Choć 1 marca przypadał pierwszy dzień wiosny meteorologicznej, to na tą prawdziwą jeszcze będziemy musieli poczekać. Z północy Europy zaczyna napływać chłodniejsze polarne powietrze; miejscami pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, możliwy jest też porywisty wiatr.
Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW, zwrócił uwagę, że mniej więcej w okolicach 10 marca mają pojawić się silne mrozy – według niektórych modeli pogodowych miejscami będzie to nawet minus 20 stopni. Jak jednak zaznaczył, ochłodzenie jest pewne, ale jest szansa, że nie aż tak mocne.
Powietrze arktyczne może do nas dotrzeć, ale temperatury będą się kształtować na poziomie ok. minus 10 stopni. Na takie temperatury powinni przygotować się mieszkańcy Polski północnej, natomiast na obszarach podgórskich poniżej 10, a nawet gdzieniegdzie minus 18 – dodaje.
W sobotę i w niedzielę w całym kraju mogą występować przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Temperatura maksymalna w dzień od 1°C na północnym wschodzie do 5°C na zachodzie; w obszarach podgórskich lokalnie od minus 3°C do 0°C.

Prognoza pogody na początek nowego tygodnia
W poniedziałek w całym kraju dużo chmur i przelotne opady śniegu, przejściowo deszczu ze śniegiem. Opady nie powinny być intensywne. W nocy i nad ranem miejscami ślisko. Temperatura w nocy od minus 5°C do minus 1°C, w dzień od 0°C do 4°C. Wiatr nadal z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany.
We wtorek nadal ma być pochmurno, choć na północy możliwe są większe przejaśnienia. Słabe opady śniegu występować będą sporadycznie na zachodzie kraju. Temperatura w nocy od minus 5°C do 0°C, natomiast w dzień maksymalna od 1°C na północy i wschodzie do 6°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie będzie umiarkowany.
W środę i w czwartek pojawi się silny wiatr oraz wystąpią silniejsze opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od minus 2°C do 0°C, natomiast w dzień od 0°C na północy do 6°C na południu. Wiatr chwilami będzie dość silny i porywisty, powodujący zawieje śnieżne.
Na ocieplenie trzeba poczekać do połowy miesiąca.
Około 14 marca jest duża szansa nawet na wartości dwucyfrowe na termometrach – powiedział Grzegorz Walijewski.
Jednym słowem w marcu jak w garncu – dodaje rzecznik IMGW.
Źródło: IMGW / PAP

dś