Herb Kalwarii Zebrzydowskiej nawiązuje do herbu Radwan Mikołaja Zebrzydowskiego, fundatora kalwaryjskiego sanktuarium pasyjno-maryjnego ojców bernardynów i założyciela miasta. Posługuje się nim Urząd Miejski i to już, formalnie od 9 lat, od kiedy to zatwierdziła go Rada Miejska. Jak się jednak okazuje, naruszono przy tym przepisy i cała procedura była nielegalna.
Dokonana w niniejszej sprawie kontrola legalności zaskarżonej uchwały doprowadziła do wniosku, że podjęta ona została z istotnym naruszeniem prawa - czytamy, w prawomocnym już, wyroku NSA.
Na procedurę zatwierdzenia herbu przez kalwaryjskie władze poskarżył się wojewoda małopolski. Sąd przyznał mu rację.
Skarga zasługiwała na uwzględnienie ponieważ wersja graficzna ustanowionego w zaskarżonej uchwale herbu gminy różniła się od wersji herbu ustanowionego w uchwałach podjętych przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o oznakach i mundurach - orzekł NSA.
Co było nie tak? Otóż urzędnicy a potem radni zatwierdzili nieco nowszą wersję herbu, ale równocześnie niezgodną z herladycznymi ustaleniami oraz przepisami.
Oba herby (z 1996 i 2013 roku) co do zasady są herbem szlacheckim Radwan, ale z akt sprawy sądowej wynika, że wersja herbu z 1996 r. zawiera labry okalające tarczę herbową i trzy strusie pióra umieszczone w klejnocie nad hełmem w koronie. Dodatkowo wersje z 1996 i 2013 r. różnią się m.in. kształtem tarczy herbowej, powierzchnią pół chorągwi, kolorem drzewca.
"Proste porównanie herbu z 2013 r. z wersją z roku 1996 wskazuje na dodatkową różnicę – wypełnienie kolorem brązowym drzewca chorągwi w herbie z 2013 r., podczas gdy wersja czarnobiała z 1996 r. nie zawiera wypełnienia drzewca kolorem w tej części" - zauważył sąd.
Mieszkańcy gminy uważają, że sprawa, wbrew pozorom, nie jest błaha a urzędnicy z magistratu zachowali się skandalicznie.
W całej sprawie poraża stanowisko przewodniczącego rady miejskiej, bowiem w trakcie korespondencji z wojewodą, co wiadomo z dokumentów, wskazywał, że opis herbu zawarty w statucie gminy był tożsamy z opisem herbu zawartym we wcześniejszych statutach. Dla mnie osobiście jest to potwierdzenie nieprawdy w korespondencji urzędowej, bo gołym okiem widać, że oba herby są różne - uważa Piotr Moskała, który o problemie z herbem pisał, w materiale oznaczonym jako sponsorowany, na stronie portalu "Kalwaria 24.pl".
W Urzędzie Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej przekonują, że żadnego problemu, mimo przegranej w sądzie nie ma.
Pomimo wyroku gmina nadal posiada herb - zapewnia Renata Borończyk, sekretarz gminy Kalwaria Zebrzydowska.
Zapewnia też, że koszty przegranego procesu zostały pokryte w ramach "bieżącej obsługi urzędu". Ile dokładnie miasto magistrat wydał na ten proces? Nie wiadomo.
Wiadomo natomiast, że burmistrz Augustyn Ormanty nie czuje się winny.
Rada Miejska nie zasięgnęła opinii Komisji Heraldycznej w 2013 roku a ówczesny burmistrz opierał się na opinii prawnej, z której wynikało, że nie jest to potrzebne - przekazała nam sekretarz Borończyk.
Burmistrzem Kalwarii Zebrzydowskiej w latach 2010-2014 był Zbigniew Stradomski. Nie udało się nam z nim skontaktować.
Wkrótce gmina ma zrobić porządek ze swoim herbem a Rada Miejska będzie głosować nad uchwałą z jego poprawną wersją.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Wadowice i okolice. Lokale weselne cieszące się zaufaniem gości
- "Lodziarz" z Wadowic polował na dzieci, porwał 16-latkę
- Pani Tereska na Wyścigach Traktorów. Traktoryja 2022
- Wadowickie muzeum ma nowy eksponat. Przywieźli go prostu z Teksasu
- Zielone Laboratoria Taurona w Bachowicach już jest. Będzie też w Kluczach
- Małopolski sołtys użył fotopułapki. Ślązak przyłapany na podrzucaniu śmieci
