Jak sprawdzić rzetelność kontrahenta?

Maja Piotrowska AIP
Przedsiębiorcy mają problemy ze sprawdzeniem wiarygodności potencjalnych i obecnych partnerów biznesowych. Sprawdzenie firm, z którymi planujemy podjąć współpracę może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości firmy oraz pozwala na uniknięcie problemów np. z nieterminowymi płatnościami oraz nierzetelnie wykonywanymi zadaniami.

Najprostszym sposobem na wstępne sprawdzenie partnera biznesowego jest samodzielne wyszukanie podstawowych informacji na temat firmy w internecie. Przeanalizujmy stronę internetową potencjalnego kontrahenta, oficjalne profile w mediach społecznościowych czy opinie, jakie pojawiają się w sieci na temat danego przedsiębiorstwa (choć w ostatnim przypadku warto wziąć pod uwagę, że negatywne opinie mogą być autorstwa konkurencji). Zwróćmy również uwagę na publikacje na temat firmy pojawiające się w mediach oraz na to, czy i jakie certyfikaty posiada interesująca nas organizacja. Warto również zasięgnąć opinii „w branży” – zapytać o potencjalnego partnera zaprzyjaźnione firmy czy klientów. W końcu, standardową praktyką jest też prośba o zaświadczenie o nadaniu numeru NIP czy REGON, którą powinniśmy skierować do przyszłego kontrahenta.

Kolejnym etapem powinno być sprawdzenie konkretnej firmy w rejestrach gospodarczych. Oczywiście, początkowo warto zacząć od tych bezpłatnych. Jeśli mamy do czynienia z osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, możemy skorzystać z CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Sprawdzimy tam, czy dana firma faktycznie została zarejestrowana oraz czy nie została przypadkiem zawieszona czy skreślona z rejestru. - W przypadku spółki prawa handlowego, warto zweryfikować firmę w Krajowych Rejestrze Sądowym. Odpis KRS dostarcza wielu, cennych informacji na temat przedsiębiorstwa, takich jak: dane teleadresowe firmy, wielkość kapitału, okres działalności, właściciela i sposób reprezentacji firmy, ale i wzmianki o ew. postępowaniach upadłościowych czy zaległościach względem urzędu skarbowego czy ZUS-u – mówi Wojciech Kryński, współwłaściciel firmy Ground Frost.

W KRS składane są również sprawozdania finansowe podmiotów (spółek). Nie są one dostępne w formie elektronicznej, ale każdy zainteresowany może prosić o ich udostępnienie w formie papierowej. Na tej podstawie można dokonać analizy finansowej kontrahenta bazując na historycznych danych o jego działalności. To wydajna, choć czasochłonna metoda. W niektórych przypadkach istotne są też powiązania osób reprezentujących kontrahenta. Tu również nieocenionym źródłem wiedzy jest KRS, w którym znaleźć można informacje na temat tego, w jakich spółkach i z jakimi osobami dany kontrahent współpracował w przeszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaki
Ja sprawdzam wypłacalność tylko w dużych wywiadowniach gospodarczych, teraz już nawet nie ubezpieczam faktur, bo okazało się, że raporty są uzależnione od ubezpieczeń. Dlatego przeniosłem się do niezależnej firmy www.creditreform.pl i tam mam hurt danych, nie jakieś przypadkowe cząstkowe! Ani Big ani KRD nie ma kompleksu danych. Można być w KRD i być wypłacalnym i wiarygodnym!
M
Martyna
Ja mogę polecić stronę sprawdz-nip.pl
a
artur60
dla mnie to bardzo proste jak sprawdzić rzetelność kontrahenta...jak widzę, że ma certyfikat Rzetelna Firma jestem od razu spokojny, wiem że dana firma nie ma długów....moja firma też ma ten certyfikat, jesteśmy uczciwi i rzetelni właśnie i faktycznie dzięki temu mamy więcej zleceń, kontrahenci to zauważają.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl