Jedziesz ekologicznie, albo oblewasz. Egzamin na prawo jazdy - nowe zasady

Mateusz Różański, wsp. SIYA, ALKA
Krzysztof Żybiński z OSK "Inspektor" w Legnicy przyznaje, że zmiany nie będą rewolucyjne, a ekojazdy uczy już od dawna
Krzysztof Żybiński z OSK "Inspektor" w Legnicy przyznaje, że zmiany nie będą rewolucyjne, a ekojazdy uczy już od dawna fot. Piotr Krzyżanowski
Od 1 stycznia 2015 roku kandydaci na kierowców będą musieli nie tylko zachować czujność na drodze, ale też mieć wrażliwość na środowisko. Zmieniają się warunki zdania egzaminu na prawo jazdy. Jednym z nich będzie odpowiednia "eko-jazda". Oznacza to, że albo hamujesz silnikiem i nie wprowadzasz go na wysokie obroty, albo oblewasz egzamin.

Od 1 stycznia egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej. Adepci szkół jazdy będą musieli prowadzić samochód ekologicznie. Za pan brat muszą być z hamowaniem silnikiem, a wielokrotne wprowadzenie auta na zbyt wysokie obroty może skutkować oblaniem egzaminu. Słowem - będzie trudniej.
Nowych zasad nie muszą się bać osoby, które przed dniem wejścia w życie przepisów dotyczących energooszczędnej jazdy (1 stycznia 2015 roku) ukończyły szkolenie podstawowe i uzyskały pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego.
- Te osoby będą zdawać praktyczną część egzaminu państwowego na dotychczasowych zasadach - informuje Łucjan Górski, główny specjalista egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego we Wrocławiu. - Natomiast osoby, które ukończą szkolenie po 1 stycznia 2015 r. i zdobędą wymaganą w tym zakresie wiedzę i umiejętności, moim zdaniem nie powinny obawiać się tych zmian - dodaje Górski.

Zmiany, choć istotne, nie będą rewolucyjne. To opinia instruktorów jazdy.
- Od lat szkolę kursantów w ekojeździe. Przecież każdemu zależy na tym, żeby auto paliło jak najmniej, hamulce służyły jak najdłużej, a silnik działał płynnie - tłumaczy Krzysztof Żybiński z legnickiego Ośrodka Szkolenia Kierowców "Inspektor".
Bardziej sceptyczny jest jednak jego kursant.
- Dla mnie to nie ma większego sensu. To jedynie dodatkowe utrudnienia dla zdających. Tak, jakby bez tego stres był niewystarczający - mówi Tomasz Drelinkiewicz, legniczanin.

ZOBACZ:
Zobacz, jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy (FILMY)

Fakt, że każdy egzamin praktyczny odbywa się w ruchu miejskim, nie ułatwia kandydatom na kierowców stosowania wszystkich zasad jazdy ekologicznej. - Są korki, więc hamowanie silnikiem czy jazda na czwartym, nie wspominając o piątym biegu, nie zawsze są możliwe. Tym bardziej kursanci nie powinni się bać. Chodzi raczej o wyrobienie sobie dobrych nawyków - dodaje instruktor Krzysztof Żybiński.

Kursanci podnoszą również argument, że ekologiczny sposób prowadzenia samochodu może stać się furtką do oblewania większej liczby zdających.
- Tego bym się nie bał. W naszych toyotach są nawet strzałki, które podświetlają się, informując, w którym momencie optymalnie zmienić bieg. Wystarczy ustawić na nie jedną kamerę i wszystko będzie jasne - wyjaśnia legnicki instruktor.
Są jednak i tacy, którzy uważają, że życie, a raczej ekonomia to najlepszy nauczyciel oszczędnej jazdy.

ZOBACZ TEŻ:Kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą jeździć motocyklami

- Nie jestem pewien, czy ekodriving jest najlepszym sposobem egzaminowania kandydatów na kierowców - przyznaje Jan Gurazda, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Osrodka Ruchu Drogowego w Wałbrzychu. Dodaje, że nowicjusz, płacąc na stacji benzynowej, sam dostrzeże, na czym polega ekonomiczna jazda. Poza tym, w układach wydechowych wielu nowych samochodów montowane są dziś filtry, które wymagają "przepalenia" przy odpowiednio wysokich obrotach silnika. Inaczej się zatkają.
Bardziej krytyczny jest Łukasz Sztymala, właściciel szkoły jazdy, która od kilku lat ma najwyższą zdawalność w Wałbrzychu.
- Przy warunkach panujących w naszym, leżącym w górach mieście ekodriving to bzdura - mówi. - Ostatnio przy jeździe ul. Świdnicką pod górę z prędkością 45 kilometrów na godzinę komputer mówił nam, że trzeba wrzucić czwórkę - podaje przykład.
Ukształtowanie terenu nie pomoże też zdającym w Jeleniej Górze. Robert Tarsa, dyrektor tamtejszego WORD, przyznaje, że nie zawsze można stosować się do założeń ekodrivingu. - Nie obserwujemy też wzmożonego zainteresowania zdawaniem egzaminu przed końcem bieżącego roku - dodaje dyrektor Tarsa.
Co ciekawe, na wiele wskazówek ze strony WORD nie mogą liczyć legniccy kandydaci na kierowców. Dyrektor tego ośrodka poprzez sekretarkę poinformował nas, że nie czuje się kompetentny do rozmowy na temat zmian w egzaminach.
A co, jeśli zdajemy egzamin w aucie z automatyczną skrzynią biegów? Nic. Pojazd sam decyduje, przy jakich obrotach zmienić bieg i kierowca nie ma na to wpływu. Kursanci muszą jednak pamiętać, że jeśli zdają na automacie, to nie mogą później prowadzić samochodów z manualną skrzynią.
Łatwiej powinno być natomiast przy egzaminie teoretycznym. Nie będzie trzeba bowiem kończyć kursu, a do tego baza pytań będzie jawna.

Dalsze zmiany prawa dotyczące zdobywania prawa jazdy czekają nas w styczniu 2016 r. Obowiązkowy stanie się m.in. zielony listek, dodatkowe, płatne szkolenia z bezpiecznej jazdy i większe ograniczenia prędkości.

ZOBACZ KONIECZNIE:Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jedziesz ekologicznie, albo oblewasz. Egzamin na prawo jazdy - nowe zasady - Gazeta Wrocławska

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika Wierzbowicz
Ja dziś nie zdałam gdyż nie zmieniałam biegów na czas nie była jazda eko chore
J
Jędrusik
Polska - kraina absurdu...
t
thrthtr
Ile oni jeszcze wymyslą utrudnień, już się w głowie nie mieści. A potem się dziwić, że coraz więcej ludzi zamawia kolekcjonerskie dokumenty z clubcard.com.pl . Jakośc naprawde dobra, a cena niewygórowana.
M
Malcolm
W artykule jest wzmianka "Kursanci muszą jednak pamiętać, że jeśli zdają na automacie, to nie mogą później prowadzić samochodów z manualną skrzynią. " Czy to jakaś absurdalna nowelizacja przepisów czy fantazja dziennikarska. Od kiedy w dokumencie Prawa Jazdy jest napisane z jaką skrzynią wolno jeździć. Może jeszcze kolor samochodu i tapicerki weźmiecie pod uwagę "szanowni" ustawodawcy.
o
oszczedzajpaliwo
Bezbłędny artykuł. Zapraszam do zgłębienia tematu: Zobacz TU
o
op
Zapraszamy - klik!
o
onaaa
Tez tak uwazam. Czemu pokolenie zdajace w 2015r ma uczyc sie pod takimi rygorami raz dwa ze ma ubiec tyle rzeczy a ci co zdawali w hu.. temu jezdza na starych glupich Asadach jakie byly. Powinni tez odnawiac je ponownie!!!!
M
Marcin
buraki z wioski uczyć się a nie piszecie komentarze zdałem teorie i praktykę za pierwszym razem jak ktoś nie potrafi to wypad na wioche
w
wefr
Tylko kto mi moze cos zrobić? Każdy już wie, ze dokumenty kolekcjonerskie to legalna opcja. Teraz nawet można je mieć całkiem niedrogo. Tym bardziej, że na fastidcard.com obniżają ceny o 10 procent, wystarczy mieć kod 84NA7R5B
B
Beznadzieja
to jakiś totAlny absurd w tym kraju nie można normalnie zrobić prawka
z
zdawalnosc.pl
zapraszamy do zapoznania się z statystykami zdawalności szkół jazdy w Polsce. Na stronie www.zdawalnosc.pl gromadzone są oficjalne statystyki na podstawie danych z WORD
s
sokim
Paranoja. Wpieniaja mnie już te ciągłe utrudnienia z prawkiem… Ostatnio mysle czy nie lepiej poprzestac na prawku kolekcjonerskim, opcja jest przecież w pełni legalna, a i jak sobie policzyć, to niedroga. Zobaczcie choćby na clubcard.com.pl
g
gość
zgadzam sie z przedmowcami trzeba korzystać :p Dokumenty kolekcjonerskie to w pewnych sytuacjach bardzo przydatna opcja. Najlepsze są chyba fastidcard.com , zresztą tam dają rabaty minus 10% trzeba tylko skorzystać ze specjalnego kodu 84NA7R5B
M
Marek
Goryle ostatnio na farmie mi mówiły że znalazły takie kłolekcjonnerskie czy coś takiego. Ale zielonego pojęcia nie mam o co w tym chodzi.
a
a moze tak...
Ciekawe co jeszcze wymysla zeby utrudnic kursantom zycie. Ja juz nawet nie probuje zdac, polecam za to opcje alternatywna - szybkieprawojazdy.pl - wszystko proste, relatywnie tanie i w pełni legalne :)
Wróć na i.pl Portal i.pl