Jest akt oskarżenia w sprawie byłego dyrektora Teatru Bagatela. Henrykowi S. grożą 3 lata więzienia

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Henryk S., oskarżony jest o łamania praw pracowniczych i nakłaniania do innych czynności seksualnych
Henryk S., oskarżony jest o łamania praw pracowniczych i nakłaniania do innych czynności seksualnych Andrzej Banaś
Były dyrektor Bagateli Henryk S. już wcześniej usłyszał łącznie dziewięć zarzutów, dotyczących nakłaniania do seksu oraz łamania praw pracowniczych pracownik teatru. Teraz śledczy skierowali akt oskarżenia do sądu. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Grozi mu do 3 lat więzienia.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Jak informuje prokuratura mężczyzna został oskarżony o czyny przeciwko wolności seksualnej, naruszania praw pracowniczych oraz nietykalności cielesnej. Wśród pokrzywdzonych jest 9 kobiet. Henryk Jacek S. miał je nagabywać między innymi w krakowskich kawiarniach. Miało do tego dochodzić przez 10 lat - od lata 2009 do 25 października 2019 r.

Czyny oskarżonego polegały m.in. na dyskryminowaniu pokrzywdzonych ze względu na płeć, niezapewnianiu bezpiecznych warunków pracy, naruszenie godności pracownika. W odniesieniu do sześciu osób pokrzywdzonych doszło również do doprowadzenia ich do poddania się innej czynności seksualnej - mówi Janusz Hnatko, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Rzecznik dodaje, że pokrzywdzone, pracując w teatrze, powinny mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Dyrektor, jako osoba stojąca na czele hierarchii pracowników teatru, winien być gwarantem zapewnienia właściwych, sprzyjających pracy twórczej warunków pracy. A te, w których występował strach i upokorzenie - nie były bezpieczne nie tylko dla psychiki pokrzywdzonych, ale też dla ich zdrowia fizycznego - mówi prok. Hnatko.

Afera wybuchła jesienią 2019 r.

Głośno wokół warunków pracy w Bagateli zrobiło się na początku listopada ubiegłego roku, kiedy to pracownice Teatru Bagatela skierowały do prezydenta Jacka Majchrowskiego list, w którym oskarżyły dyrektora placówki o mobbing i molestowanie seksualne. Według ich relacji Henryk S. miał m.in. wymuszać pocałunki, dotykać i przytulać wbrew ich woli. Prezydent miasta zgłosił sprawę do prokuratury.

Dyrektor oskarżeniom zaprzeczył i udał się na urlop, na którym miał przebywać do 13 lutego. Jednak na początku stycznia został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Prokuratura postawiła Henrykowi S. dziewięć zarzutów dotyczących czynów na szkodę pięciu kobiet. Później rozszerzono zarzuty na kolejne 4 poszkodowane. Śledczy przedstawili byłemu już dyrektorowi zarzuty nakłaniania kobiet do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych.

Henryk S. nie przyznał się do winy. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji - stawiennictwa jeden raz w tygodniu; poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł, a także zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora.

Po tych krokach prokuratury miasto rozwiązało kontrakt z Henrykiem S. Stanowisko dyrektorskie zajmował on od 1999 roku. Do czasu wyłonienia nowego dyrektora obowiązki pełniła Renata Derejczyk, była zastępczyni dyrektora Teatru Bagatela.

Zmiana statutu teatru

Po odwołaniu poprzedniego dyrektora Bagateli, miejscy radni podjęli decyzję o zmianie statutu teatru, rozdzielając funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji. Zmiana dotyczyła także powoływania i odwoływania zastępców dyrektora. Dotychczas powoływanie zastępców leżało w gestii dyrektora, obecnie należy to do kompetencji prezydenta Krakowa.
2 czerwca br. w wyniku konkursu na stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Bagatela zostali wybrani Andrzej Wyrobiec, były sekretarz generalny PO i były wiceminister kultury oraz Krzysztof Materna, który pełni obowiązki dyrektora artystycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest akt oskarżenia w sprawie byłego dyrektora Teatru Bagatela. Henrykowi S. grożą 3 lata więzienia - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl