„Kobiety wiedzą, jak zarządzać sprawami lepiej od nas”. Historyczne zmiany dla kobiet na urzędach watykańskich za czasów papieża Franciszka

Anna Moyseowicz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Papież Franciszek postrzegany był jako przywódca kościoła nowoczesny i postępowy, a jednocześnie podążający za ubogimi i potrzebującymi. Zwracał także uwagę na problemy i pozycję społeczną kobiet. Podkreślał ważną rolę przedstawicielek płci pięknej, a swoimi decyzjami udowadniał, że traktował je poważnie.

Spis treści

Papież Franciszek wypowiadał się o kobietach z ogromnym szacunkiem.
Papież Franciszek wypowiadał się o kobietach z ogromnym szacunkiem.
CPP / Polaris/East News

Kobiety w Watykanie. Większa liczba kobiet na wysokich stanowiskach w Stolicy Apostolskiej

Za czasów papieża Franciszka liczba kobiet zatrudnionych w kurii rzymskiej znacznie wzrosła, mianował on też kobiety na liczne, ważne stanowiska. Niedawno Bénédicte Lemmelijn, belgijska profesor teologii, została członkiem rady doradczej ds. naukowych watykańskiej Agencji Stolicy Apostolskiej ds. Oceny i Promocji Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych.

Jeszcze w styczniu tego roku papież mianował zakonnicę Raffaellę Petrini na szefową Sekretariatu Generalnego Rządu Państwa Watykańskiego. Jest to pierwsza kobieta na czele Gubernatoratu. Zastąpiła na tym stanowisku hiszpańskiego kardynała Fernando Vérgenza, który skończył 80 lat.

– Teraz mamy wiele kobiet. Na przykład, aby wybrać biskupów w komisji, są trzy kobiety wybierające nowych biskupów. Wiceprzewodnicząca Gubernatora Watykanu, która zostanie gubernatorem w marcu, jest zakonnicą. W Dykasterii Gospodarki wiceprzewodniczącą jest zakonnica z dwoma dyplomami… Kobiety wiedzą, jak zarządzać sprawami lepiej od nas – jak cytuje EWTN, mówił wówczas papież Franciszek.

Wcześniej, również w tym roku, siostra Simona Brambilla jako pierwsza kobieta została szefową, czyli prefektem Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Ona również jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

W 2022 roku zakonnica Alessandra Smerili została prefektem i podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i to stanowisko dzieli z kard. Michaelem Czernym. Kobiety znajdziemy też na innych ważnych stanowiskach – Barbara Jatta jest dyrektorem Muzeów Watykańskich, a Mariella Enoc dyrektorem Szpitala Dziecięcego Bambino Gesù .

Kobiety mogą rozdawać komunię świętą, ale nie otrzymają święceń kapłańskich

Papież Franciszek zmienił rolę kobiet w kościele. Jasno podkreślił, że zakaz wyświęcania kobiet na księży będzie w kościele katolickim obowiązywał. Mimo tego zezwolił na to, by kobiety mogły służyć w formie lektoratu i akolitatu. Lektor podczas mszy świętych odczytuje fragmenty Pisma Świętego. Z kolei akolita może podczas mszy świętej rozdawać komunię, zanosić komunię chorym czy też nieść krzyż w procesji. Papież wykluczył sakramentalny diakonat kobiet, choć kobiety mogą pełnić zadania diakona, lecz bez święceń.

„Kościół jest kobietą”. Papież Franciszek a feminizm

Papież Franciszek traktował kobiety na równi z mężczyznami, jednocześnie podkreślając ich odmienność. Zauważał inny niż męski sposób myślenia, postrzegania świata czy nawet mówienia, co nie oznaczało gorszego.

Papież Franciszek często opowiadał o kobietach w swoim życiu, w tym o mamie i o babciach, o których wspominał w samych superlatywach. Sam też już jako duchowny angażował się w przedsięwzięcia na rzecz kobiet.

Franciszek pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Tam feminizm ma charakter rewolucyjny, połączony jest z historią oraz tradycją, łączył się z ruchami narodowowyzwoleńczymi. Kobiety kojarzone były jako matki i opiekuni domu, a jednocześnie wiele z nich miało za sobą doświadczenia wojenne.

Jorge Mario Bergoglio często mówił o kobietach jako o matkach. W swoim języku sięgał do stereotypowych metafor, ale o pozytywnym wydźwięku, macierzyństwo – wyróżnik kobiety – łączył z umiejętnością godzenia skłóconych dzieci, również w sensie metaforycznym. Delikatność i czułość są według papieża silnymi stronami płci pięknej.

Papież Franciszek podkreślał kobiecość jako przeciwieństwo męskości. Pokazywał swoje przekonanie, że płeć determinuje sposób postrzegania świata, a męskość i kobiecość uzupełniają się, przy czym kobiety nie powinny być traktowane jako gorsze.

– Ponieważ kobieta patrzy na życie własnymi oczyma, a my, mężczyźni nie możemy na nie patrzyć w ten sposób. Chodzi o sposób widzenia problemu, o widzenie czegokolwiek; kobieta widzi to w sposób inny niż mężczyzna – jak podaje KAI, mówił Franciszek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Kobiet codziennie; Obserwuj StronaKobiet.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl