„Kobieta pracująca” uhonorowana w Warszawie. Możemy pojechać rondem Ireny Kwiatkowskiej. Miejsce jest nieprzypadkowe

Maciej Koprowicz
Rondo Ireny Kwiatkowskiej na Ursynowie.
Rondo Ireny Kwiatkowskiej na Ursynowie. Aleksy Witwicki
W poniedziałek, 20 maja 2025 uroczyście nadano rondu przy skrzyżowaniu ulic Dereniowej i Stryjeńskich i Płaskowickiej na Ursynowie imię legendarnej aktorki, a także powstańczyni warszawskiej, Ireny Kwiatkowskiej. W uroczystości uczestniczyła rodzina artystki, wspominający ją koledzy ze sceny oraz przedstawiciele władz miasta.

Irena Kwiatkowska patronką ursynowskiego ronda

Nazwa rondo Ireny Kwiatkowskiej została nadana uchwałą nr XV/617/2025 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 20 lutego 2025. Inicjatorką tego hołdu dla wybitnej postaci polskiego kina, teatru i telewizji była Anna Nehrebecka-Byczewska, również słynna aktorka, radna i przewodnicząca Komisji Nazewnictwa Rady m. st. Warszawy.

Po wielkich ludziach, często artystach pozostają nam miejsca, skwery, ulice, place, alejki, gdzie ocalamy od zapomnienia ich nazwiska - mówiła Anna Nehrebecka-Byczewska na poniedziałkowej, uroczystości. A ja bym chciała, żeby te nazwiska nam przypomniały, że to byli ludzie, którzy żyli wśród nas, których pokochaliśmy, którzy uczyli nas miłości do sztuki, do kultury, do drugiego człowieka, uczyli nas poczucia humoru.

Rondo Ireny Kwiatkowskiej na Ursynowie.

„Kobieta pracująca” uhonorowana w Warszawie. Możemy pojechać...

Jedna z najsłynniejszych mieszkanek Kabat

Nieprzypadkowo Kwiatkowską uhonorowano właśnie na Ursynowie. Aktorka mieszkała na pobliskich Kabatach. Z urodzenia warszawianka, przez większość swojego zawodowego życia związana była ze stolicą.

 Irena Kwiatkowska ma rondo w miejscu pełnym energii, pośpiechu i pracy; w miejscu, które bardzo dobrze odzwierciedla artystkę i jej całe zawodowe życie. Mieszkała nieopodal, tutaj na Kabatach, gdzie przeprowadziła się, by być bliżej rodziny – podkreślała przemawiając na uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

Irena Kwiatkowska-Kielska - biografia Kobiety Pracującej

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 w Warszawie. W 1935 ukończyła Wydział Aktorski Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Przed II wojną światową występowała w kilku teatrach, m.in. warszawskich Cyruliku Polskim i Stołecznym Teatrze Powszechnym (nie mylić ze współczesnym Teatrem Powszechnym działającym od 1944). Podczas wojny dołączyła do Armii Krajowej, jako łączniczka ps. "Katarzyna" uczestniczyła w powstaniu warszawskim.

W 1945 na krótko wyjechała do Krakowa, gdzie wykonywała m.in. skecze legendarnego Teatrzyku Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jako poetka Hermenegilda Kociubińska. Trzy lata później wróciła do swojej ukochanej Warszawy. Wielką sympatię zdobyła jako aktorka teatralna, kabaretowa i dubbingowa, spikerka i lektorka Polskiego Radia, ale przede wszystkim aktorka serialowa i filmowa. Wykreowała ikoniczne role w serialach Jerzego Gruzy - Zofii Jankowskiej w "Wojnie domowej" i imającej się różnych zawodów Kobiety Pracującej w "Czterdziestolatku".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Irena Kwiatkowska-Kielska zmarła 3 marca 2011 w Domu Aktora w Skolimowie, gdzie spędziła ostatnie lata życia. Spoczęła na Powązkach (kwatera 189-1-6) obok swojego męża, spikera radiowego Bolesława Kielskiego.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Koniec z pobłażaniem dla gwałcicieli i pedofilów w Wielkiej Brytanii

Koniec z pobłażaniem dla gwałcicieli i pedofilów w Wielkiej Brytanii

Dzień Matki 2025. Jakie samochody używane kupują mamy?

Dzień Matki 2025. Jakie samochody używane kupują mamy?

Wróć na i.pl Portal i.pl