Jak wyczyścić przypalony garnek? Czym wyczyścić garnek emaliowany, aluminiowy a czym stalowy? Przypalony garnek po powidłach - jak umyć?

ToT
Jak wyczyścić przypalony garnek? To odwieczne pytanie towarzyszące najlepszym paniom domu. Sposobów jest wiele, ale trzeba wiedzieć czym wyczyścić garnek emaliowany, czym garnek ze stali nierdzewnej, a czym aluminiowy. Przydatna może być soda, ale jak wyczyścić przypalony garnek po powidłach? PORADNIK

Jak wyczyścić przypalony garnek? Kilka sprawdzonych sposobów

Istnieje kilka sposobów na czyszczenie przypalonego garnka. Można do tego wykorzystać:

  • sól
  • proszek do prania
  • piasek
  • ocet
  • sodę
  • ryż
  • kostkę do zmywarki

Czym wyczyścić przypalony garnek radzi blogerka

Autorka bloga "Dorota smakuje" podpowiada kilka sposobów na umycie garnka:

  1. Sól – wypłukane dno przypalonego garnka wysypujemy obficie solą, zlewamy odrobina wody by powstała papka i zostawiamy na noc. Potem myjemy.
  2. Ocet – dno przypalonego garnka zalewamy wodą z octem, zagotowujemy i zostawiamy na noc. Myjemy.
  3. Soda – sodę wymieszać z niewielką ilością wody i taką papkę nanieść na przypalenie, zostawić na noc a potem garnek umyć.
  4. Kostka do zmywarki – Do garnka wlewamy ok 3-4 cm ciepłej wody i rozpuszczamy w niej kostkę do zmywarki. Garnek zostawimy tak na noc, następnego dnia wkładamy do zmywarki i myjemy.
  5. Ryż – do garnka wsypujemy garstkę ryżu białego, zalewamy wodą i gotujemy. Myjemy.

Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej?

Jak wyczyścić przypalony garnek stalowy? Można to zrobić dodając do wody kwas cytrynowy – po tym jak się zagotuje woda, cała spalenizna sama świetnie odchodzi - radzi portal womandvice.pl.

Garnek ze stali nierdzewnej można zalać wodą na określony czas, wlać wodę i zasypać dno solą na 2-3 godziny. Następnie dno spokojnie zmyć gąbką i detergentem.

Można również użyć octu. Na dno wlewa się go na 2-3 godziny, a następnie przypalenie łatwo zmyć szmatką. Dobrze myją garnki środki do wybielania. Na dno średniego garnka wlać łyżkę takiego środka i gotować. Potem płyn wewnątrz naczynia dobrze zmyć detergentem i wodą.

Węgiel aktywny również można stosować do czyszczenia spalenizny z garnka. Rozdrobnić tabletki w proszek i wsypać na dno przypalonego garnka. Zalać wodą na piętnaście minut i dokładnie spłukać.

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

Świetnym sposobem jest gotowanie garnka w roztworze sody. W większy garnej stawiamy brudny garnek i zalewamy roztworem: paczka sody na 6 litrów wody. Kiedy roztwór się zagotuje trzeba garnek trzymać na małym ogniu około dwóch godzin. Kiedy garnek ostygnie należy umyć go jak zwykle.

Czym wyczyścić przypalony garnek emaliowany?

Jak wyczyścić przypalony garnek emaliowany radzą na portalu Youtube "Dobre rady". Szczegóły poniżej. Jak widać warto do tego wykorzystać sól.

Jak wyczyścić garnek po powidłach?

To jedno z największych wyzwań dla gospodyni. Jakie sposoby zastosować? Niestety nie ma jednej dobrej rady. Do czyszczenia można np. użyć coca-coli.

Ten popularny napój nie tylko świetnie odrdzewia, ale też usuwa spaleniznę. Wystarczy ją wlać do przypalonego garnka i gotować kilka-kilkanaście minut. Po tym zabiegu garnek powinien dać się doczyścić.

Niektóre panie radzą jednak, aby zastosować CIF. Wlać go należy do garnka, a następnie zalać wrzątkiem. Resztki przypalenia najlepiej usunąć popularnym "druciakiem".

Jak wyczyścić przypalony garnek? Soda jest użyteczna, ale pomóc może piasek

Soda oczyszczona działa podobnie jak sól, ale jest silniejsza w działaniu i często skuteczniejsza - informuje portal gotujmy.pl. Należy wymieszać ją z wodą, zalać mieszaniną garnek i zostawić na noc. Jeśli jednak i to nie pomoże, należy wylać mieszaninę z garnka, wlać świeżą wodę, wsypać sodę i pogotować . Ta metoda nie służy jednak aluminiowym garnkom. Należy o tym pamiętać, by go nie zniszczyć. Soda to jeden ze starych i sprawdzonych sposobów w usuwaniu spalenizny z garnka.

Inny sposób proponowany przez ten portal to piasek. Jak wyczyścić nim przypalony garnek?
Jest to staroświecka, ale sprawdzona metoda. Należy za jego pomocą szorować garnek. Można sobie pomóc w tym zwykłym... mchem. Piasek oczywiście musi być czysty. Jest to na pewno bardziej pracochłonna metoda niż wymienione wyżej. Przynosi jednak oczekiwane rezultaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 33

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kruszonka

Najprościej jest stosować płyn do naczyń i kwasek cytrynowy jaki razem bardzo mocno rozmiękcza syf i przypalenia https://infomiasto.eu/jak-wyczyscic-przypalone-i-brudne-garnki-oraz-patelnie/ tak sam czyszczę i zawsze wygalają jak nowe.

s
sara

@opal no niby tak, ale wiesz jak to czasami kurierzy 'dbają' o przesyłki..a jak potrzebujesz coś na szybko to nie masz czasu bawić się w reklamacje, protokoły i odsyłanie..

@poska masz na myśli jakieś konkretne garnki? Możesz jakies polecić szczególnie ?

p
poska

@opal prawda :3 A do tego też są dobrze wykonane. @opal ja tam się nie dziwię, że ludzie się boją. Też bym pewnie miała jakieś opory, ale świat idzie do przodu ;)

o
opal

@sara są garnki które świetnie wygladają i nie są takie drogie.

@sara nie ma się czego bać bo przesyłki są odpowiednio oznaczone i zabezpieczone.

S
Sara

@ola ja też tak mam,wszystko musi ładnie wyglądać, najgorsze tylko że to co designerskie jest strasznie drogie :/

@ola ja bym sie nawet bała kupować online szklane/porcelanowe produkty.

G
Gość

@sera mieszkania może i nie meblują, ale narzekali jakiś czas temu, że wszystkie garnki z innego zdarzenia mają. @sera ja wolę kupować stacjonarnie, zawsze możesz dotknąć, obejrzeć. Chyba, że znam już firmę to i online potrafię coś kupić

G
Gość

@wata no czegoś takiego na pewno nie uznają, haha :D @Tosia myślisz, że zestaw dobrych garnków to odpowiedni prezent na święta?

T
Tosia

@wata i prawidłowo, szkoda zdrowia na takie kilku razowe 'naczynia' o kasie nie wspomnę. Teraz może jakieś przedświąteczne promocje będą to dobrze się rozejrzeć za czymś porządniejszym.

@wata haha na pewno zapamiętaliby Cię na długo :D

w
wata

@mauryc nie, to byl jakiś noname z marketu. więcej takiego nie kupie.

@Lulu a co będe reklamowała garnek który sama przypaliłam ;d? napewno nie uznają.

L
Lulu

@wata czyli co poszedł do wyrzucenia ? Nie można w takim momencie zareklamować ?

@wata dokładnie, chociaż nie wiem czy zamawianie szkła to dobry pomysł przez internet ?

w
wata

@lulu kiedyś nowy jaki kupiłam był felerny i nie dało się nic zrobić bo wszystko się przypalało.

@Lulu a jak nie znajdziesz w sklepach to zawsze można zamówić online :)

L
Lulu

@Dera no tak szorowanie niestety może ostro zaszkodzić :( dlatego najlepiej najpierw namoczyć najdłużej jak się da

@Dera rzeczywiście, nie wiedziałam, że w tylu sklepach można znaleźć ich produkty

L
Lulu

@gość serio przez takie dno garnki się mniej przypalają czy bardziej potrawy ?

@gość oczywiście przez internet ewentualnie w różnych sklepach ostatnio widziałam w netto, media markt itp :)

G
Gość

@wika też jestem za garnkami z wielowarstwowym dnem. Zdecydowanie mniej się przypalają, a w dodatku gotowanie jest oszczędniejsze. @wika gdzie można dostać ich produkty?

w
wika

dna wielowarstwowe,czy to trzy- ,czy cztero- czy dwu- ,zawsze będą lepsze od jednej cienkiej warstewki. I to właśnie te będą się przypalać szybciej.

@Zofia, ambition, fajna marka, cena do jakości jest super. i maja grube dna

Wróć na i.pl Portal i.pl