Akolita to jedna z form posługi w Kościele katolickim. Może być między innymi lektorem, a więc czytać Pismo Święte podczas mszy świętej, poza Ewangelią. Akolita udziela też Komunii Świętej. Teraz więc będą mogły robić to też kobiety. Ks. Paweł Kłys, rzecznik archidiecezji łódzkiej zaznacza, że panie które będą chciały pełnić taką funkcję muszą przejść odpowiednie przygotowanie. Tak jak było to w przypadku mężczyzn pełniących funkcję nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej.
Taka posługa kobiet nie jest czymś nowym – twierdzi ks. Paweł Kłys. - Święty Paweł wspomina o diakonisie Febe, która namaszczała i nosiła komunię świętą do chorych kobiet. We Włoszech można spotkać siostry zakonne rozdzielające komunie świętą.
Jeden z księży archidiecezji łódzkiej wspomina, że pracował z siostrą zakonną pochodzącą z archidiecezji lubelskiej.
Miała zgodę tamtejszego biskupa i w parafii w której pracowała na terenie archidiecezji lubelskiej udzielała komunii – dodaje łódzki kapłan.
Jan Piechocki, emerytowany łodzianin był z 15 lat temu u swej rodziny w Ciechanowie. Był wtedy bardzo zdziwiony tym co zobaczył podczas mszy w tamtejszym kościele.
Zakonnica rozdawała komunię świętą – mówi. - Kuzynka stwierdziła, że dla nich to nie nowość. Ta siostra od kilku lat udzielała komunii.
Nie każda kobieta może zostać akolitą. Musi mieć skończone 25 lat, ale nie tylko.
Wymaga się od kandydatów i kandydatek, aby odznaczali się wzorowym życiem moralnym, apostolskim oddaniem, bezinteresownością, szczerą pobożnością i gorliwym życiem sakramentalnym, szczególnym umiłowaniem Pisma Świętego i Eucharystii oraz duchem posłuszeństwa Kościołowi - czytamy w komunikacie Konferencji Episkopatu Polski:- Muszą oni posiadać także odpowiednie przymioty intelektualne, wystarczającą wiedzę o tej posłudze w Kościele, wyróżniać się solidnością w pracy oraz umiejętnością współpracy z innymi. Winni cieszyć się dobrą opinią i być akceptowani przez wiernych wspólnoty, do której należą i w której będą wypełniać powierzone im zadania. Do pełnienia swych zadań powinni być przygotowani przez odpowiednią formację.
W innych kościołach chrześcijańskich kobiety są nawet wyświęcane na księży czy pastorów. Siostry – kapłanki spotkamy w Katolickim Kościele Mariawitów. Są tam też biskupami. Kobiety mogą być pastorami między innymi w Kościele Ewangelicko- Reformowanym. Natomiast w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Polsce od 1 stycznia 2022 roku będzie możliwa ordynacja kobiet. Będą mogły być pastorami.
