozwiązywałeś zadanie. Pamiętaj o zapisaniu odpowiedzi do zadania lub zaznacz ją w jakiś inny sposób (np. podkreśl).
Jesteśmy przekonaniu, że jeśli dostosujesz się do powyższych rad i wskazówek, na pewno dobrze poradzisz sobie na egzaminie ósmoklasisty z matematyki.
